• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Elegantni kosmos (na srpskom)

Started by mmilan, August 05, 2009, 12:44:24 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mmilan

QuoteJedna od najpoznatijih naučnopopularnih knjiga koje su napisane poslednjih nekoliko godina, objavljena je i na srpskom jeziku u izdanju "Heliksa".

"Elegantni kosmos", čiji je autor Brajan Grin, ima ambiciozan zadatak da čitaoce sa elementarnim poznavanjem nauke uvede u svet moderne fizike i teorije struna.

Koristeći pažljivo osmišljene metafore, uzbudljive scenarije dostojne SF literature, sa raskošnim talentom za pripovedanje i objašnjavanje tajni kosmologije, Brajan Grin lako dopire do čitalaca.


http://www.b92.net/kultura/knjige/preporuka.php?yyyy=2009&mm=08&nav_id=374846

Nešto što bi trebalo pročitati. Serija dokumentaraca snimljenih po ovoj knjizi takođe je fenomenalna
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Sasa

U sledećem broju Astronomije imaćemo izvod iz ove knjige. Tako je bar dogovoreno sa direktorkom Heliksa

Predrag

Svaka cast. Juce sam porucio knjigu mejlom i vec ja stigla. Danas imam obaveze, a sutra idem do poste da je preuzmem. 8)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

IbanezRG

Moja isto stigla. Nisam mnogo procitao, ali ono sto jesam se cita lako i dosta je razumljivo. Vidi se da se autor bas potrudio da to svima priblizi.

Pozdrav!
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

r2d2

Moja je prekjuce stigla (juce podigao). Kad procitam javicu utiske. Konacno neko da konkretno napise stivo svareno za laike, s  temom o Superstrunama. Do sada u naucnopopularnim knjigama svi nesto tuc-muc, pominju ih samo i beze od te teme ko djavo od krsta.

Peca

Krenuo sam da citam kljigu i danas sam presao nekih 100 strana.. moram priznati da je jako zanimljiva i da je na jako lep nacin objasnjena zakrivljenost prostor-vremena koja mi je sada mnooogooo jasnija, kao i uzroci gravitacije ... verujem da ce i ostatak biti jednako dobar...u svakom slucaju preporucujem vam ovu knjigu

r2d2

Već duže vremena se družim sa ovom knjigom.

Izgleda, iako sam laik da ima šanse da otvorim vrata sopstvenom razumevanju Ajnštajnove specijalne i opšte teorije relativiteta, a to je još uvek samo uvertira .

Knjigu prosto degustiram jaaaako polagano s uživanjem, plašeći se da neće biti još sličnih knjiga tako pitko napisanih sa tako zanimljivim temama. Kad je završim šta ću onadk da čitam?

Preporuka za svakog iako je nisam celu pročitao.

:)

Sasa

Uskoro izlaze neke nove interesantne knjige i prikazaćemo ih u AM. Požuri s čitanjem Elegantnog kosmosa :)

r2d2

October 02, 2010, 10:52:41 pm #8 Last Edit: October 02, 2010, 11:10:24 pm by r2d2
Knjigu sam konacno procitao....

Vise puta sam citao pojedine delove, pa se i oduzilo, ali evo ostavljam svoje misljenje kako sam i obecao (sto je ujedno i razlog pokretanja stare teme).
-------------------------------
Jedna od najelegantnijih naucno - popularnih savremenih knjiga. Knjiga me je izuzetno dojmila kako sadrzajem tako i enormnim trudom autora da komplikavane ali intrigrantne ideje pretoci i sazvace za siroke narodne mase (u koje sebe ubrajam naravno), mada sam stekao utisak da je upotrebljiva i onima koji to nisu.

Postoje druge  dobre naucnopopularne knjige koje mame potencijalne citace teorijom struna, obicno na kraju knjige, kao zadnje poglavlje ali nijedna (barem meni poznata)  ne nudi vise od najkracih i nerzaumljivih objasnjenja.

E ova knjiga je drugacija i to opozitno.  Gospodin Brajan Grin je za mene genije, jer jednu neverovatno slozenu stvar stavlja na tacnu i neukima koji nisu na nivou da baratju formulama.

Naravno moje razumevanje dimenzija, supersimetrije i struna se samo pokrenulo sa apsolutne nule, ali je i to vise nego dovoljno za pocetak.

Sada vidim da sam je citao  godinu dana i vise, a to sam radio sa uzivanjem i paznjom, a izgleda mi da cu je barem jos jednom procitati kada opet dodje na red.

Moje stanoviste: preporuka, pod obavezno! Mada mislim da je do sada svi vec imaju, jer za vrednost se brzo procuje.