• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

[AM] KREIRANJE BUDUĆNOSTI

Started by RSS, April 28, 2008, 02:44:55 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RSS

KREIRANJE BUDUĆNOSTI
       


U razvijenim zemljama postoje timovi koji imaju zadatak da predvide budućnost.
       

http://www.astronomija.co.rs/teorije/obrazovanje/buducnost.htm
       

Toma B

QuoteOni koji su zakovani za prošlost, oni koji nemaju inventivnost, oni koji nemaju kreaciju, koji ne brinu o obrazovanju i nauci, koji očekuju srećne okolnosti da bi ućarili nešto - osuđeni su na propast.


Tako mi....
Ovo me neodoljivo podseca na nesto ali nikako ne mogu da se setim na sta.... :'(

sale11472

QuoteSutra ćemo objaviti članak o interesantnom i poučnom iskustvu jedne zemlje koja brine o nauci, a do nauke dolazi velikim delom i razvojem obrazovanja svog stanovništva.


Aj da pogađamo o kojoj se zemlji radi :)
Ja tipujem na Holandiju.
Sledeći...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Ja sam čuo da u Holandiji postoji ministarstvo za budućnost. Verovatno se drukčije zove, ali u suštini bave se baš time, kakva ih budućnost čeka, odnostno na koje buduće događaje treba da budu spremni.

P.S.
Ali u članku se ne govori o Holandiji.

sale11472

OK ne mora Holandija nije sve u lalama :)
Nadam se samo da je to neka zemlja koja se može uporediti sa milom nam domovinom i geografski i demografski čisto da efekat bude jači.....


Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

To je dobra primedba. Ali treba reci da SVE zemlje (i male i velike) koje ulazu u nauku imaju od toga koristi. To vazi i sa nama uporedivim zemljama, Finskom, Izraelom, Danskom itd. Ovo "uporedivim" odnosi se na kvadratne km i broj stanovnika.

U najavljenom tekstu radi se medjutim o Kini. OK, nije bas za poredjenje, ali clanak je inspirativan i za male zemlje (naravno, koliko je inspirativan najvise zavisi od inteligencije date zemlje).

sale11472

Hmm ako si pri tome mislio na "inteligenciju" kao grupu visoko obrazovanih ljudi ..... pa plašim se da u Srbiji i neće biti neke inspiracije :(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Kako stvari stoje zaista nece biti neke inspiracije. Kod nas ne postoji niko ko brine o nauci (sem deklarativno), ni vlada, ni skupstina. U narodu nauka se ne ceni, SANU se zacaurila, sistemi vrednosti su iskrivljeni... A nema ni neke inventivnosti. Uglavnom gledamo kako nesto drugi rade pa onda to kopiramo. Oni koji nesto vrede obicno odlaze u inostranstvo. Itd. Mi kao narod polako nestajemo. Ako nekog to tesi, nismo jedini narod kome predstoji izumiranje.