• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

αLYR 09

Started by cola, April 19, 2009, 05:01:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

April 19, 2009, 05:01:12 pm Last Edit: April 19, 2009, 05:24:42 pm by cola
                                                         aprilski/α liridi(LYR) 2009
                                                                                   
Ovaj jaki aprilski meteorski roj, čiji je radijant(mesto odakle "izviru" meteori) u sazveždju Lira(po kome je i roj dobio ime Liridi.LYR),  je produkt komete  C/1861 G.Roj je aktivan od 16.-25.04, posmatrači imaju sreće jer Mesec kasno izlazi pa isti neće smetrati, "brisati", tragove meteora, koji će ulaziti u atmosferu pri 49 km/s. Ipak najinteresantnije će biti  21.04 uveče/rano ujutru,kad bi trebalo da se uoči najveći broj meteora(iz ovog roja). Maksimum je 22.04 u 11 sati po UT-u.Zenitna časovna frekfencija(ZHR) će bti(tokom maksimuma) izmedju 18 i 90.
Za više detalja kao i tačno mesto radijanta pogledati ovu stranicu
magnitude okolnih zvezda:
Vega(αLyr) 
    +0.1
preuzeto sa...
Kako vizualno posamtrati meteore??       
Za sada izgledaju fino, juče je ZHR bio oko 6
Jel posmatra neko?
Filip
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Danijel

Quote from: cola on April 19, 2009, 05:01:12 pm...koji će ulaziti u atmosferu pri 49 km/h.


km/s će prije biti  ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

cola

Hvala  :-[
sad je ispravljeno....
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

IbanezRG

Quote from: cola on April 19, 2009, 05:01:12 pmMaksimum je 22.04 u 11 sati po UT-u.

Sta znaci UT?
Kad je to kod nas?
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Ljubo

April 21, 2009, 10:05:47 pm #4 Last Edit: April 21, 2009, 10:12:34 pm by Ljubo
Plus 2 sata (po ljetnjem računanju vremena, koje je od skoro na snazi kod nas, sve do kraja oktobra). Zimi se računa +1.

UT je svjetsko vrijeme po Griniču. Ono važi u nultoj zoni (plus-minus 7,5 stepeni po longitudi). Mi smo u prvoj zoni istočno, i zato se dodaje 1 sat.

IbanezRG

Hvala Ljubo. Jel to znaci da je max kod nas tek 23.04 u 0100?
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Ljubo

Tako je.
No, to je predvidjeni maksimum. Kod meteora posmatranje je najčešće najbolje u jutarnjim satima (dok je još uvijek mrak, naravno). Ovo je zbog geometrije i uslova posmatranja. Izuzetak su jedino meteorski rojevi sa kratkim vremenom prolaza.

Danijel

Quote from: IbanezRG on April 21, 2009, 09:36:55 pm
Sta znaci UT?


Zemlja je podijeljena na vremenske zone i svaka zona je pomaknuta naprijed ili natrag za jedan sat od one prethodne odnosno naredne. To se zove lokalno vrijeme. E sad, da bismo svi, bez obzira u kojoj se vremenskoj zoni nalazimo, uvijek TOČNO znali KADA je nešto bilo ili će se dogoditi, koristi se svjetsko vrijeme ili UT (Universal Time) za koje se uzima ono koje vlada na nultom meridijanu, a gle čuda, tamo se nalazi Kraljevska zvjezdarnica Greenwich. Zahvaljujući tome, astronomi sva svoja promatranja, mjerenja i ostale aktivnosti, uvijek pišu u UT vremenu kako bi ostali, bilo gdje u svijetu, odnosno različitim vremenskim zonama, uvijek znali kada je taj događaj zaista bio. Da je stvar dodatno zakomplicirana, jest, uvođenjem ljetnog vremena, naša vremenska zona se pomiče za još jedan sat unaprijed, to se zove ukazno (dogovorno) vrijeme, ili UK i tada se od takvog vremena trebaju oduzeti dva sata da bi se dobilo UT. Oduzmemo li jedan sat, vraćamo se na zimsko vrijeme, odnosno srednjoeuropsko vrijeme ili SEV.

Formule su jednostavne:

UT=SEV-1 (zimsko vrijeme)
UT=UK-2 (ljetno vrijeme)

vrijedi i obratno:

SEV=UT+1 (zimsko vrijeme)
UK=UT+2 (ljetno vrijeme)

I na taj način su ljudi doskočili vremenskim zonama, ljetno/zimskom pomicanju satova i svi uvijek točno znaju koliko je sati ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

IbanezRG

@danijel
To objasnjava dosta stvari... :D
Hvala na obimnom objasnjenju.
Pozdrav!
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

cola

I jel neko posmatrao ???
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Pavdu

Samo jedna mala ispravka, Filipe. Nisu u pitanju ALY (Alfa Liridi), nego LYR (Liridi). ALY su aktivni sredinom jula i to je potpuno drugi roj.  :)
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

cola

 ;D  ;D
Evo,prvog puta da nemam na sta da se izvadim,sem da se stvarno ni ne secam zasto sam tako napisao,tih dana sam nesto listao o Liri,hteo da napisem neki (kratki) clanak pa sam se verovatno prebacio,zamislio sta vec :( ,znam da je greska poprilicna ali...
Ali barem znam sta sam posmatrao ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Quote from: cola on April 25, 2009, 08:03:11 pm
I jel neko posmatrao ???


Posmatrao sam ja, pre neki dan, onako usput dok sam tražio M-ove na južnom nebu. Pošto je Lira još bila istočno nije lako moglo da se skonta odakle je radijant. A i video sam ih samo nekoliko.

cola

Evo ti ga radijant
Znas kad posmatras moras biti posvecen samo meteorima
Quote from: Yagodinac on April 26, 2009, 01:38:01 pm
I jel neko posmatrao ???
ražio M-ove na južnom nebu[/quote] I koje si M-ove video dole?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

M5, M12, M10, M14... Uglavnom globularne klastere i svi se vide baš dobro. Kakvo osveženje posle zimskih rasejanih klastera!
M8 i M20 sam čekao ali su bili nisko. Više sreće na leto.