• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Fotografija sa Severnog Pola??!!

Started by Maxscope, December 22, 2008, 08:37:17 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Maxscope

Pozdrav svima.
Dobio sam ovu fotografiju od prijatelja koji tvrdi da je fotografija nacinjena sa Severnog Pola u vreme kada je pre par nedelja Mesec bio najblizi Zemlji. Tvrdi da je fotografija originalna i da nije u pitanju foto-montaza.
Kako se vec dugo ne bavim astronomijom moje znanje je prilicno "zardjalo", a ne mogu ni ukljuciti "Starry Night" program, pa da sam proverim da li je moguce videti i snimiti Sunce i Mesec u ovoj "konjukciji" sa Severnog Pola.
Nisam koristio "Starry Night" vec vise od godinu dana pa je valjda i program "zardjao" jer sada ima neki problem i nece da se ukljuci.
Inace meni ova fotografija "mirise" na PhotoShop.
Dakle ko moze pomoci?
Da li je moguce ovako snimiti Sunce na horizontu i Mesec "iznad" (koji opet izgleda nerealno veliki) sa Severnog Pola i sta uopste mislite o realnosti ove fotografije.
Pozdrav svima, a pogotovu starim clanovima foruma.......
Sinisa


Ljubo

Naravno da ne postoji varijanta u kojoj bi se sa Zemlje snimila ovakva fotografija, ako ni zbog čega drugog, a ono zato što Mjesec i Sunce imaju prividno istu veličinu na našem nebu, pa makar se snimatelj nalazio i na sjevernom polu!
Mislim da tu ima još nelogičnosti kod ove fotografije, a da bi ona kao takva prezentovala stvarnu sliku.
Iako tvoj prijatelj tvrdi da je "stvarna", još kada sam prvi put naišao na nju na internetu, pisalo je jasno (od pouzdanog izvora) da se ne radi o realističnom snimku...

sale11472

Na stranu što su prividno iste vleičine ali kada su ovako blizu mesec se jednostavno ne vidi tj kada je mesec između Sunca i Zemlje  tada imamo Mlad mesec

Ma ovo je sasvim sigurno fotomontaža  a i kružila je u raznim spam varijantama ...
Inače kad smo kod spamovanja astronomskim pojavama i objektima vrlo popularna ej i ona poruka u kojoj helix nebulu nazivaju Božijim okom  ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Ako se ne varam, tako (položen) Mesec može da se vidi jedino sa ekvatora. Gledan sa polova on je uspravan (Platon na severu, Tiho na jugu).

Sich

hehej, pozdrav Sinisa.
Slika je sigurno starija od samo par nedelja kako kaze tvoj drug. Puno se ona vrti po webu.
A tu svasta skripi na slici.
Najvise skripi velicina Sunca i Meseca, a posle i faza koja bi bila minimalna pri takvoj konjukciji. A i Mesec je bio u perigiju kad je bio priblizno u fazi punog meseca.
Kako je gore sad zima, tamo je sve okovano ledom tako da nema govora da bi to moglo biti slikano sa iznad nekih 75° geo sirine.
A inace mogao bi mesec da bude tako polozen i sa pola. Prosto da proleti iznad Sunca, jer je njegova orbita nagnuta u odnosu na ekliptiku nekih 5°.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Predrag

December 23, 2008, 12:37:28 am #5 Last Edit: December 23, 2008, 03:21:38 pm by Predrag
Cak i boje ovih brda na obali nisu uradjene kako treba. Jasno se vidi da nije u pitanju prava fotografije. A sto se tice velicine Sunca i Meseca, to je pa tek nerealno uradjeno. Ako je ovu sliku uradio neko sa ciljem da ubedi nekog da je realna, morao je mnogo vise truda da ulozi! ;D
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

bluesboba