• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Žižna daljina RC teleskopa

Started by mboskovic, July 21, 2023, 04:39:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mboskovic

Juče gledah neki YT u vezi kolimacije RC teleskopa i momak je između ostalog pomenuo i rastojanje između primarnog i sekundarnog ogledala te promenu žižne daljine teleskopa koje je i time uslovljena.
U slopu toga reče kako razlika u FL od +-5mm nije strašna ali da kod veće treba reagovati.
Moj RC6 ima nazivni FL od 1370mm ali meni plate solving računa 1381 što mu dođe 11mm više.
E sad, na ovom SAJTU je čovek radio testove i ako sam ja dobro shvatio (a to je ključno pitanje) zaključio je da skraćivanje (ili produžavanje) rastojanja između ogledala od 1mm skraćuje (produžava) FL za cca 10mm. Pored toga, pomerajući sekundarno ogledalo i vršeći merenja posle svakog pomeranja, došao je do zaključka da pomeranje do 2mm (sa 6 na 8mm) Strehl ostaje isti (99%). Pošto je meni razlika u FL 11mm to bi trebalo da znači da je, recimo, sekundarno ogledalo pomereno za 1mm dalje od primara a to bi dalje trebalo da znači da se ne gubi mnogo na oštrini???
@Vlaiv, sada je lepo vreme, pa ako imaš vremena i volje  ;D , mogli bismo da se nađemo i proverimo kako radi tvoj FR/FF na mom RC-u. Kao i da probamo star test sa veštačkom zvezdom (imam i ja neku).

vlaiv

Lepo vreme kažeš?

Evo ja ostadoh bez crepa, struje (sad stigle samo dve od tri faze) i vode drugi put u par dana :D a pitanje je šta će biti sutra veče ...

Valjda će od nedelje da se stabilizuje pa bi onda mogli ...

A što se tiče pitanja vezano za razmak, možda nađeš odgovor ovde:

https://www.telescope-optics.net/two-mirror.htm

(par sledećih strana razmatra razne konfiguracije pa i RC varijantu).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Da, malo sam preterao sa "lepim vremenom" :(

Hvala na linku. Proučiću...

mboskovic

Quote from: vlaiv on July 21, 2023, 11:31:59 pmA što se tiče pitanja vezano za razmak, možda nađeš odgovor ovde:

https://www.telescope-optics.net/two-mirror.htm

Uuu čoveče, kakva literatura!!!  :)
Trebaći mi par godina da je proučim! @Vlaiv, priznaj, koliko je tebi trebalo :)

vlaiv

Quote from: mboskovic on July 25, 2023, 03:15:20 pm@Vlaiv, priznaj, koliko je tebi trebalo :)

Da budem iskren, nikad je nisam do kraja proučio.

Koristim je kao referencu i da potražim kad mi treba nešto. Ima čak i jedan deo gde se ne slažem sa autorom :D (konkretno ovo: https://www.telescope-optics.net/central_obstruction_effect.htm)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Quote from: mboskovic on July 21, 2023, 04:39:04 pm@Vlaiv, sada je lepo vreme, pa ako imaš vremena i volje  ;D , mogli bismo da se nađemo i proverimo kako radi tvoj FR/FF na mom RC-u. Kao i da probamo star test sa veštačkom zvezdom (imam i ja neku).

Subota veče? Koliko vidim, biće vedro (mada, za to što ćemo da radimo, možda nam i ne treba da bude vedro?)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Uf. Tek sad videh, mada svakako nisam mogao u subotu. U petak smo bili na Letenci, a subotu porodične obaveze 😃
Idem na more ovih dana, pa se javim kad se vrnem, polovinom meseca.
Napravio sam fotke bez filtera, pa ću ih okačiti danas/sutra.