• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Veliko ogledalo

Started by draganz, April 10, 2006, 11:10:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

draganz

Nedavno sam nabavio veliko konkavno ogledalo precnika 65cm. Ogledalo je veoma kvalitetno i odraz je bez izoblicenja, sto nije cudno s obzirom da je brendirano kao Karl Zeiss - Jena. Verovatno bi to ogledalo zavrsilo kao primary mirror u velikom Dobsoncu da nije jedne "sitnice" : zizna daljina mu je samo 245mm ! I sada se postavlja pitanje sta uciniti sa tolikim ogledalom ? Neke opcije sam vec odbacio, a to je da ga koristi moja zena za sminkanje ( nepodesno jer pravi zastarasujuce veliki odraz ) ili da ga ja koristim kao satelitsku antenu ( suvise tesko ).
Bio bih zahvalan ako neko moze postirati bilo kakvu ideju za upotrebu ovog ogledala jer bi zaista bilo steta da zavrsi  u kanti za djubre.

mravic

Posalji ga meni kao poklon.
Ma salim se, Koliko je debelo to ogledalo?
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

draganz

Nije puno debelo, oko 1cm.

marino

Quote from: "draganz"Nije puno debelo, oko 1cm.


ako na njemu pise CZJ ti ga lijepo pospremi na vidljivo mjesto u sobi dodaj malo astrotematike oko njega i to je to..1cm je aposlutno pretanko za bilo sto osim za sminkanje prema odrazu..

m

PS nemoj postati ovakove postove..65cm ogledalo...Carl Zeiss..moglo bi kome srce otkazati.. 8)
Vidulini Observatory

draganz

Pa ja ne bih bio bas tako iskljuciv. Meni , recimo,  na pamet pada da pokusam da ga iskoristim tako sto bih na njega nakacio foto aparat i dobio lep siroki ugao, tako da ta debljina od 1cm i nije bas neki problem jer na toliku moc sakupljanja svetlosti se mogu koristiti veoma brze ekspozicije. U tom smislu i treba tumaciti ovu moju molbu za pomoc jer sam siguren da ovde ima ljudi koji bi znali kako to da se uradi.
(Takodje, siguran sam da se moze iskoristiti kao solarna pec, jer ako se iznese na otvoreno veoma je opasno staviti ruku blizu zize posto u roku od delica sekunde moze biti isprzena, cak i ako je oblacno.)
Ja bih rado ovde postavio sliku ogledala, ali nisam siguran kako to da uradim.
I, da, na njemu lepo pise CZJ  :)

marino

nakraju sto je bilo s ovim..ako je nesto bilo?
m
Vidulini Observatory