• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

hst

Started by marino, September 09, 2009, 09:05:58 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

Vidulini Observatory

Sasa

Iiijaoj što je leeepo!
Šta bi rekao Galilej!

NShappy

U je.... šta su mu uradili? Jel ja to tripujem ili su slike mnogo oštrije i čistije nego ranije?

Yagodinac

Kao da im je iznenada stigla licenca za Photoshop.

trut


r2d2

 :o Divno.
Док Холидеј опет јаше. или ти A u ruke Madusica Vuka svaka puska bit ce ubojita.

Kizza

Baš nam je otvorio oči  :o :o :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Peca

samo jos da mu naslednik potraje koliko je on trajao :)

NShappy

Pa i HST neka još potraje... bar još koliko do sada...

marino

hm
evo moram ovaj vikend napisti clanak o tome za jedan nas casopis..i nocas (nakon sto sam se probudio iz sna u kojem su me ukrcali u raketoplan kao astronauta i nakon sto sam jedva prezivio mucenje pri lansiranju) sam si bas razmisljao...ma zapravo bi trebalo odati priznanje idejnim zacetnicima i projektantima hst-a..
da sada ne trazim..negdje jos sedamdesetih ('68?) se krenulo u projekt...prve "prave" slikice hst-a su se pojavile po novinama par godina kasnije...negdje 82-83 je trebao vec poletjeti u svemir (orginalni plan 1979)...dakle ako izuzmemo detalje koji se mogu mijenjati tijekom sam izrade, osnovni koncept i "strojarski" nacrti zgotovljeni su prije 35-40 godina!!!

netko je bio veoma mudar i dobro osmislio nekoliko koraka unaprijed sto ce se sve dogadjati s hst tijekom vremena..

pisao sam podosta kritickih clanaka na temu odvajanja sredstava za odrzavanje hst-a i to iz razloga jer je misija sveukupno preskupa...no, rijec je o samo jednom od veceg broja teleskopa u orbiti..za vecinu njih nitko nece nikada ni saznati (http://www.astronautika.com/novosti/tri-nova-svemirska-teleskopa ) ..kod teleskopa koji su usmjereni na krivu stranu obicno se ne pita javnost ni porezni obveznici hoce li se ili nece napraviti/popraviti....jednostavno se lansira novi kada stari bude pred penzijom...novac usmjerene na popravak hst-a dao je divne rezultate al mozda se vec moglo imati nasljednika s jos boljim karakteristikama za iste novce..evo racunice (odokativno sada, nek netko ispravi)

2.5milijardi USD - projekt i izrada i lansiranje
1.5 milijarda - servis 1
1 milijarda - servis 2
1 milijarda - servis 3a
1.5 milijarda - servis 3b
1.5 milijarda - servis 4

desetak miljardi USD......

m

m
Vidulini Observatory