• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Meteor iznad južne Srbije

Started by Predrag, November 12, 2010, 10:52:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Sekula

Quote from: radmilo66 on November 24, 2010, 06:11:52 pm
   Jedan od očeslušaca sam i ja. Iz Surdulice sam i bio sam u kući kad se to desilo. Eksplozija je bila tako jaka, da bih je mogao uporediti sa Milosrdnim Anđelom 99-te i rušenjem kuća, koje se dešavalo neposredno oko mene (Surdulica je mali grad). Bljesak je bio takvog sjaja da je osvetlio nebo jače od Meseca. Mesec nije bio pun ali je nebo bilo vedro.
   Inače oni koji su vidli bolid (tada nisu znali da je to to) tvrde da se po bljesku, raspao na više komada. Moji prijatelji iz Vranja kažu da se u Vranju videlo nešto kao meteorska kiša (kao vatromet za Novu Godinu). Jedan milicioner koga sam kontaktirao je takođe video nešto kao signalnu raketu iznad stadiona u obližnjem selu Alakincu koja se ugasila tik iznad terena ostavljajući plavičasti trag iza sebe. Mi smo po jačini eksplozije mislili da je to nešto palo u ataru sela Masurica, mesto Dubrava (avion, meteor...). Ovo sve, da samo potvrdim nebitnost događaja.
  Ako ovakav jedan fenomen ne ispratimo adekvatnim istraživanjima u kakvim smo to smutnim vremenima? A kuda li tek ide naša nauka?
  Dodro ovo je tek četvrti pad nebeskog tela na našem tlu, u pisanoj istoriji Srbije. Biće valjda još..., Srbije


Jako lep izveštaj od očevica koji pretpostavljam nije aktivni astronom. Još jednom bih Vas zamolio da ovakve i slične izveštaje pošaljete na adresu Milana Bogosavljevića sa Astronomske opservatorije Beograd:

mbogosavljevic@aob.rs

Hvala unapred na tome!
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

radmilo66

    Ne aktivni astronom ali obožavalac celonoćnog gledanja u nebo iz vremena Galaksije 80_ih godina prošlog veka. Neka sretna i inspirativna vremena to bejaše, dok smo iščekivali pojavu NLO_a, ovakvih i sličnih dešavanja na nebu.
    Nažalost, samo ovakvi, nazovi apokaliptični, povodi  nas razdrmaju i vrate nam stara stremljenja.
    Pozdrav moderatoru, moglo bi da bude još kazivanja, ako to ikome nešto znači.

Sekula

Quote from: radmilo66 on November 24, 2010, 10:24:55 pm
    Ne aktivni astronom ali obožavalac celonoćnog gledanja u nebo iz vremena Galaksije 80_ih godina prošlog veka. Neka sretna i inspirativna vremena to bejaše, dok smo iščekivali pojavu NLO_a, ovakvih i sličnih dešavanja na nebu.
    Nažalost, samo ovakvi, nazovi apokaliptični, povodi  nas razdrmaju i vrate nam stara stremljenja.
    Pozdrav moderatoru, moglo bi da bude još kazivanja, ako to ikome nešto znači.


Naravno da znači!  :)   
U svakom slučaju molim da ih objavite ovde kao i da ih prosledite na onu adresu koju sam gore naveo.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

r2d2

QuotePitam se da je bolid vidjen sa područja Beograda tj. SRBIJE koliku bi to medijsku popularnost izazvalo. Kakve bi to samo potrage bile.... A Surdulica, Južna Koreja Zanzibar...Isto mu to dodje


Ovden ti je malko drugojaciji redosled. Ako zivis u manjem mestu u odnosu na Beograd, Novi Sad ili Nis veca sansa da mozes da kvalitetnije uzivas u kapi nebeskoj. Doduse taj bolid bi se mozda video cak i u Beogradu u kojem mozes da golim okom nagrebes nocu mozda 5-6 zvezda ukupno jer ubi bespotrebna svetlost.

Inace ima nas ovde na forumu poprilicno galaksijo-nostalgicara entuzijasta.

radmilo66

    r2d2, hvala na proširenju svesti. Ipak ću svoju ljutu prirodu kanalisti u pravcu istrajnosti i okupacije receptora za temu zbog koje sam se i prijavio na sajt. A kasnije u kontinuiranom prisustvu možda i nešto bude od mene.
    Naime, ljudi, borci, profesinalni vojnici, koji su pregrmeli Bosnu, Hrvatsku Krajinu i Kosovo odgovorno tvrde da je ovo eksplozija  u vazduhu, kakvih su se tamo nagledali i naslušali. Ovu tvrdnju potkrepljuju blizinom NATO baze Bond Stil i nezainteresovanošću stranih (čitaj američkih) medija za događaj. Ostaje otvoreno pitanje da li su ikada u životu čuli i vidli eksploziju bolida.
    Ovo čisto onako samo da primetim i konstatujem.
                                                                Pozdrav svim forumašima a naročito komunikatorima sa mnom

r2d2

Mozda ne bi bilo lose dok cekamo na novitete da iscrats i ovde postavis putanju "bolida" kao sto su i drugi dobronamerni ocevidci uradili.

Mislim, tvoja stvar samo onako kazem uzgred, leba ne trazi a mozda moze biti korisno.....   ...mislim moze biti a i ne mora.

radmilo66

   Da probam. Radi se o svedočenju osobe pod utiskom. Ja lično nisam vedeo a ovo je vektor koji mi je predoočio čovek, sa kazivanjem o cepanju tog svetlećeg objekta na više fragmenata, malte ne rasprskavanju i zaslepljujućoj svetlosti u više boja, posle koje je usledila (desetak sekundi) veoma jaka eksplozija. Posmatrač je u Surdulici. Biće još trajektorija samo moram da kontaktiram svedooke.
                                                                                        Pozdrav

r2d2


radmilo66

    E sad nešto totalno drugačije. Imam zasad dva svedoočenja o nečem totalno paradoksalnom, vezanom takođe za prelet svetleće-zvučnog tela nad teritorijom Inogošta (područje Surdulice, Vladičinog Hana i neki delovi koji su sad u Bugarskoj). Neću ga više zvati ni bolid ni meteor, zato što to niko nije zvanično potkrepio egzaktnim dokazima. Kao prema slici, posmatrač je bio u selu Donje Romanovce koje se nalazi južno od Surdulice. Video je svetlost tik iznad glave koja je protutnjala u pravcu severoistok-jugozapad. Znači došla je iz planina (Strešer je visok 1836 metara). Telo je po ovom svedoočenju, letelo totalno suprotno od dosad zabeleženih kazivanja. Zvuk je bio sličan preletu granate od haubice (radi se o rezervnom oficiru, koji ima iskustva u zadnjoj pomoći NATO_a našem napaćenom i potlačenom narodu). Takođe, se po preletu, 10_ak sekundi kasnije, čula i jaka eksplozija iz pravca Vladičinog Hana, Grdelice. U to vreme je i dobio poziv od druga iz sela Mašinci, koje je jugoistočno od Donjeg Romanovca,  koji se pitao da li je živ i da li ponovo bombarduju Surdulicu.
    Ima razloga što navodim ovo svedoočenje,...

Kizza

Postaje sve zanimljivije  :o Kako li napreduje zvanična istraga  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

radmilo66

    E sad priča kojoj najviše verujem, bar što se tiče snalaženja u prostoru. Priča je moj drug inženjer građevine, tako da mu strane sveta nisu problem. Vraćao se je iz Beograda. Baš u pravo vreme je bio u Grdeličkoj klisuri. Prolazi prvi tunel i na oko 500 metara od drugog, dakle Momin Kamen taman prolazi, odjednom, sa njegove leve strane, dan. Nebo para svetla kugla veličine, aproksimativno, kao lopta za tenis ili možda malo veća. A izgleda kao da je umočena u neko zapaljivo sredstvo, upaljena i bačena. Ide pravo ka njemu ali visoko, preleće ga i par sekundi kasnije čuje jaku eksploziju, baš iz pravca Predejana. Mislim da je jasno da ponovo leti iz pravca jug ka severu to jest iz pravca od Vranja ka Nišu.
    Mislim da su za sad ovo jedine dve priče o dijametralno suprotnoj putanji, od dosad zabeleženih. Obe potiču od ljudi iz mog mesta a bilo bi nemoguće da baš obojica greše toliko ili je to možda neki nepoznat mentalno-vizuelni paradoks!?

marino

mali odmak ili pomak k orgialnoj temi...dakle jos niista od potencijalne potrage i meteorita?
+
ovo bi bio dobar poticaj da u srbiji nacinite mrezu allsky kamera, nikako usmjerene koje gledaju samo mali dio neba jer se to pokazuje kao problem u ovom slucaju

allsky su prava stvar, a mozda je najbolje iskustvo tome u prilog kolega iz slovenije koji su s svoje dvije allsky + jedna ceska (?) pronasli oko 2kg fragmenata meteorita "jasenice"

M
Vidulini Observatory

Sekula

Quote from: radmilo66 on November 25, 2010, 10:02:28 am
Poštovani,
   Nije ovde problem difuzne arteficijalne svetlosti kapitalnih sredina i kristalno čiste sfere ruralnih područja. Problem je u odnosu frontmena naše prestoničke nauke prema zbivanjima u ostatku trećeg sveta. Nekako smo taj TREĆI SVET. Ljut sam već duže vreme, ali je to ovim povodom kulminiralo. Ljut sam na njihovu indolentno-bezobraznu neukost i sopstvenu inertnost. Ipak nismo mi robotizovano, programirano, čipovana raja. A neko treba da shvati da za promenu količine IQ ipak treba duževremenska retrogradna evolucija. Malo sam skrenuo sa teme, ali vratiću se...


Meteorit je pao ili nije pao. Bolid se dogodio. Ovo u citiranom tekstu nije tema koja je pokrenuta.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: radmilo66 on November 29, 2010, 12:19:55 pm
    Ja sam se, kao i što priliči savremenom civilizovanom društvu, za pomenuti citat izvinio, ako nisam, koristim priliku.
    Moderatoru, malo ste zakasnili sa reakcijom a ja bih ipak da pitam. Bolid, li se je dogodio ili se nije dogodio, mislim ovaj BOLID, izvinjavamo se.


Naravno da se dogodio, iam očevidaca i snimljen je allsky kamerom.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |