• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Svest (Consciousness) - šta je, kako nastaje, može li se veštački generisati?!

Started by vlajkoni, May 30, 2010, 08:18:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlajkoni

Za početak citiraću definiciju i opis karakteristika kako se to čini u psihijatriji:

"Svest - najviša saznajna funkcija čoveka koja obezbeđuje harmonično funkcionisanje svih
delova ličnosti, evidentira i sudi sopstvenom ponašanju, obezbeđuje doživljaj identiteta i
integriteta ličnosti u odnosu na spoljni svet i upravlja ponašanjem putem svesne volje.

Najsloženija psihička funkcija i ima dvostruki okvir:
1. Svest daje osnovni kvantum budnosti i tako predstavlja bazu za sve ostale funkcije,
odnosno u biološkom i fiziološkom smislu svest se poistovećuje sa stepenom budnosti
2.Svest je integrušuca funkcija i predstavlja rezultat svih funkcija. Ona usklađuje rad svih
ostalih funkcija i evidentira aktivnost ostalih funkcija te daje harmoničnost duševnom
životu

Svest samoga sebe ima sledeće karakteristike:
Svesnost sopstvene aktivnosti
-svesnost jedinstvenosti »ja« (ja sam jedan jedini)
-svesnost identičnosti - kontinuiteta (ja pre, ja sada , ja sutra)
Svesnost sebe na jednoj i ostalog na drugoj strani - granice ja i ne-ja
Normalnu svest odlikuju
1. Jasna prisutnost doživljavanja sebe, sopstvenog iskustva i sopstvene ličnosti

(autopsihička, alopsihička i spacio-temporalna orijentisanost)
2. Jasna prisutnost doživljavanja okoline
3. Stalnost sinteze uz postojanje saznanja dinamike odnosa
Suštinu svesti čini integracija kognitivnog i emocionalnog."

Wikipedia:
"Svest je u najopštijem značenju: sveukupnost vlastitih psihičkih doživljaja (oseti, opažaji, sećanja, mišljenje, predstave, asocijacije, osećanja, potrebe i sl.) koje smo u stanju neposredno da opazimo introspekcijom i relativno jasno opišemo ili na drugi način izrazimo."


Svest je jako teško definisati na jedan potpun način jer još uevk ne uspevamo da je u potpunosti opišemo.
Danas imamo ogroman broj hipoteza i teorija, ali ih možemo podeliti u par najvažnijih grupa:

1. Teorije "višeg reda" (Higher-order theories)
2. Reprezentativne teorije (Representational theories)
3. Kognitivne
4. Neurološke
5. Kvantne
6. Nefizičke

Nisam uzimao u obzir metafizičke teorije poput dualističke jer su u svetlu novih otkrića prevaziđene.

Kakvog ste vi mišljenja?!


Igor


Sasa

QuoteSvest je jako teško definisati na jedan potpun način jer još uevk ne uspevamo da je u potpunosti opišemo.


Pa ne samo svest. Mnogo toga je teško definisati već i zbog toga što definicije prave ljudi - prema svojoj percepciji, prema svojim potrebama i shvatanjima, a zavisno od okoline, uslova života itd.

Inače, potrebni su nam ovakvi članci, sjajno!