• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Starost magnetnog polja zemlje prema vox magazinu

Started by radojcicz, August 14, 2009, 12:37:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TenMon

August 18, 2009, 03:24:30 am #15 Last Edit: August 18, 2009, 08:41:43 am by TenMon
Nema veze s kreacionizmom, ali .. siguran sam da je barem neko od vas dobio mejl ili načuo o tome kako će "Mars izgledati veličine Meseca, jedinstven događaj"... Mene je nedavno pitala drugarica da li je to istina, jer je pisalo u nekim novinama, pa se pročulo dalje.. Znači, anbilivbl. Neverovatno je kako se veliki broj ljudi kod nas po efektivnom znanju može porediti s ljudima iz nekog perioda istorije u kom je trebalo prevaliti 500 km do najbliže biblioteke i škole..

r2d2

August 18, 2009, 07:53:40 am #16 Last Edit: August 18, 2009, 08:36:07 am by r2d2
To za Darvina i ministarku nisam znao, ma strasno. Ludilo.

Moje misljenje je da jedino drzava pa posle njih i mediji tu mogu nesto uciniti na opstem nivou . Svest o tom pitanju izgleda da ne postoji kod onih ljudi koji direktnu imaju moc nesto da promene.

Sto se tice skolstva kolko sam razumeo bitan je samo zvanicni stav nase crkve prema kreacionistima. Imam prijatelja monaha sa dva fakulteta kojeg veoma intresuje istorija,praistorija, bilogija,uopste  nauka -naravno ne koliko i  hriscanstvo, - covek otvorenog uma.

Cesto pricamo o raznim temama. Jednom sam ga upitao da`l zaista veruje da je zemlja stara 4000 godina.  

Na moje ogromno  iznenadjenja rekao je da veruje.(bas ogromno, zar polse toliko sati price o dinosaursima, geoloskim epohama, fosilima, c14 itd.) Zasto upitao sam ga...    ..zato sto je to zvanicni stav crkve, a ujedno religija se ne bavi dokazivanjem kao nauka.

Prosto to mu je u opisu nacina zivota i ne moze promeniti jednu nelogicnost koja ne zavisi od njegovog misljenja, posto je crkva kao organizacija dogmatskih nacela.

Zanimljivo je, ali vezano za vanzemaljce crkva je ambivalentna i ne brani im da postoje....



spadej

Crkva je, na zalost, postala najobicnija firma, koja posluje po istim principa kao i bilo koja druga. Sve se vrti oko para. A posto su zbog lose usluge, zastarele "robe" i mnogih drugih razloga poceli da gube musterije, uz pomoc drzave su krenuli da regrutuju decu za buduce vernike.

Moja cerka je treci razred. Pola njenog odeljenja ide na versku nastavu. Ona je u onoj drugoj polovini, svojom voljom. Na verskoj nastavi deca gledaju crtane filmove, slusaju biblijske price i ubijaju vreme. Na gradjanskom se ozbilnjo pripremaju za zivot, uceci ono sto im zaista treba. E, posto je lakse ono prvo, otuda i sve vise dece na verskoj nastavi.

Ovo mozda i nema veze sa astronomijom ali je izuzetno opasno. Decu dovode u tesku zabludu i pripremaju da ih da budu poslusne ovce, koje ce kontrolisati cak i pomracenjem Sunca ili pojavom kometa (ipak ima veze sa atronomijom).

NShappy

Nisam znao da i naša crkva smatra da je 4000 godina starost zemlje?!? Mislio sam da priznaju zvaničnu nauku. Ako je taj tvoj prijatelj pravoslavni monah.

Povremeno se u društvu povede priča o takvim glupostima tipa pomračenje, Mars k'o Mesec, neko je jednom spomenuo i sumnje u starost Zemlje (naravno, bez svesti da je to priča kreacionista već samo kao reakcija na "naučni" članak). Ja to naravno osporavam. Primetio sam da kada fino i kulturno pokušam da obrazložim šta pričam, ne vredi, ništa ne postignem. A ako krenem da agresivno galamim (IZVINJAVAM SE ŠTO SLEDEĆE REČI UPOTREBLJAVAM NA FORUMU): "To su neviđene budalaštine koje proseravaju sektaši (kreacionizam), dokoni jebivetri (Mars kao Mesec) a onda šire neobrazovani i glupavi novinari, jer pogledajte, i u časopisu Svet rade "novinari", pa onda marva sve to guta k'o priče sa estrade...." verovali ili ne, sa takvim nastupom ljude više ubedim da nisu u pravu nego sa razložnim izlaganjem činjenica.

r2d2

August 18, 2009, 10:03:39 am #19 Last Edit: August 18, 2009, 10:16:50 am by r2d2
Moj prijatelj jeste Pravoslavni monah sa sve bradom. Svi  oni priznaju nauku - kada  se razbole i odlaze da se leče  kod doktora, koristići usluge medicine, a verujem da nisu imuni ni na GPS sitem (Ajnstajnova relativnost), kompjuteri (kvantna mehanika), itd.itd  ,  he he.

A sada kapiram na koga si mislio kada si pomenuo sektu -jehovi svedoci- samo nisam znao da se kriju iza imena kreacionisti.
Oni su toliko bolesno agresivni u svojim ličnim nastupima i ne žale para ni energiju da štampaju razne skupe brošure sa slikama i dokazima o kreacionizmu, tako da te apsolutno razumem. Ja ih doživljavam kao superlativ Trolova. I šteta koju oni prave nije direktna ali je ogromna.

Igor

Interesantno je ovo:

Evolution

    See also: Evolution and the Roman Catholic Church and Scientific theories and the interpretation of Genesis.

On 22 October 1996, in a speech to the Pontifical Academy of Sciences plenary session at the Vatican, Pope John Paul II declared the evolutionary theories of Charles Darwin as factual, and wholly compatible with the teachings of the Roman Catholic Church.[120][121][122][123]

The pope said "If taken literally, the Biblical view of the beginning of life and Darwin's scientific view would seem irreconcilable. In Genesis, the creation of the world, and Adam, the first human, took six days. Evolution's process of genetic mutation and natural selection-the survival and proliferation of the fittest new species-has taken billions of years, according to scientists ..."[120]

Although accepting the theory of evolution, John Paul II made one major exception - the human soul. "If the human body has its origin in living material which pre-exists it, the spiritual soul is immediately created by God"[120][122][123]

Preuzeto sa Wikipedije, evo ga i link
http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_John_Paul_II

Mislim da problem koji crkve i razne verske zjednice imaju sa evolutivnim pogledom na svet nije doktrinarne, nego političke prirode, jer je
sa dostupnošću naučnih činjenica gubi se materijal za dobre i poslušne vernike, koji ne misle mnogo i ne pitaju svašta.

Predrag

Quotesa dostupnošću naučnih činjenica gubi se materijal za dobre i poslušne vernike, koji ne misle mnogo i ne pitaju svašta.


E, vidiš, ovo je dobro rečeno. Što manje nauke više vernika! ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

NShappy

Mda, onako uzgred, koja crkva se krije direktno iza kreacionista? Tj. koja to deli te stipendije i finansira "istraživanja"? I na našim levim televizijama su se vrtele neke kreacionističke emisije čije je snimanje neko finansirao i koje je neko, verovatno besplatno dao tim televizijama da emituju. To nije bila ni katolička a ni pavoslavna crkva. Ko je to? Ima li neki link ka tome? Jehovini svedoci ili neki nama anonimniji?

Veliki je problem što mudro ne spominju ko su ti što dokazuju kreacionizam i ko finansira njihova istraživanja. Uvek je u potpisu samo neko ime i prezime, spominje se neki "univerzitet" a sve je to u stvari anonimno. Ni u jednom kreacionističkom tekstu se ne spominje ustanova koja stoji iza istraživanja. Mudri su nema šta. Kada bi uz text stajalo "financed and sponsored by bla.bla.bla. church from Oregon", mnogo bi teže prošli kod nas.

BTW, ima li SPC neki zvaničan stav o teoriji evolucije?

Igor

August 18, 2009, 01:54:32 pm #23 Last Edit: August 18, 2009, 02:02:10 pm by Igor
Koliko je meni poznato, svetski centar kreacionizma je američki biblijski pojas, koji čine neke južne države, sa jakim fundamentalističkim hrišćanstvom, gde se i Postanje predaje po školama, paralelno sa naučnim pogledom na svet, a poznati su i "majmunski procesi" tj. sudski procesi protiv nastavnika biologije koji su predavali samo evoluciju na časovima biologije. Evo link na wikipediji o tome, http://209.85.129.132/search?q=cache:FYHgQnMJli0J:en.wikipedia.org/wiki/Scopes_Trial+monkey+trials+wiki&cd=1&hl=en&ct=clnk, tekst nisam ceo pročitao, sećam se da je u jednoj staroj "Galaksiji" bio dobar članak o tome... Ako nađem malo vremena, prelistaću ih, pa ću napisati ponešto o tome...
Elem, tamo postoje dobri fondovi za finansiranje kreacionizma, muzeji kreacionizma, a sada već tvrde za sebe da je to "naučni kreacionizam", mada nisam siguran da svoje naučne radove objavljuju u  renomiranim naučnim časopisima...
Ima ponešto o tome i u zanimljivoj knjizi  Nikole Tucića "Evolucija, čovek i društvo"  Beograd, 1999,


bear

Quote from: NShappy on August 18, 2009, 09:13:18 am
Primetio sam da kada fino i kulturno pokušam da obrazložim šta pričam, ne vredi, ništa ne postignem. A ako krenem da agresivno galamim (IZVINJAVAM SE ŠTO SLEDEĆE REČI UPOTREBLJAVAM NA FORUMU): "To su neviđene budalaštine koje proseravaju sektaši (kreacionizam), dokoni jebivetri (Mars kao Mesec) a onda šire neobrazovani i glupavi novinari, jer pogledajte, i u časopisu Svet rade "novinari", pa onda marva sve to guta k'o priče sa estrade...." verovali ili ne, sa takvim nastupom ljude više ubedim da nisu u pravu nego sa razložnim izlaganjem činjenica.


Ah pa to nije nista novo, ta paradigma je poznata kao 'u pravu je onaj ko je najglasniji'. Prica o Marsu je inace daleko blaza nego ova sa kreacionizmom. Ovaj drugi direktno potkopava nauku i naucni metod, dok je onaj prvi novinarska (mozda cak nenamerna) glupost - tacno se vidi kako je pogresno preveden tekst.

PS. I u Subotici uvece na YU-Eko televiziji idu toboz naucno-popularne emisije o prirodi, ali vrlo brzo se da skontati da ima tu neka agenda u pozadini, a ranije je u istom terminu isla neka hriscanska sekta (zaista ne bih znao reci jesu li bili jehovini svedoci ili neki drugi...). U svakom slucaju porazno.

TenMon

Quote from: bear on August 18, 2009, 02:36:13 pm
idu toboz naucno-popularne emisije o prirodi, ali vrlo brzo se da skontati da ima tu neka agenda u pozadini, a ranije je u istom terminu isla neka hriscanska sekta (zaista ne bih znao reci jesu li bili jehovini svedoci ili neki drugi...). U svakom slucaju porazno.


Te emisije su samo šlag na torti svih vrač-show programa na našim televizijama. Dakle, nije samo religija u pitanju, nego opšte narodno ludilo, "potpuno pomračenje uma" (http://blog.b92.net/text/11514/Totalno%20pomra%C4%8Denje%20uma%20-%20deset%20godina%20kasnije/). Vreme je da osnujemo srpski Foundation, kao u istoimenom čuvenom romanu Isaka Asimova i spasemo što se može spasti dok ljudi nisu zaboravili i da je Zemlja okrugla... Šta mi uopšte možemo protiv svih ovih astro-mlada-zemlja-mars-na-pola-neba-spuštaj-roletne-na-dan-pomračenja dezinformacija?

NShappy


bear

Nije ovo samo problem u Srbiji... Mislim da je dno dna koje sam nedavno cuo bilo sledece:

Some undergraduate and masters level courses at the Southwestern Baptist Theological Seminary require trolling as part of their requirements. In William Dembski's classes on Intelligent Design and Christian Apologetics, 20% of the final grades come from having made 10 posts defending Intelligent Design Creationism on 'hostile' websites. There seems to be no requirement that the posts contain original writing

Igor

August 18, 2009, 04:19:51 pm #28 Last Edit: August 18, 2009, 05:24:41 pm by Igor
Ah, oprostićete mi za ovo...
Moja omiljena antievoluciona karikatura... Koristio sam je na prošlogodišnjem predavanju o antropologiji i razvoju čoveka za osmi razred, kao uvodni slajd... Uz veoma otrovan komentar na račun kreacionizma...
Postaviću ga ovde samo kao ilustraciju večitosti ljudske gluposti, mada, moram priznati karikatura ima stila... Ipak je viktorijanska.



Yagodinac

A oprostićete i meni što na svakog kreacionistu gledam... kao što svaki lekar gleda na pacijenta.
Mislim da IQ tu nema nikakve veze. Pođimo od činjenice da svako od nas ima svoj sopstveni koeficijent tvrdoglavosti, u psihijatriji se to zove ideoafektivni blok. Kod bolesti tipa sumanute ideje (paranoidne i paranoične) taj blok se izuzetno teško razbija (kod paranoičnih teže), tačnije nije moguće ubediti pacijenta da njegova žena ne spava sa Obamom lično. Uzimajući u obzir da postoje razne prelazne verzije dotičnih poremećaja, od ležanja na klinici do sasvim uobičajenih komšija u blažoj formi simptomatologije, jasno je zašto ubeđivanje bilo koje vrste ide teško.
Sećam se sopstvenih istupljenih zuba pre deset godina zašto ne glasati za Slobu, a priče o nauci su tek posebna tema.

Druga bitna stvar je da postoje ljudi i žene koji su surovi praktičari, nezainteresovani za bilo kakvu formu apstraktnog razgovora. Ima ih i među postdiplomcima. To su osobe koje odlično voze auto a blage veze nemaju kako se šteluje paljenje ili ne daj Bože menja svećica. Podsećaju me na majmuna koji odlično upotrebljava kvaku na vratima ali ne zna strukturu iste (a i ne mora da zna da bi je upotrebio).

Suština svega je da ako iz bilo kojih razloga tim ljudima, nezainteresovanim za planete pre mene priđe neki šarlatan i objasni blizinu Marsa (skoro sam imao duel oko toga sa koleginicom, vrlo oštar) ili recima starost Zemlje - eto objašnjenja. A šta ja da radim kad je Saturn u mom teleskopu mali pa ih ne zanima; ali se zato oduševe kad u žutoj štampi pročitaju "Mars kao Mesec"?!
"Dve stvari su bezgranične: svemir i ljudska glupost. Za drugu nisam sasvim siguran."
       
                                                                                             Albert Ajnštajn