• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Radovi sa Letenke

Started by Yagodinac, August 17, 2014, 11:29:39 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Na Letenci sam planirao da isprobam dve stvari: objektiv 50 1.8 II i trosmernu glavu 804RC2 koja bi bila zakačena na EQ6.
Snimci su rađeni, dakle, piggyback i svi su kombinovani od 7 light i 7 dark frejmova; 120sec izlaganja, ISO1600, 20d. Blenda je bila 4.5.

1) Scutum:

scutum by milanmiloradovic, on Flickr

Kao što vidite, ovde je pesnička interpretacija boja u kontekstu nekalibrisanog monitora doživela svoj vrhunac. Originalni stack, bez ikakvih korekcija:

scutum-stack by milanmiloradovic, on Flickr

2) Aquila (Orao):

aquila by milanmiloradovic, on Flickr

Obratite pažnju na malu tamnu maglinu B142 i 143, crop 100%:

aquila-crop by milanmiloradovic, on Flickr

3) Labud (Cygnus):

cygnus by milanmiloradovic, on Flickr

4) Lira:

lyra by milanmiloradovic, on Flickr

Na svakoj slici se vidi prava gomila svetlijih deepsky objekata, ovo bi bio dobar trening za nekog ko posmatra dobrim dvogledom ili malim teleskopom.
Osim toga, oduševljen sam time koliko je moglo da se izvuče iz ovih snimaka koji imaju samo po 14min efektivnog izlaganja. Jeste da se vidi šum kad se nategne u obradi (ipak je taj aparat projektovan pre deset godina) ali dobro, da sam celo veče posvetio samo jednom sektoru rezultati bi bili dosta bolji. Osim toga, na 3) se vidi koliko je nemodifikovan aparat u stanju da zabeleži magline, poenta je u dovoljno vremena izlaganja.

Yagodinac

Sledeće čega sam se dohvatio da isprobam na Letenci je bila trosmerna fotoglava. Poenta je napraviti adaptaciju tako da šraf za piggyback može da primi znatno veći navoj na koji se onda stavljaju fotoglave; to nije naš standard nego je 3/8" i moralo je posebno da se pravi. Bilo kako bilo, ovo je upalilo i sad mogu aparat u piggyback režimu da usmerim bilo gde i da rotiram bilo kako. Ko nije upućen u problematiku, samo ukratko, aparat na ekvatorijalnoj montaži ne može da rotira oko uzdužne ose, pa je uvek na jugu okrenut vertikalno a ka zapadu i istoku dijagonalno.

Nakon što sam ovo rešio mogu da se posvetim noćnim pejzažima  ;D
Ovde vidimo, ako se ne varam, našeg prijatelja Gorana Vukajlovića u prvom planu; nebo je snimljeno 7x120sec, ISO1600, f4.5 na Tamronu 17-50 i 17mm. Nakon toga sam za zemlju upotrebio jedan snimak od dva minuta i 2.8 i u obradi to preklopio.

milky way by milanmiloradovic, on Flickr

Predrag

Sve su super, ali poslednja mi je favorit.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Odličan snimak.Milan ima neiscrpnu maštu ali i veštinu  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Hvala  ;D
U suštini uopšte nije teško ovo snimiti i u tome je poenta. Ja se samo nadam da ću zahvaljujući ovome nadalje da imam više noćnih pejzaža sa ekvatorijalnom montažom.

CyberianIce

Stvarno je uber ova poslednja fotografija! @Yagodinac uvek se obradujem tvojim radovima, prava nat geo klasa :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kruska

yagodinac je uvek na visini zadatka. super!

vasja

Prelepe slike Yagodinac! Naročito ova poslednja. Gde si postavio taj 3/8" šraf? Na prsten od teleskopa?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Danijel

Izvanredne fotke, zbilja prelijepo :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

frugorski

Sve mi se dopadaju ,a poslednja je slag na tortu.Uspesan pohod na Letenku. :)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Luger

Yagodinac, kao i uvijek, odlicni radovi.
Sto se tice te trosmerne glave, dao si mi ideju, pa sam probao sa kuglicnom glavom. Isto dobro stoji i omogucava pomjeranje po vise osa. Imam i rezervnu dovetail sinu, pa moze i na nju da se okaci, bez tubusa. Tako dobijes veliki Barndoor tracker :)

lajosk

Sve su ok. ipak ova zanja je daleko najjjj....

Yagodinac

Hvala vam  :D

Quote from: vasja on August 18, 2014, 01:59:52 pm
Prelepe slike Yagodinac! Naročito ova poslednja. Gde si postavio taj 3/8" šraf? Na prsten od teleskopa?


Da, fotoglava je preko te adaptacije zakačena na piggyback šraf, tj ono mesto gde ide fotoaparat.

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD