• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Solidan refraktor za slikanje Canon dSLRom?

Started by Poppaea, February 19, 2008, 12:31:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Stojanov

Sale:
QuoteA zar ne bi najbolja kombinacija bila Celestron Astro Newton 150/750 na Astro-5dx pa neko košta i nešto više (mada mislim da je Celestron jeftiniji od Scoposa) sa tom kombinacijom bi mogla da bude prilično zadovoljna i sa foto i sa vizuelne strane poprilično dugo (taman da skupi parice za neki jači APO  )


Ali Sale, Popea prvo hoce da slika "krupne" objekte, onda duboko nebo pa na kraju hoce da samo gleda kroz teleskop. Kako da se preporuci pravi instrument ? Ja sam se predao  :-[ . A bas sam hteo da pomognem. Zasto sam rekao za Skoposa ? Ozbiljno,za jednu devojku je on mnogo elegantniji i prenosiviji. Ja ne mogu da je zamislim sa topom u obliku Njutna 200/1000, cak i manjeg ! Ne ide.

mravic

February 19, 2008, 10:25:26 pm #16 Last Edit: February 19, 2008, 11:05:52 pm by mravic
Janko , Janko ... otkud ja to?!  

Pa ja tako smatram, iz postovanja.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NASA


sale11472

Quote from: Stojanov on February 19, 2008, 09:50:06 pm
Sale, tesko je snimati totalno pom. Meseca bez iole adekvatnije opreme. 


Tja šta ću kad danas nisam stigao da uplatim Loto ;)
Ma ja sam rešio da probam pa šta bude jedan film manje više big deal 8)
Slikaću nepomičnim aparatom pa ću posle da "stackiram" (valjda to može da se izvede sa skeniranim filmom) fotografije i da dobijem neku vrstu multiekspozicije (na žalost moj aparat je baš bazičan pa nema tu opciju  :( ali bar nema šta ni da crkne  na njemu ;) ) sve u svemu ako i ne uspem uvek mogu da napravim neku fotomontažu ;)
Samo da ne bude oblaka ko će onda da čeka 2010. ::)
Pošto je trenutno vedro odo ja napolje da sve namotiram i da vidim koliko treba mesecu da izađe iz kadra u par objektiva u krajnjem slučaju snimaću ga širokim od 28mm tu neće pobeći nigde ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Poppaea

Quote from: Stojanov on February 19, 2008, 10:20:46 pm
Ali Sale, Popea prvo hoce da slika "krupne" objekte, onda duboko nebo pa na kraju hoce da samo gleda kroz teleskop. Kako da se preporuci pravi instrument ? Ja sam se predao  :-[ . A bas sam hteo da pomognem. Zasto sam rekao za Skoposa ? Ozbiljno,za jednu devojku je on mnogo elegantniji i prenosiviji. Ja ne mogu da je zamislim sa topom u obliku Njutna 200/1000, cak i manjeg ! Ne ide.
Ako sam mogla da ukapiram sve sto se pricali valjda mozete i vi mene :D Zaboravite fotkanje, to mozda za koju godinu. Kvalitetno posmatranje, deep space po mogucnosti :)
A za ergonomiju i dizajn me bas boli uvo :D A i sumnjam da cu posmatrati sama tako da ima ko da mi pomogne oko tegljenja :D

mravic

Nemoj da propustis sledeci Mesieov maraton, koji se odrzava za mesec dana, pa ces moci da vidis mnogo teleskopa i izaberes sta je za tebe najbolje.
Naravno da je za deep sky bolji veliki i kratki reflektor ali ED je za astrofotografiju neizbezan.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Stojanov

February 19, 2008, 11:30:00 pm #21 Last Edit: February 19, 2008, 11:39:28 pm by Stojanov
Sale :
Quotesnimaću ga širokim od 28mm tu neće pobeći nigde


To ti je ponajbolja opcija , mozes napraviti kompozit od deset,dvanaest snimaka sa intervalima od dvadesetak minuta . Na 28mm mozes ici i vise od deset sekundi ekspozicije u toku totaliteta. Bice tu i sjajnijih zvezda, Saturn...Samo pazi na ekspoziciju pre i posle toga. Imas priliku za dobru estetsku fotografiju.

sale11472

OK upravo sam se vratio sa "treninga" za sutra ;D
Smrzao sam se ko :-X
Dakle merio sam vreme potrebno da Mesec prođe sa kraja na kraj kadra za razne objektive koje imam pa sada imam blju ideju šta bih pokušao, videćmo da li će i uspeti.
28 mm nisam ni pokušavao da merim, videti 2. rečenicu ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Poppaea

Da se prijavim da sam se i ja smrzla a usput i ispustila skup objektiv. Nije mu nishta ali ja sam htela da padnem u nesvest :D
Anyway, saznala sam da mogu i najsjanije zvezde da slikam sto nije cudno ali meni jeste jer nikad pre ih nisam primetila na svojim nocnim kadrovima (mada nisam ni pazila da tako ispadne). Mesec mi je isti kao na prethodnoj strani, trebao bi lepo da izgleda i sutra. Ako su najavili za 23h pomracenje je l' to znaci da je u 23 onaj "totalni" deo?

P.S. shteta samo shto za taj multiple exposure trip nemamo neki lep pejzaz da bude u kadru... A i mnogo je neke prasine/vlage u vazduhu, sva svetla na zemlji izgledaju zamrljano :(

AshPiranha

 P1      Ulazak Meseca u polusenku:      01:36:35
U1    Početak delimičnog pomračenja:    02:43:19
U2    Početak totalnog pomračenja:    04:01:10
     Maksimum pomračenja:    04:26:05
U3    Kraj totalnog pomračenja:    04:50:57
U4    Kraj delimičnog pomračenja:    06:08:47
P4    Izlazak Meseca iz polusenke:    07:15:39

http://www.astronomija.co.rs/suncsist/sateliti/mesec/pomracenje/2008/pomracenje2102/pomracenjeMeseca.htm

Poppaea

Svaka mi cast za informisanost :-X
hvala za link bas sam trazila takvu neku tabelu :)

Stojanov

Sale:
Quoteda Mesec prođe sa kraja na kraj kadra za razne objektive


Za 28mm bi se nacekao ... Ako imas Pentaksov 50/2.8 , problem je resen. Najpogodniji objektivi za snimanje sa fotostativa su oni od 50 - 100mm. Omogucuju dovoljno dugo trajanje ekspozicije da se Mesec dobro vidi u totalitetu a da ne smeta njegovo prividno kretanje. Tada mozes ici i nesto preko 10 sek eksp sa filmom 400 ( evt. 800 ) ASA sa jednom blendom vise . Kako ti je ceo film na raspolaganju , svaku poziciju uradis sa tri razlicita trajanja ekspozicije , npr. kada je u polusenci ides sa 1/15 - 1/8 - 1/4 sek pa tako sa 12pozicija x 3  ispucas ceo film a pri obradi odaberes najpovoljniju. Bilo bi estetski lepo da tok pomracenja ide po dijagonali filma pa pod tim uglom i postavi fotoaparat. Kako ceo dogadjaj traje sest sati ( a nije leto ) komotno mozes da pocnes sa prvom pozicijom oko 03h a poslednju bude oko 06h sa intervalima od  petnaest minuta. Idealno bi bilo da se uradi po jedan snimak Meseca pre i posle ulaska u polusenku ali to je bar sat i po duze napolju . Kako se mnoge stvari mogu odraditi u PS , takvo dodatno smrzavanje nije potrebno.

Pa, srecno svima..

sale11472

Hehe nemam 50/2.8 nego 50/2.0 zanači blenda viška ;) Obrada na računaru mi i daje neke ideje mislim ne moraju baš idealno da mi budu poravnati snimci mogu da kropujem ono što valja itd itd
Ma šteta što nemam još jedno telo i stativ (tj stativ imam ali je mnogo mali a imam i neku praktiku koja radi na baterije:(  u stvari videću možda i probam nešto sa time da uradim ako može da drži B bez baterije ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D