• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Gde je Nil Armstrong?

Started by Kizza, January 20, 2009, 11:17:44 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Evo već je prošlo,još sedam meseci,četrdeset godina od kako su prvi ljudi kročili na naš satelit Mesec!Kao što znamo prvi astronaut koji je dotako Mesečevo tlo je bio Nil Armstrong a drugi je bio Baz Oldrin.Mene čudi da do sada nisam videi ni jedan intervju sa Nilom već samo sa Bazom pa me zanima šta je u pitanju?Čuo sam neke priče o tome da je bolestan i da se priklonio nekoj sekti?Na Vikipediji ima veoma kratka priča ali me zanima da li se uobrazio ili je nešto drugo u pitanju  ???   
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

Mora malo i na engleskom:
Sa vikipedije:
"Life after Apollo

Teaching
Neil Armstrong Hall of Engineering at Purdue University.
Armstrong on July 16, 1999 at the Kennedy Space Center.

Armstrong announced shortly after the Apollo 11 flight that he did not plan to fly in space again. He was appointed Deputy Associate Administrator for aeronautics for the Office of Advanced Research and Technology (DARPA). He served in this position for only 13 months, and resigned from it and NASA as a whole in August 1971. He accepted a teaching position in the Department of Aerospace Engineering at the University of Cincinnati.

He decided on Cincinnati over other universities, including his alma mater, Purdue University, because it had a small Aerospace department - he hoped that the faculty members would not be annoyed that he came straight into a professorship without a doctorate. His highest qualification was a Master's in aerospace engineering from the University of Southern California.[55] He began the work while stationed at Edwards years before, and he finally completed it after Apollo 11 by presenting a report on various aspects of Apollo, instead of a thesis on simulation of hypersonic flight. The official job title he received at Cincinnati was University Professor of Aerospace Engineering. After teaching for eight years, he resigned in 1979 due to other commitments and changes in the university structure from independent municipal school to state-school.[56]

NASA accident investigations

Armstrong served on two spaceflight accident investigations. The first was in 1970, after Apollo 13. As part of Edgar Cortwright's panel, he produced a detailed chronology of the flight. Armstrong personally opposed the report's recommendation to completely redesign the service module's oxygen tanks, the source of the explosion.[57] In 1986 President Ronald Reagan appointed him to the Rogers Commission, which investigated the Space Shuttle Challenger disaster of that year. As vice-chairman, Armstrong was in charge of the operational side of the commission.[58]

Business activities

After Armstrong retired from NASA in 1971, he avoided offers from businesses to act as a spokesman. The first company to successfully approach him was Chrysler, for whom he appeared in advertising starting in January 1979. Armstrong thought they had a strong engineering division, plus they were in financial difficulty. He acted as a spokesman for other companies, including General Time Corporation and the Bankers Association of America. He only acts as a spokesman for United States businesses.[59]

Along with spokesman duties, he also served on the board of directors of several companies, including Marathon Oil, Learjet, Cincinnati Gas & Electric Company, Taft Broadcasting, United Airlines, Eaton Corporation, AIL Systems, and Thiokol. He joined Thiokol's board after he served on the Rogers Commission; Challenger was destroyed due to a problem with the Thiokol-manufactured Solid Rocket Boosters. He retired as chairman of the board of EDO Corporation in 2002.[60]"
---------------------

Sto znaci da je bio prilicno aktivan ali ne i medijski.

Ljubo

Kad ovako pročitaš Nilovu biografiju, prosto se nameće pitanje ko mu je napisao šta da izgovori ono kad je kročio na Mjesec?  :)

r2d2

January 21, 2009, 09:46:19 am #3 Last Edit: January 21, 2009, 10:17:08 am by r2d2
Ma sta ga briga- usao je on u sveukpnu  istoriju ljudskog roda, a  posle toga je mogao da bude i neuspesan raznosac pica nije vazno. ;)

Odmah se setim skorasnje emisije sa historija gde su kada im se pokvario kompjuter  koji je trebao da izracuna ostatak goriva za sletanje na mesec,  uz pomoc obicne stoperice racunali koliko im je ostalo do spustanja. Toliki stepen rizika danas niko ne bi dozvolio, pa se zato ne setkamo cesto od zemlje do meseca.

NShappy

Čuvenu rečenicu je, navodno, smislio Artur Klark (isprav'te me ako grešim).

Predrag

QuoteČuvenu rečenicu je, navodno, smislio Artur Klark


I ja sam negde procitao da je tako bilo, ali ne secam se gde.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Moram priznati da su ovo novi podaci za mene!Stvarno nisam znao da se toliko angažovao u biznisu a tek za čuvenu rečenicu sam šokiran!Kako sam lično,kao gledalac tv-ea, pratio spuštanje na Mesec,sećam se da je jedan naš dnevni list organizovao takmičenje "Koju će rečenicu reći Nil Armstrong?" i da je jedan čitalac skoro u reč pogodio!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Ljubo

Pa eto nisam znao, ali sam naslućivao, da mu je neko "pripremio" govor za stupanje na Mjesečevo tle.

Jako bi bilo zanimljivo, ako  ima da ovdje na forumu to neko malo bolje obrazloži, tipa šta, ko, i slično mu je to servirao, jer, priznaćete, to su bile "male riječi za čovjeka, a veliko djelo za čovječanstvo" !!!!
Hajde, javljajte se u vezi ove  teme...

Predrag

Evo ovde neko rece nesto u 13 postu:

Quotehttp://www.mycity.co.yu/Knjizevnost/Umro-pisac-naucne-fantastike-Artur-Klark.html
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

NShappy

Da je Klark smislio čuvenu rečenicu pročitao sam u tekstu objavljenom povodom Klarkove smrti, možda baš ovde na ovom sajtu. A možda i negde drugde, ne znam sada... Podatak je do Klarkove smrti i čuvan u tajnosti. A kada se razmisli, logično bi i bilo da se neka pažljivo odabrana izjava pripremi unapred s' obzirom na planirani direktni TV prenos. Mislim, bilo bi bzv. da nekog pošalju tamo, obezbede direktan prenos pa onda, šta lupi....

sale11472

Hmm vrlo interesantno ali nigde nisam našao službenu potvrdu mada mislim da je Armstrong pominjao da mu je te reči sugerisao Klark kada su se sreli neposrendo pre misije.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Koliko je meni poznato, Klark je, kako kaže Sale, samo sugerisao, a Nil je mogao da keže šta hoće. On je svakako osećao značaj prvih izgovorenih reči pa se zato i trudio da ne kaže nešto banalno.
Evo, pitaćemo Grujicu Ivanovića koji sigurno ima priču o tome.

Kizza

Pre neki dan gledao sam emisiju o spuštanju na Mesec i video sam jednu fotografiju napravljenu sa njene površine,Baz Oldrin je pričao pa predpostavljam da su je oni snimili,GDE SE VIDE ZVEZDE U POZADINI!
Do sada nisam video takvu fotografiju pa me zanima da li je još neko video?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

Ovo za Klarka propustih....
E bas mi drago.
Iako ga cenim, ne toliko bas kao  Asimova ipak je lik.
Po meni svaka cast na odabiru stagod je imao u ponudi....

sale11472

Quote from: Sasa on January 22, 2009, 12:48:20 am
On je svakako osećao značaj prvih izgovorenih reči pa se zato i trudio da ne kaže nešto banalno.
Evo, pitaćemo Grujicu Ivanovića koji sigurno ima priču o tome.


Da čika Nil je toliko osećao značaj tih svojih reči da je malo zbrzao jedno sitno "a" i time napravio jedinu pravu misteriju oko misije Apollo 11 a to je: da li je ili nije prvi čovek koji je kročio na Mesec znao gramatiku kako valja ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D