• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Posmatranje u Vojvodinu

Started by Miki FR, July 10, 2020, 04:45:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Mislim da je najbolja Deliblatska peščara, ali je tamo problem ići noću, barem većini (ima vukova i ko zna čega sve još). Što se tiče lightpolutions maps, to je samo orijentaciono, ja im nešto baš i ne verujem 100%. Razlog je sledeći: pogledam neko selo za koje znam pouzdano da postoji a tamo mrkli mrak, kao da si u Sahari. Razlog je vrlo prost, oblak se zakačio tu i to je to; svetlosno zagađenje se zbog toga iz satelita ne vidi. Obavezno proveri i mape iz prethodnih godina, postoji mogućnost da tad tu oblaka nije bilo.

Astro_fun_times

Da, citao sam da u Delibratskoj ima šakala.
Znas kako, ja sam bolje video mlecni put sa moje lokacije koju sam naveo nego sa letenke. Na letenki sam samo cim sam dosao malo na kratko video, posle nista.
Ne znam, malo me to zbunilo, tj. nisam zato bio najodusevljeniji letenkom.
Mada onoliko uvecanje je bilo bas neverovatno pa to pripisujem nadmorskoj visini.

A sto se tice sela koja nisu na LP mapi, pa sela su manja masta, sa malo svetla, zato se i ne prikazuju kao jaki izbori svetla nocu.
Nemaju jake ulicne itd
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Šakala ima svuda, oni su bezopasni; u Peščari ima vukova  :-X

Astro_fun_times

Jedino da se udruzimo sa lovackim udruzenjem da nam oni budu straza hahaha.
Mislim da je Letenka onda pobednik.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

E sad, ako na njega naiđem tamo onda i treba da nadrljam...
Btw, dobijao je i on batine po Beogradu svojevremeno  8)

CyberianIce

Dada, priča da i na Goliji ima vukova 🤣
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

goran.nikacevic

Cao svima,

Vidim povela se prica o okupljanjima, pa hajde da probamo to podrzati i mozda nesto i bude od toga :) Bilo bi bas cool da imamo neka cesca okupljanja u vecim brojevima. Ili manjim, samo da se okupimo :D

Uglavnom, ova subota (2. okt) deluje po prognozi da ce biti dobra, tako da evo da najavim da ce biti nekoga gore na Letenci, naravno ako prognoza ne slaze (ma to se nikad ne desava :) ). Da vidimo planete dok su jos tu. Ja cu sigurno ici ako bude vedro, a mislim da ce i Magelan118 doci 99%, tako da eto, bice bar dvojica.

Samo upozorenje, put od Beocina (iza cementare) ka Letenci je zatvoren zbog radova. Tako da morate doci nekako drugacije, da li preko Brankovca (ocajan put) ili sa neke druge strane, nemam pojma kako je najbolje.

Jedino nam je pitanje da li cemo biti na toj glavnoj livadi kod Letenke gde se odrzava kamp, ili cemo otici na neku obliznju livadu, tu 200-300m od Letenke ima par komada. Na tim sporednim livadama je dosta mracnije posto ove bandere na Letenci bas smetaju. Tako da ako neko planira da dodje, ili neka mi posalje poruku na PM da razmenimo telefone, ili neka nas potrazi na okolnim livadama ako nismo na glavnoj.

Kad smo vec na toj temi, da li neko zna moze li se neko kontaktirati da ugase za jedno vece makar tu glavnu banderu kod parkinga? Ne znam da li se za kamp gasi, da li neko ima neki kontakt cuvara gore i moze li se tu nesto uraditi. Bilo bi korisno kad bi nesto moglo da se uradi po tom pitanju, ta glavna livada je bas velika i lepo pokosena. Ako bi to svetlo sredili, bilo bi najbolje sto mozemo naci ovde u blizoj okolini NS.

Pozdrav
Goran
SkyWatcher Draco 10, 250/1200 dobson Flex
SkyWatcher Heritage 130/650 dobson Flex

Astro_fun_times

Tako je, red je da se pokrenemo a ne samo da pisemo po forumima. Ko je spreman za jedno lepo druzenje i uzivanje u nocnom nebu, neka nam se pridruzi.

Put preko Brankovca jeste losiji ali ako vozite 50-60. Polako, u drugu kad naidje rupa i nema problema. Ja sam tuda prosli put dosao i kolimacija je ostala na mestu tako da po meni to je test da ako se pazi nije strasno
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on September 30, 2021, 03:45:06 pmDada, priča da i na Goliji ima vukova 🤣

Ima tamo medveda što je mnogo veća opasnost po ljude. Pre mesec dana je pastir spašavao živu glavu, pisalo negde o tome. Vuk ne napada čoveka izuzev u čoporu, izuzev zimi ako umire od gladi. Šakal ne napada nikad. Mečka sa mladima napada skoro uvek.

DraganTesic

Одласке ван града, посматрања ради, делим на две врсте, појединачне и групне.  Ја идем сам и ево листе чега се чувам.

Прво су људи. Где год сам био увек има радозналих, оваквих и онаквих.
Друго су змије. Ноћу, под црвеним светлом нису баш уочљиве, а ако се нагазе, ујед је неминован. Тада наступа тешка ситуација: како стићи на време да се прими против отров.
Треће су пси и лисице болесни од беснила. Ако угризу, исти проблем као са змијама.
Четврто су здраствени проблеми. Обично угануће је довољно, а друге могуће проблеме и да не наводим.
Пето је неисправност телефона или непостојање "домета".

Ако се иде у групи, онда је много лакше, али групно посматрање подразумева бројна правила понашања, читав бонтон. Лакше ми је да понесем добар нож, прави планинарски штап, обујем цокуле, затегнем увијаче, понесем нешто лекова и обавезно завој, да оставим поруку где идем...

Astro_fun_times

Jel ovo znaci da bi isao sa nama ili ne?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

DraganTesic

Не, хвала на позиву. :)

Astro_fun_times

Moracemo sami da se branimo od sova onda Gorane hehe
Ima li jos ko da je zainteresovan?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Quote from: Yagodinac on October 01, 2021, 11:57:46 am
Quote from: CyberianIce on September 30, 2021, 03:45:06 pmDada, priča da i na Goliji ima vukova 🤣

Ima tamo medveda što je mnogo veća opasnost po ljude. Pre mesec dana je pastir spašavao živu glavu, pisalo negde o tome. Vuk ne napada čoveka izuzev u čoporu, izuzev zimi ako umire od gladi. Šakal ne napada nikad. Mečka sa mladima napada skoro uvek.

Pre dva meseca sam se zbog astronomije pentrao po bosanskim planinama međ minskim poljima. Posle tog iskustva poskoci i bjesne lisice su mi postali mnogo manja briga, posebno pre nego što ujedu. Šakali redovno prilaze u velikim čoporima i jezivo zavijaju, te iako su bezobasni na to zavijanje čovek teško može da se navikne.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S