• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sfera

Started by power of reason, April 28, 2011, 09:32:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

power of reason

Izvinjavam se svima što sam dosadan,ali sam radoznao i nemogu da nađem odgovor na google-u.
Zašto su nebeska tela i zvezde sfernog oblika,osim ovih asteroida kometa itd.Ako je zbog gravitacije,na koji način je gravitacija oformila taj sferni oblik tela.Pre nego što su se tela zgusnula,kava je bila i kako je delovala gravitacija te mase od koje su nastala tela.Na primer masa materije kruži oko centra galaksije,i zašto se formira u zvezdu sfernog oblika.Mogle bi zvezde da budu i oblika banane i da kruže oko centra galaksije.Dobro znam da svaka materija ima svoj centar mase.Ali nije mi jasno kako sad taj centar mase te materije ima veću silu gravitacije od gravitacije koja već deluje na njega i tera ga da rotira.Mislim pri formiranju sfernof oblika.Znači gravitacija koja polazi iz centra mase te materije privlači materiju koja je raštrkana unaokolo iako na tu materiju već deluje gravitacija koja je tera da rotira oko centra galaksije.

Nema veze što nerazumem naučni jezik,molio bi da mi neko objasni ako zna,naravno ako ima vremena.

Opet se izvinjavam zbog predhodnog smaranja.I unapred hvala.

kruska

Ovo je pitanje koje zahteva strucno misljenje saleta 11472.
Samo ce on umeti da da pravi odgovor na virtuelno shvatanje sveta by  "power of the reason"

sale11472

Quote from: kruska on April 28, 2011, 09:51:45 pm
Ovo je pitanje koje zahteva strucno misljenje saleta 11472.


Stručno ???
Neeeeee ja dajem strogo nestručne odgovore i molim da mi se u budućnosti više ne podmeću ovakve stvari....
BTW u ovakvom rezonovanju nema ni p od power ali to je za neku drugu temu....




Quote from: power of reason on April 28, 2011, 09:32:19 pm
Zašto su nebeska tela i zvezde sfernog oblika,


Zbog hidrostatičke ravnoteže.

Quote from: power of reason on April 28, 2011, 09:32:19 pm
...na koji način je gravitacija oformila taj sferni oblik tela.


Na ovo je odgovorio već neko pametniji


Quote from: power of reason on April 28, 2011, 09:32:19 pm
.... kako je delovala gravitacija te mase od koje su nastala tela.


Gravitacija uvek deluje isto tj privlačno

Quote from: power of reason on April 28, 2011, 09:32:19 pm
...Mogle bi zvezde da budu i oblika banane


Ne, ne mogu. Videti gornji odgovor za razlog.

Quote from: power of reason on April 28, 2011, 09:32:19 pm
... kako sad taj centar mase te materije ima veću silu gravitacije od gravitacije koja već deluje na njega i tera ga da rotira.


Odakle ti samo ovo ??? Dakle potpuno pogrešno, Nije valjda da ti spadaš u one koji misle da na astronaute i kosmonauta (a bo'me i tajkonaute, da ne pominjem svemirske turiste) u orbiti ne deluje gravitacija ???

Quote from: power of reason on April 28, 2011, 09:32:19 pm
Znači gravitacija koja polazi iz centra mase te materije privlači materiju koja je raštrkana unaokolo iako na tu materiju već deluje gravitacija koja je tera da rotira oko centra galaksije..


Loše misliš (uf ovo bi mogao biti univerzalni odgovor na tvoje postove ali nećemo sad o tome) gravitacija ne polazi ni odakle već delovi koji su raštrkani unaokolo deluju privlčano jedni na druge a na sve njih podjednako deluje gravitacija koja ih tera da rotiraju oko nekog drugog masivnijeg objekta itd itd itd

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

power of reason

QuoteZbog hidrostatičke ravnoteže.


Ja bi pre rekao zbog statičke ravnoteže sistema koji se kreće konstantnom brzinom.Jer za hidrostatičku potreban nam je pritisak,odnosno sila suprotna gravitaciji,koliko sam ja to shvatio,ovako na prvi pogled,možda pogrešno.A u relativnom praznom prostoru svemira nema pritiska.Ovo kako statička ravnoteža nemogu da objašnjavam jer ni sam neznam dovoljno ali predpostavljam,da je to zbir nekih sila gravitacije sistema u sitemu itd.

Quote...na koji način je gravitacija oformila taj sferni oblik tela.

Na ovo je odgovorio već neko pametniji


Ali baš bi voleo da znam odgovor tog pametnijeg,ako je ikako moguće.Ponavljam,što se i vidi,slabo sam upućen u dostignuća naučnika,ali me to sad interesuje,valjda nikad nije kasno.

Quote. kako sad taj centar mase te materije ima veću silu gravitacije od gravitacije koja već deluje na njega i tera ga da rotira.

Odakle ti samo ovo  Dakle potpuno pogrešno, Nije valjda da ti spadaš u one koji misle da na astronaute i kosmonauta (a bo'me i tajkonaute, da ne pominjem svemirske turiste) u orbiti ne deluje gravitacija


Naravno da nemislim,znam da su kosmonauti u bestežinskom stanju u letelici,ali opet pod uticajem gravitacije zajedno sa letelicom,dok su u orbiti zemlje.A u bestežinskom stanju su jer letelica nema gravitaciju dovoljnu da bi ih držala na podu letelice.Ti me samo nisi razumeo.Ja sam mislio da materija nije mogla da se skupi u sferu,ili kako je to učinila,ako je na svaki deo te materije podjednako delovala gravitacija centra galaksije ili većeg objekta u čijoj se orbiti kretala.

Hvala na odgovoru.Nadam se da ne dosdjujem previše sa ovim mojim glupim pitanjima i pretpostavkama.








ikalo

Odgovor nekog pametnijeg se moze vidjeti kad se klikne na recenicu "odgovor nekog pametnijeg"

Hidrostaticki pritisak upravo zato sto svako nebesko tijelo itekako ima pritisak koji raste kako se ide prema centru istog... A sta mislis od cega nastaje atmisferski pritisak koji na tebe djeluje svake sekunde???

Taj isti pritisak je u principu razlog zasto zvjezde svjetle.

Kosmonauti u orbiti zemlje su u bestezinskom stanju zato sto su zajedno sa letjelicom u kojoj se nalaze u slobodnom padu. Znaci oni padaju, ali nikad ne padnu jer imaju dovoljnu brzinu da se prilikom pada "pomaknu u stranu" dovoljno da promase zemlju i nastave da padaju.
Inace, na visinama na kojima su svemirske stanice sa ljudskom posadom, postoje tragovi atmosfere koji vremenom koce i smanjuju njihovu brzinu pa ih je potrebno s vremena na vrijeme malo "ubrzati".

Mislim da za pocetak, prije nego pocnes ozbiljnije razmisljati o ovim astronomskim temama, pokusas malo da razumijes pojam vektora, sabiranja vektora, matematicke aproksimacije itd.




kruska

Quote from: sale11472 on April 29, 2011, 12:18:25 am





Sale11472, svaki tvoj odgovor  ma koliko ti mislio da je nestrucan je uvek toliko strucan da popunjava sve moguce rupe, neznanja i "kompleksnosti" nasih licnosti

r2d2

April 30, 2011, 10:10:40 pm #6 Last Edit: April 30, 2011, 10:36:57 pm by r2d2
QuoteSale11472, svaki tvoj odgovor  ma koliko ti mislio da je nestrucan je uvek toliko strucan da popunjava sve moguce rupe, neznanja i "kompleksnosti" nasih licnosti



Ili si ti blago cinican, sad mi nije jasno? !!   ???

Na kraju krajeva i ti si Kruska , mogao da odgovoris coveku, na pitanje,  a ne da uvaljujes vruc krompir.
Sto jest - jest.
I ravna Backa!



kruska

mislim da se power of reason zestoko nalupao sa pitanjima.
da sam mu ja odgovorio to ne bi bilo mozda cak ni ispravno a izbegao sam da bude mozda i uvredljivo.
Zapravo nisam adekvatan za ovakva pitanja da dam normalan odgovor.
ipak je sale kralj za komentare i za "ovakva" pitanja (uber trol)


r2d2


Kizza

Ma sale 11472 ima najviše živaca i Ja mu se divim  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

Nemojte biti na kraj srca.
Svi smo mi prosli ovu fazu, u razlicitim dobima... neko sa 10 godina, neko sa 15, a neko nesto kasnije...

Potrebno je samo sto prije prihvatiti cinjenicu da nema preskanja, nego se mora ici po redu... onako kako se razvijala nauka od pocetka istorije pa do danas... U skolama je to napravljeno dobrim redoslijedom, samo bih ja dodao uvijek na kraju svake lekcije, npr. kod njutnovih zakona, da je u pitanju aproksimacija, koja je dovoljno precizna za nase uslove na Zemlji i prilagodjena uzrastu ucenika...