• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Fokuseri?

Started by johnny984, June 26, 2013, 02:49:36 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny984

Planiram da u skorije vreme kupim teleskop, nadam se što pre, pa me interesuje razlika između Crayford fokusera i 1:10 Mikrosfokusera? Kakva je razlika i koliko je bitno imati 1:10 Mikrosfokuser za posmatranje a koliko za fotografisanje?
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

mravic

Naravno da je prednost sa mikrofokuserom i ako je razlika u ceni 20-30e nemoj ni da razmišljaš, uzimaj.
Jeste da je dobra stvar ali ja nikada nisam imao krejforda sa mikrofokuserom i bez njega se može  lepo postići fokus jer je to ipak krejford, ali mi je želja imati ga.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Darchy

Mikrofokuser zaista nije neophodan hardware, bez problema se može i bez njega. Medjutim, hmmm... vidi, kad sam prvi put testirao ED80 ono što me je najviše "raspametilo" je baš mikrofokuser. To je sprava koja me svaki, ali baš svaki put podseti koliko je korisna i funkcionalna. To ti je "final touch", taman kad misliš da je slika perfektna shvatiš da može još malo da se "naoštri".  Mogu da trubim do prekosutra o tome, ali tek kad budeš probao ukapiraćeš o čemu sam ti govorio. Da skratim, ko ima mogućnosti neka uzima teleskop sa mikrofokuserom. Upgrade kit za SW Crayford je izmedju 50 i 70 oira - pa kako se ko snadje :)
U svakom slučaju, siguran sam da je to najbolji "upgrade" kojim možete obradovati sebe i svoj scope.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

johnny984

Hvala na odgovorima  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

I crayford može da ima redukciju 1:10  :)
U suštini fokuseri se dele na crayford (frikcioni) i rack&pinion tj letva-fokuseri. Ovo potonje nema veze sa alkoholom  :P
Neko većinsko pravilo zadnju deceniju je bilo da većina jeftinih i loših fokusera budu letve a bolji i jači budu crayford. Međutim, to je kao priča između benzinca i dizela, prosto svaki je dobar ako se dobro napravi, bez obzira koji je tip. Tako imaš letvaste fokusere kod Takahašija koji su da se zaprepastiš, a i mnogi današnji APO tripleti imaju takve fokusere.

Crayford je sigurica da fokuser nije loš za astrofoto, svi imamo teške aparate i tu se zna ko sve to nosi: fokuser.

Za redukciju bih uvek glasao, mislim da mi to ubedljivo najviše fali na 150/750. U svojoj osnovi ovaj instrument zbog kratke žiže i velikog f-broja ima izuzetno usko polje gde je fokus, reč je o mikronima, i to se ne ubada tako lako kad je fotografija u pitanju. Pomoglo bi 1:10  :)

johnny984

Quote from: Yagodinac on June 26, 2013, 02:57:45 pm
I crayford može da ima redukciju 1:10  :)


Na to sam ja otprilike i mislio kada sam pitao, a i znam naravno da je bolje sa nego bez  :) Interesovalo me je samo kolika je razlika, i iz toga što ste mi do sada rekli zaključujem da je vrlo korisna stvarčica. Recimo, gledao sam ovakve opcije:

bez 1:10

http://www.teleskop.rs/teleskop/newton-ota/150750-sw-newton-tubus

i sa 1:10

http://www.teleskop.rs/teleskop/newton-ota/150750-sw-newton-tubus-sa-110-mikrofokuserom

Razlika u ceni je oko 4.500 din (kad se oduzme APEX okular) i to nije tako strašno s obzirom da je taj mikrofokuser tako koristan. To mi je sada jasno zahvaljujući vama  :)

Ne znam samo da li daju i ovaj sa mikrofokuserom na EQ3, jer neću sigurno odmah moći da kupim i bolju montažu, ali otom potom. Još jedna od opcija mi je:

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2001200-dobson-skywatcher

on nema mikrofokuser, ali iz prethodnih postova vidim da to može naknadno da se doda. Kada bih uzeo taj teleskop, onda bi mi on bio baza još dugi niz godina, na koju bi kasnije trebalo dodati dobru montažu pre svega a onda i sve ostale propratne materijale. Videćemo, za sada samo pravim planove i konsultujem se, pa kad dođem do para da ne moram dugo da čekam  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

lajosk

Ako želiš da se baviš i astrofotografijom ,dobson otpiši , 150/750 Newton je po meni mnogo bolji izbor. Za početak, možeš da kupiš Newton  sa klasičnim Krajford fokuserom a kasnije, možeš da dokupiš ,,Fokus motor,, ( ja ga koristim ) i mogu ti reći da je bolji od mikro fokusera  iz jednostavnog razloga što  pri posmatranju ( fotografisanju ) ne dodiruješ fokuser i nema podrhtavanja slike ,nemoraš da čekaš 10-15 sekundi da se smiri pa ponovo da vidiš dali si dobro izoštrio, jednostavno držiš komander u ruci i izoštravaš !
Pogledaj link :  http://www.teleskop.rs/teleskop/fokuseri/fokus-motor
Lajoš Kiš Teleskop Centar Subotica
pozdrav.

johnny984

Hvala Lajoše na savetima. Znam da sa dobom nema fotografisanja, mislio sam da ako se odlučim za tu varijantu idem postepeno, pa tek kad nabavim i EQ onda krenem. Ali ok, 150/750 jeste F5 i stvarno sam video neke divne fotke rađene sa njim. A treba imati u vidu i dimenzije, tačnije dužinu, 750 je ipak mnogo prenosivije. Ovo za fokus motor i vibracije mi je potpuno jasno, jedino nisam bio siguran da li i sa njim može da se postigne fino fokusiranje kao sa 1:10. Dakle odluka je pala, kad dođem do para uzimam 150/750 na EQ3 i to je to, nema više premišljanja  :) Jedino na taj način mogu odmah da krenem sa slikanjem, pa kasije da dodajem jedno po jedno i poboljšavam arsenal  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Potpisujem, vrlo korisna stvarčica. U toku snimanja, kako se ogledalo hladi, menja se i fokus (najizraženije u prva dva sata). Na po 15min treba proveravati fokus. Ovo se eliminiše ako teleskop odleži pre toga ta dva sata. 

johnny984

Good to know  :) Znam da teleskop mora da se privikne na spoljašnju temperaturu prvo da bi se temperatura vazduha u njemu izjednačila sa spoljašnjom i naravno da se odmagli optika ako je došlo do toga, ali vidiš o ovome nisam ni razmišljao do sada, a vrlo je logično. Doduše kod mene trenutno sa 60mm refraktorom ne verujem da je to nešto primetno, ali za ogledalo 150 verujem da ima dosta uticaja.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

lajosk

Pa i ne moraš da ga hladiš dva sata možeš da  postaviš pozadi Cooler i to ti je to ...

johnny984

To bi trebalo da je cooler kao za procesor čini mi se. Imam ja dugačak put da prevalim dok stignem do hlađenja teleskopa, tek ulazim u ove vode, ali naravno, svaka ideja i savet su dobro došli  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Quote from: lajosk on June 27, 2013, 02:10:28 pm
Pa i ne moraš da ga hladiš dva sata možeš da  postaviš pozadi Cooler i to ti je to ...



Kad si malo dalje od civilizacije i imaš jedan jedini akumulator (ne računajući onaj u autu, taj ne sme da se dira) svaki Ah je dragocen  ;D
U poslednje vreme nosim i jedan mali akumulator za skuter i on pokreće canona. Ne smem ni da zamislim koliko vuče ovaj kuler...