• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mlečni put ili Mlečni Put

Started by TenMon, March 22, 2009, 07:34:31 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Slazem se.
Ali samo da kazem da nisam nasao ni jednu poruku na forumu koja je ispisano po pravilima srpskog jezika.....
Da krenemo od velikih,malih slova,ne+glagol,ima mnoogo pleonazma,kod pisanja stranih reci imamo problem(nije sky-watcher nego skajvocer(pisi kao sto govoris)....
A najveca greska je sto se ne koristi adekvatno писмо koje je predvidjeno pravopisom koje je izdato 93(а то је ћирилица ).
Ali boze,moj,sta se moze :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

bear

To se da lako resiti. Samo treba reci da pises Strumfovski. :) Teza 'jezik je ziv ali treba postovati pravila' je svakako oksimoron.

Danijel

Heh, i da ovo nije međunarodno okupljalište astronoma, pa svatko piše na svojem jeziku, po različitim pravilima ;D
Ali kako rekoh, važno je da se ipak - razumijemo ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

stameni

Quote from: danijel on March 29, 2009, 05:47:47 pm
Ali kako rekoh, važno je da se ipak - razumijemo ;)


Sa ovim ne mogu da se ne saglasim :)

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: cola on March 29, 2009, 04:14:32 pm
A najveca greska je sto se ne koristi adekvatno писмо koje je predvidjeno pravopisom koje je izdato 93(а то је ћирилица ).
Ali boze,moj,sta se moze :)


Hmmm sa ovime nikako ne mogu da se složim. Naime Srpski jezik ima dva poptuno ravnopravna pisma ćirilicu i latinicu i ona su jednaka u svakom pogledu i na svakom mestu....sem na jednom...
Dakle još uvek treba da vidim srpski ćirilični font koji dobro izgleda....

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

U skoli su me ucili/uce da je jedino nase pismo cirilica i sta mislis zasto onaj ko napise pismeni iz srpskog latinicom dobija 1 u dnevnik(crvenom hemijskom)...
Ne teram ja nikog da pise cirilicom,na latinici se lakse sporazumevamo s komsijama i to mi ne smeta,valjda nisam pogresno shvacen ???
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cola

Evo iz pravopisa:pocetnim velikim slovom pisuse imena nebeskih tela i njihovih stvarnih/prividnih sistema:Sunce,Kumova slama,Mali medved,Vlasici,Halijeva kometa....
A sto se tice pravopisa izdala ga je Matica srpska 93 da bi bio povucen i sledece 94 u septembru ponovljen!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

marino

hmm, a ma vazno je da ljudi nekako nauce pisati, e sada pravopis i jezik su nekada bili svetinja...postojale su institucije koje su to proucavale i naucavale...no realnost je nesto drugo...prije samo stotinu godina rijetki su uopce znali citat i pisat...danas je to skroz drugacije...vrijedi sacuvati koliko-toliko pravilno pisanje, ali opet tu su neki drugi momenti i druge prilike...evo gledam sada sto radim...na jednom prozoru je otvoren word i tu pisem s znacima iterpunkcije, velikim i malim slovima i sl...ovdje kao da se presaltam na "news" pisanje..a tko ce ga znat...razumijete me jelda?! :)
m
Vidulini Observatory

GENESIS


sale11472

Quote from: cola on March 30, 2009, 12:40:21 am
i sta mislis zasto onaj ko napise pismeni iz srpskog latinicom dobija 1 u dnevnik(crvenom hemijskom)...


Osiono ponašanje nastavnog osoblja koje krši i zakone i Ustav.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Quote from: cola on March 30, 2009, 12:40:21 am
U skoli su me ucili/uce da je jedino nase pismo cirilica i sta mislis zasto onaj ko napise pismeni iz srpskog latinicom dobija 1 u dnevnik(crvenom hemijskom)...
Ne teram ja nikog da pise cirilicom,na latinici se lakse sporazumevamo s komsijama i to mi ne smeta,valjda nisam pogresno shvacen ???



Ovo mi je totalno bez veze i ne vidim smisao u tome, umjesto da potiču ljude da šire svoja znanja, oni ih kažnjavaju ako pokažu da znaju više... Zar im nije jasno da ako čovjek govori strani jezik ili se zna koristiti s više pisma, više i vrijedi? Čekaj, a kako je onda u osnovnoj školi, učite samo ćirilicu ili i latinicu? Ako je službena ćirilica, učite li i latinicu? Još uvijek ne razumijem tu logiku kažnjavanja ako pokažeš da znaš više???
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

cola

U osovnoj(prvi razred) te uce i jedno i drugo pismo,pismene ce kasnije pisati cirilicom a ispravak latinicom(koja budalastina)od petog su mi propagirali samo i iskljucivo cirilicu!!U poslednje vreme( u gimnaziji) dobijamo miks,malo latinica malo cirlica,samo se na casu knjizevnosti insistira cirilica,ostale kontrolne nam donose uglavnom na latinici jer cenjeni ne znaju da podese cirilicu na kompu....
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sasa

Ćirilica mi je bila dobro i OK pismo sve dok je nisu prisvojili nacionalisti i razni hohštapleri. Sada ćirilicu i nesvesno vezujem za nacionaliste i zato je ne volim.