• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NASA zahvalna Rusima

Started by sashastar, June 23, 2007, 12:52:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Rukovodstvo NASA zvanično je izrazilo zahvalnost rukovodiocu i kolektivu ruske Raketno-kosmičke korporacije 'Enegrija' za spasavanje orbitalne stanice, čiji su kompjuteri nedavno ispali iz stroja, saopštila je pres-služba korporacije.

U pismu upućenom Roskosmosu ističe se 'da bez podrške [Nikolaja] Sevastajnova i specijalista 'Energije' ne bi bio rešen problem s kompjuterimna, a bez njihovog stručnog rada i iskustva bila bi dovedena u pitanje životna delatnost na orbitalnoj stanici', prenela je agencija Itar tas.

Tako visoku ocenu američki partneri dali su generalnom konstruktoru 'Energije' Nikolaju Sevastjanovu i operativcima koji su profesionalno obavili posao u kriznoj situaciji do koje je došlo 11. juna, prvi put od postojanja stanice.

Posle montaže novih solarnih baterija na površini ISS, zbog elektromagnetnih udara ispali su iz stroja gotovo svi kompjuteri ruskog segmenta stanice, odgovornih, između ostalog, za regeneraciju dovoda sistema kiseonika i orijentaciju stanice.

U hitnoj situaciji duže od 24 časa ruski inženjeri su tražili rešenje kako bi očuvali radnu sposobnost stanice do dolaska teretnjaka s novim kompjuterima.

Dobijajući uputstva sa zemlje kosmonauti Fjodor Jurčihin i Oleg Kotov odstranili su kvar i osposobili sve sisteme na ISS.

flintviking

Volim kada Rusi pobede Amerikance. Makar i figurativno....

rade0709

koliko su im naplatili bas me interesuje,koriscenje svemirske stanice mir bivse naravno kostalo je amere 500 miliona dolara,licno sam gledao izvestaj na tv...

flintviking

ako mene pitas, treba da oderu amere kada im naplate