• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Savet pri kupovini prvog teleskopa

Started by ppejcic, January 24, 2021, 12:55:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ppejcic

Sve dileme rešene, stavljam se na listu čekanja za refraktor 70/700, pa kad izučimo nebo idemo na nešto veće. Hvala svima, puno ste pomogli.

Yagodinac

Kad se setim mojih početničkih trenutaka i isprobavanja takvih teleskopa, ne znam ni sad šta je najbolje jer je sve to otprilike tu negde slično gledano po prednostima i manama.
1) Duži refraktorčići (70/700 i slično) - najbolja slika Meseca i planeta za najmanje pare; ali i najslabiji deepsky objekti (otvorena i zbijena jata, magline i galaksije). Pola M objekata nećeš uopšte videti, a drugu polovinu ćeš videti, pardon, samo detektovati i to sa tamne lokacije. Ovi teleskopi lako postižu srednja i veća uvećanja, ali malo teže mala, tačnije potrebni su egzotični okulari (Plossl 25 daje tridesetak puta, to je najmanje uvećanje u standardnom kompletu a to je već mnogo za najmanje uvećanje na malom instrumentu). Montaže tih teleskopa su standardno loše ali to se da ignorisati, bude malo pipavo ali se može posmatrati. Čvrste montaže su pre svega neophodne za fotografiju a to sa ovim teleskopom ne stoji ni u najavi.
2) Kratki (80/400) - očajna hromatska aberacija. Pored Jupitera stoji još jedan lažni i šareni Jupiter, a posebno što to narušava i rezoluciju (manje primetno na ovako malim žižama i aperturama, ali ipak). Malo veća apertura i manji f-odnos nisu ama baš nikakva prednost za deepsky objekte u odnosu na 1), čak je f-odnos i odgovoran za realno katastrofalne performanse po pitanju korekcije boja. Lako postižu mala uvećanja (Ploessl 25=16x, mada ja se nešto nisam oduševio sposobnošću prikupljanja svetlosti) a teško velika. Realno preko 100x neupotrebljivo, mada ko ignoriše lažne boje može se i s njim raditi.
3) mali newtonian (114/900) - ooodličan za Mesec i planete, potpuno u rangu ili iznad 1); za deepsky ipak bolji od 1) i 2) zahvaljujući malo većoj aperturi. Mana je već opisana gore: treba igrati indijanski ples vatre oko tubusa umesto lepo posmatrati kao kod refraktora. Kolimaciju ne nalazim kao bilo kakvu manu, to je toliko osnovna stvar, kao kad treba zameniti gumu na autu. Ako to ne znaš, pa što onda voziš uopšte ;D Za dete je apsolutno neophodna mala stoličica, ovako nekako:

Moonlight Shadow by Millan Milloradovic, on Flickr

4) malo veći mali newtonian (130/900) - već normalan teleskop, vide se svi M objekti i to se vide sa nekim detaljima sa tamnijih lokacija, nisu samo puke detekcije u pitanju. Planete su bolje nego kod prethodnih teleskopa premda je sam kontrast nešto manji nego kod refraktora (opstrukcija). Razlike nisu neke drastične ali su više nego primetne. Mane: goreopisane, recimo i da za transport već treba auto.
5) a sad malo čudna preporuka: dvogled 10x60 ili 15x70 sa navojem za fotografski tripod i, naravno, tripod. Videćeš sve M objekte, neke čak fascinantno (magline po Strelcu) samo će uvećanje biti manje nego u teleskopu. Planete i Mesec u ovoj opciji otpadaju.

Prilično bi imalo smisla prvo posetiti astronome na nekom posmatranju, ili čak čekati Maraton/kamp na leto. Ukoliko vas svrbe pare ja lično mislim da dugodlaki refraktor (70/700 ili slično) u kombinaciji sa bilo kojim dvogledom koji se uklapa za te pare, makar 10x50, daje najviše neba za taj novac. Ali svakako, ne treba očekivati čuda na planetama i naročito galaksijama; dok će Mesec naprosto biti fascinantan.

ppejcic

To je baš to što tražim, najbolja vrednost za skroman budžet koji trenutno imam, dogodine će biti bolja situacija, taman će mališa imati dovoljno fore da se izuči, pa ako kaže da hoće više i bolje zavući ću ruku dublje u džep. Za početak neka se upozna sa našim Sunčevim sistemom za duboko nebo će biti vremena. A i mnogo mi je lakše da transportujem manju aparaturu, spakujemo, odnesemo kod babe na selo, tamo je mrak imaće divan pogled. A što se tiče dvogleda, imamo jedan, zaboravih tačno koje uvećanje daje, nije mi ovde da proverim. Zapravo sam hteo i to da pitam na drugoj temi, oštećen je, klinja pao dok smo se pentrali po Staroj planini, izvalio okular i sad stalno ispada, da li to neko u Novom Sadu popravlja?

CyberianIce

Najveca moja frustracija refraktorima od 700mm na AZ1 je kad bi slucajno trepavicom dodakao okular, cekao sam minut ipo da silka prestane da plese lambadu. A zbog ocajnih okulara sa veoma kratim eye-reliefom to se desavalo svake neparne sekunde deljive sa tri. Doduse, moj prvi teleskop je koristio .976 okulare. Zato i preporucujem manji instrument sa manjim uvecanjem koji nikako ne treba terati do limita, vec koristiti kao malo jaci dvogled, realno mali ahromati za drugo i nisu. Da sam bar poslusao @Yagodinca kad mi je rekao da batalim te igracke i kupum pristojan dvogled gde bi mojim zivcima danas bio kraj. Tacno se secam, kad centriram Jupiter na f/12, dok bi se teleskop prestao drmati, ovaj bi taman izasao iz vidnog polja 🤦‍♂️
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Boki Aristarh

Što se tiče dvogleda niste napisali o kom modelu ili proizvođaču se radi, ali ako je dvogled na kome se može raditi servis onda preporučujem ovog majstora:
http://www.optika-servis.rs/
Mi smo radili dosta servisa kod njega i uvek je sve bilo OK a cena je povoljna.

Vedro nebo.

goran.nikacevic

E, a sto niko ne spominje Dobsone? Mislim, vidim da se vecina rasprave vodi o refraktorima, ali u jednom momentu je pomenut i Newton, doduse na EQ montazi. Nekako sam u mojoj glavi ja razumeo da su Dobsoni dobar izbor za pocetnika, ako je interesovanje iskljucivo za posmatranje, ne za fotografiju. Sta je mana, sto nije za dnevno posmatranje?

Obzirom da si iz Novog Sada, ko sto su ljudi pominjali, mozda bi mogao probati prvo da iskoristis tu prednost, posto ima dosta ljudi iz NS na ovom forumu. Ovih dana (ovih meseci grrr) je bas oblacno, nikako da naidje neko lepo vece za posmatranje. Ali ako se malo popravi vreme (evo, samo sto nije :) ), ako zelis mozemo se naci pa da zajedno to sve probate u praksi i vidite kako to izgleda. Odemo na Frusku Goru pa polako :) Ne moras bas zuriti sa kupovinom, i ovako je hladno i oblacno, nije bas idealno vreme.

Ja sam skoro kupio veci teleskop, a imam jednog malog 130/650 dobsona koji mi sad stoji. Zao mi ga gledati sad tako jadnog u cosku :( Ako si zainteresovan, i nisi vec rezervisao tog 70/700 refraktora, spreman sam da ti ga pozajmim na koju nedelju, da malo na miru vidite kako to sve izgleda. Dacu ti i par okulara, da mozete lepo to sve da probate. Ako dete ima interesovanja, greota mi da to ne podstaknemo i da ga "izgubimo" iz hobija samo zato sto mu je prvi teleskop bio losiji pa izazivao frustracije.

Javi se na PM ako ti nesto od ovoga odgovara (zajednicko posmatranje ili pozajmica teleskopa), pa da se organizujemo.

Pozdrav
Goran
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

ppejcic

Quote from: Boki Aristarh on January 28, 2021, 09:01:06 amŠto se tiče dvogleda niste napisali o kom modelu ili proizvođaču se radi, ali ako je dvogled na kome se može raditi servis onda preporučujem ovog majstora:
http://www.optika-servis.rs/
Mi smo radili dosta servisa kod njega i uvek je sve bilo OK a cena je povoljna.

Vedro nebo.

Hvala, ako ne nađem po Novom Sadu nekog, kontaktiraću njih, pa ćemo videti.

ppejcic

Quote from: goran.nikacevic on January 28, 2021, 09:15:25 amE, a sto niko ne spominje Dobsone? Mislim, vidim da se vecina rasprave vodi o refraktorima, ali u jednom momentu je pomenut i Newton, doduse na EQ montazi. Nekako sam u mojoj glavi ja razumeo da su Dobsoni dobar izbor za pocetnika, ako je interesovanje iskljucivo za posmatranje, ne za fotografiju. Sta je mana, sto nije za dnevno posmatranje?

Obzirom da si iz Novog Sada, ko sto su ljudi pominjali, mozda bi mogao probati prvo da iskoristis tu prednost, posto ima dosta ljudi iz NS na ovom forumu. Ovih dana (ovih meseci grrr) je bas oblacno, nikako da naidje neko lepo vece za posmatranje. Ali ako se malo popravi vreme (evo, samo sto nije :) ), ako zelis mozemo se naci pa da zajedno to sve probate u praksi i vidite kako to izgleda. Odemo na Frusku Goru pa polako :) Ne moras bas zuriti sa kupovinom, i ovako je hladno i oblacno, nije bas idealno vreme.

Ja sam skoro kupio veci teleskop, a imam jednog malog 130/650 dobsona koji mi sad stoji. Zao mi ga gledati sad tako jadnog u cosku :( Ako si zainteresovan, i nisi vec rezervisao tog 70/700 refraktora, spreman sam da ti ga pozajmim na koju nedelju, da malo na miru vidite kako to sve izgleda. Dacu ti i par okulara, da mozete lepo to sve da probate. Ako dete ima interesovanja, greota mi da to ne podstaknemo i da ga "izgubimo" iz hobija samo zato sto mu je prvi teleskop bio losiji pa izazivao frustracije.

Javi se na PM ako ti nesto od ovoga odgovara (zajednicko posmatranje ili pozajmica teleskopa), pa da se organizujemo.

Pozdrav
Goran

Upravo takvog malog Dobsona sam i gledao ranije, ali prelazi mi trenutni budžet skoro duplo, a to se neće popraviti u skorije vreme. Malo je nizak, pa ga treba popeti na neki stolić da bi se gledalo, ali ima sjajne recenzije po YouTube-u. Nemam nikakav problem da idem sa nekim ko ima više iskustva, samo da prolepša vreme, dobar savet uvek dobro dođe. Naveo sam koji post iznad da imam i na poslu velikog Dobsona 200/1200, samo je sad krš vreme da bi se gledalo bilo šta. Svakako ćemo uzeti za početak ovaj mali refraktor, a kasnije možemo da dokupimo još nešto. I to baš nekog Dobsona većeg prečnika, za ozbiljnija posmatranja.

Pavel

Dobar dan,
hteo bi da vas zamolim za savet.
U skoli planiramo da pokrenemo astronomsku sekciju i hteli bi da kupimo teleskop.
Dobili smo sredstva u iznosu od cca. 85 000 - 90 000 din.
Cilj nam je da kupimo teleskop koji cemo moci dugo da koristimo i pomocu kojeg cemo zainteresovati decu za bavljenje astronomijom.
Da li moze da se kupi dovoljno kvalitetan teleskop za ova sredstva?
Zamolio bih vas za preporuku konkretnog modela i kde moze da se kupi.
Hvala.

Yagodinac

Ovo bi bio moj izbor za tu lovu i tu situaciju. Ako se desi situacija da se sa decom ode na neku školu u prirodi i gleda sa malo tamnijih lokacija, ovaj teleskop je zaista odličan za tamnije galaksije i magline, praktično dobija se najviše neba za najmanje para, što reče neko.
Naravno, sve iziskuje kompromise a oni su:
1) Veličina. Ovo ne staje u ranac već u auto na zadnje sedište.
2) Nema praćenja već se mora gurati ručno kad objekat izađe iz vidnog polja. Nije generalno problem, ali neiskusnim posmatračima može biti neintuitivno.
3) Nema oslanjanja o teleskop, pošto istog momenta vidno polje ode ko zna gde i onda ajde ispočetka.
4) Nema GoTo opcije (traženje objekata na dugme) pa onaj koji traži (profesor) mora malo da poznaje nebo i snalaženje na istom, što je lako za Mesec i planete ali objektivno malo teže za neke egzotične objekte.
5) Po potrebi proveriti i podesiti kolimaciju (profesor).
6) Nikakve mogućnosti za fotografiju.

S druge strane ovo je instrument koji bi praktično bio ford mustang sa hemi motorom u auto školi - možda malo overkil ali svakako najbolji izbor sa čisto astronomskog aspekta. Jedino treba dokupiti barlow (npr 2.5 apo) i to je za neki početak to. Kombinacije uvećanja su onda 50x, 125x i 312x što je po meni sasvim dovoljno za bilo kakav rad po pitanju edukacije. Naravno da bi bilo poželjno sad još sto stvari, ali onda se mnogo toga mora ugurati u budžet i smanjivati apertura, pa bismo onda došli do realno vrlo malog teleskopa i velike gomile prateće opreme za koju je veliko pitanje da li bi i koliko puta bila upotrebljena, tačnije koliko bi bila uopšte neophodna za pokazivanje deci.

Moguća nadogradnja:
1) Nekoliko boljih okulara: jedan širokougaoni i par planetarnih. Dobije se širi ugao i malo bolje korigovano polje, ali sve to nije jeftino.
2) ND filter za Mesec, pošto isti ume prilično da blešti kad je pun u svakom teleskopu, a naročito u velikom. Umesto toga pomaže restriktor aperture (ograničenje preko poklopca teleskopa koji na sebi ima kružnu rupu) ali to limitira rezoluciju na velikim uvećanjima.
3) Folija za posmatranje Sunca, profesor onda treba da to iseče i montira.

Alternative dobsonu:
1) Mali GoTo njutn-teleskopi tipa ovo. U principu se sve odvija na dugme, udobnije je nego goreopisani doson; ovaj teleskop sam nalazi i prati objekat, lepota. Moguća jednostavna fotografija. Mane: mnogo manji teleskop pa većina galaksija i manjih jata otpadaju, odnosno mogu da se detektuju ali bez nekakvih fascinantnih detalja. U poređenju sa prethodnim teleskopom izgleda i ponaša se kao hjundai pored mustanga.
2) Katadiopter na istoj montaži. Važi sve isto i za njega, s tim da je on još kompaktniji. Idealan za Mesec, planete i Sunce (samo sa goreopisanom folijom!!!) i prednost su mu velika uvećanja ali zbog manje aperture i nemogućnosti postizanja malih uvećanja malo ograničen sa tamnijim objektima. Meni lično ta razlika ne bi smetala ali kad na tako malom teleskopu shvatiš da ti je najmanje uvećanje 60x, može da bude pomalo nezgodno na velikim malginama koje ionako ne staju u celo vidno polje. Goreopisani dobson ima sličan "problem" ali je on mnogo snažniji pa na malim uvećanjima naprosto nema nikakve degradacije kontrasta ili sjaja koju manji instrumenti naprosto moraju proporcionalno da imaju. Zauzvrat ovaj mali teleskop ima najlepšu sliku planeta.

Bilo kako bilo, to su slatke muke za vas u školi. Šta god da odlučite da uzmete deca će biti fascinirana a nastavni kadar zaokupljen za neko duže vreme.

vlaiv

Što se tiče budžeta - dovoljan je da se kupi vrlo pristojan teleskop.

Za nabavku - http://www.teleskop.rs ili sajt kupujem prodajem, s'tim da na ovom drugom treba vrlo voditi računa šta se kupuje. Neke ponude jednostavno ne vrede jer je u pitanju roba lošeg kvaliteta a neke ponude su precenjene.

Može se i nabavljati iz inostranstva, za fizička lica procedura nije komplikovana, ali treba uračunati poštarinu, carinu i PDV. Kada se kupuje u EU, onda oni odbiju njihov PDV pa cena bude nešto niža ukoliko na sajtu nisu već stavljene cene bez PDV-a. Poznati prodavci su:

https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/language/en
https://www.astroshop.eu/
https://www.firstlightoptics.com/

Trenutno je problem sa zalihama - svuda manjka zaliha i pitanje je da li će traženi model biti na stanju tako da se treba pripremiti na čekanje.

Ja bih predložio nešto drugačiji teleskop nego što je predložio kolega Yagodinac.

http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati-sa-montazom/1021000-eq3-skywatcher-refraktor

Evo i razloga:

1. Izgleda kao "pravi" teleskop - to će možda pomoći da se deca više zainteresuju
2. Prilično je lagan ukoliko je potrebno za transport
3. Nema kolimacije
4. Ekvatorialna montaža daje priliku da se više znanja prenese jer se može pričati o useveravanju, rotaciji zemlje, geografskoj visini i širini i kako je sve to povezano kao i koordinatama na nebu
5. Vrlo lako se dodaje motor za praćenje za posmatranje planeta
6. Vrlo lako se može koristiti za posmatranje sunca bez dodatne folije - metodom projekcije (najsigurniji metod jer se posmatra projekcija sunca na papiru a ne direktno sunce) - mogućnost skiciranja sunčevih pega na istom papiru - naravno nikako ne gledati u sunce pomoću teleskopa bez odgovarajuće zaštitne folije ili dodataka koji služe za to (Hershelova prizma recimo).
7. Adekvatan je za čitav niz objekata - sa ogovarajućim okularom daje skoro 3° široko polje (2.91° da budemo precizni) - sa 56mm 2" Plossl okularom. Daje bez problema uvećanje od x150-x200 za planete i dvojne zvezde.

Idealno bi bilo da se takav teleskop stavi na EQ5 montažu (na linku se prodaje na EQ3 montaži) i da se uračunaju neki dodaci za njega, tipa dodatni okulari, 2" diagonalno ogledalo, motor za praćenje i slično.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boki Aristarh

Ja ću ponovo da budem dosadan!
Pre kupovine posetite neko od astronomskih društava ili astro aktiviste iz najbližeg okruženja (ne znam iz kog ste grada)...
Možete se na taj način najlakše upoznati sa opremom i mogućnostima, i da se posavetujete sa njima o posmatranjima. Možete eventualno povesti i nekoliko najzainteresovanijih učenika koji će Vam biti najbolji pokazatelj upotrebljivosti opreme!
Ovo savetujem svima koji počinju, pa zato rizikujem da budem dosadan...
Ipak iz prakse znam da je ovo dobitna kombinacija, kupovina je najmanji problem.
Vedro nebo...

DraganTesic

Боки, савет ти је паметан и потребан. Ниси досадан. Онај коме је упућен га први пут види, а ми остали сигурно не осећамо досаду када видимо да неко некоме помаже.

vlaiv

Quote from: DraganTesic on March 29, 2021, 04:24:57 pmБоки, савет ти је паметан и потребан. Ниси досадан. Онај коме је упућен га први пут види, а ми остали сигурно не осећамо досаду када видимо да неко некоме помаже.

Vrlo lepo rečeno.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

POSEYDON

Jedan savet kolege po hobiju.... imam ponudu za SW MC127/1500 na EQ3 za nekih 350 evropskih novcanica, ja sam inače nameravao da ga uzmem u neko dogledno vreme na nekoj manjoj go-to montaži ali eto ukazala se ova prilika, sad sam u dilemi dal ga kupiti jer mislim da je ovo skroz ok cena ili te novce uložiti u neke okulare i UHC filter recimo za mog dobsona?