• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Okultacija Saturna Mesecom 22.5.2007. i RedShift

Started by stameni, May 16, 2007, 01:34:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dušan

Jel meteorski?  ;D (ovi smajlici su bolji od onih starih,  ;))

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Stojanov

Ne brini zbog toga. Zato ce biti plusak Perseida u avgustu :)
Ej, pa ja postao MEMBER ( tri zvezdice ) . Moracu da castim ! Pojedinci sa Foruma vec znaju kako: neogranicenim kolicinama jogurta. Ispod stola bice za svaki slucaj i pivo... 8)

sale11472

Tja ja sam bio prilicno razocaran oblacima i kisom pa sam resio da budem vredan i napravim nesto korisno pa sad imam malu slatku planisferu ;) e a kada se posle 1 ili 2 razvedrilo u znak protesta sam se ponovo vratio u krevet ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Toma B

May 24, 2007, 08:50:42 am #19 Last Edit: May 24, 2007, 09:00:54 am by Toma B
Pre nego sto zapocnem post ,moram postaviti jedno vazno upozorenje:
Ovo je fotomontaza!!!
Dakle kao sto sam vec rekao u utorak 22.maja, zbog vremenskih neprilika nisam uspeo snimiti ni jedan snimak okultacije Saturna Mesecom.Da bi ironoja bila veca juce (23.maj) bilo je savrseno vedro i mirno tako da su i komarci nesmetano zujali oko mene kulturno cekajuci da dobiju svoju veceru...
Razljucen ovim nemilim dogadjajima odlucio sam da napravim koji snimak Meseca i koji snimak Saturna u nameri da ih kasnije na racunaru spojim u jedan na kome bi mogao ustanoviti kakve rezultate sam mogao imati 22.maja da je kojim slucajem bilo vedro...
Naravno zbog razlike u sjaju ova dva nebeska tela bilo bi mi teze postici dobar kontrast 22.maja ,ali kao sto rekoh ovo je samo prikaz kako je moglo biti ali nazalost nije... :-\ :( :(

Snimak je napravljen pomocu teleskopa Orion 4,5" Newton + Canon PowerShot A430.

Stojanov

...
Quotekao sto sam vec rekao u utorak 22.maja, zbog vremenskih neprilika nisam uspeo snimiti ni jedan snimak okultacije Saturna Mesecom.


Za manje od dve nedelje ( 6.juna ) Jupiter je u opoziciji i mozda ces u povoljnim posmatrackim uslovima ugledati MCM. Sa mag-2.5 i priv.precnikom 46" bice dostupan i onima koji imaju teleskope manjih precnika.Plasim se da Sasa nece stici da postavi sve pristigle fotografije u AM dan kasnije. Planeta meseca  :)
Istini za volju, glavni dogadjaj juna bi mogao da bude okultacija Venere Mesecom ali usred popodneva osamnaestog bice malo problematicna za pracenje... Uostalom, ne moze se sve imati.