• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc - Optisan STAR 1400150 III

Started by Centurion, September 13, 2007, 12:16:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Centurion

September 13, 2007, 12:16:48 pm Last Edit: September 13, 2007, 01:21:40 pm by Centurion
Pozdrav svima,

Vidim lijepe diskusije na ovom forumu, pa da i ja nesto priupitam.
Javljam se iz Sarajeva, ovdje nema neki veliki izbor teleskopa.
Inace sam, moze se reci, pocetnik u Astronomiji, iako sam magistar tehnickih nauka  :-[.
Eh sad.. zelio bih kupiti neki teleskop, nesto sam malo citao o tome, ali bih zelio savjet od iskusnih ljudi.
Ovdje sam naletio neki dan na Optisan STAR 1400150 III i jos neke slicne. On kosta oko 200 EUR, ali vjerovatno je nekvalitetan i sl, cak nisam mogao naci ni site te kompanije OPTISAN.
Imate li kakav savjet, da li ga uzeti, ili poruciti iz neke druge zemlje, ili na neki drugi nacin doci do nesto kvalitetnijeg teleskopa.

Kizza

Dobro dosao!Ne znam gde su ostali "posetioci"???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Uff ajde dok se ne nadje neko iskusniji i pametniji da ti odgovori da ja probam (bar ce imati necije misljenje da secnu ;) )

Za pocetak pogledaj teme na ovom forumu videces da je opste misljenje onih koji se razumeju u materiju: "Optisan ni pod razno"  ja licno evo gledam njihovu reklamu u nekako im ne verujem na rec da taj model ima parabolicno ogledalo ajd da je cev pune duzine ali ovaj definitivno ima socivo u fokuseru koje bi trebalo da produzi ziznu daljinu (uspesno) i ukloni opticke greske (neuspesno) dakle kloni se Optisana >:(
A sta onda da radis? Pa za pocetak procitaj npr ovu temu http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,1301.0.html uz ostale teme koje se bave opremom.....

Ako treba nesto konkretno da se kaze .... pa mogu samo da ti kazem sta bih ja uradio. Dakle prvo cu da pretpostavim neke stvari o tebi tj da si pocetnik da nemas nista od opreme i da si tek sada poceo da se interesujes za ove stvarcice, kao i da raspolazes budzetom od oko 200 eur koliko i kosta pomenuti teleskop.
Naravno ako bilo sta od pretpostavki nije tacno slobodno ignorisi savet i predji na sledecu stepenicu (ma moje savete mozes slobodno da ignorises, ako neko od iskusnijih Maxscope, Gucic, mravic, itd napise nesto njih slusaj obavezno)

Prvo se uputi u neku prodavnicu npr lovacke opreme i kupi dobar tj solidan dvolged 7x50 ili 10x50 ne mora da bude bas savrsen (tj BaK4 prizme i fullymultycoated ali ako mozes da si priustis nesto takvo obavezno uzmi o cemu se tacno radi moraces malo sam da citas tema je prilicno opsirna ali mozda kasnije i dopisem nesto o tome ;) ) ali zaobidji ono sto se prodaje po raznim buvljacima racunaj na bar pedesetak evra troska. Zatim poseti sledece lokacije http://nio.astronomy.cz/om/, http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/, http://www.scopemaking.net/hrv/observ.htm i skini planisferu i atlas potpuno besplatno kao i brosuru sa treceg linka (kada smo kod treceg linka, na njemu tj http://www.scopemaking.net/hrv/index.htm ces naci brdo korisnih informacija tako da toplo preporucujem)
E sada dok narednih godinu dana (tj kroz sva cetiri godisnja doba) budes polako pravio prve korake i ucio gde je sta i sta kako izgleda skupljaj pare. E ako posle tih godinu dana ne budes razocaran sivim grumuljicama koje ni najmanje ne lice na fotografije sa Hubl-a, Keck-a i slicnih onda ces vec imati pristojan fond za teleskop. Tada (a i u slucaju da sada imas dovoljno sredstava)  moj izbor bi bio (tj moj izbor je da sam pravim ali to nije tema ;D )  definitivno ovo http://www.astroshop.de/en/telescopes/skywatcher/dobson/dobson-8-zoll jeste dobson ali za te pare tesko da mozes da dobijes bolju optiku na iole stabilnoj montazi a kada pocnes da posmatras lako ces zakljuciti da li ti treba ekvatorijalna montaza pa ces onda za nju skupljati pare...... I ako ti se posle svega ne smuci da sipas pare u rupu bez dna posle svega ti vise nece trebati saveti sta dalje da nabavjlas ;D ;D ;D

Naravn ako si upravo dobio premiju na lotou onda ili ovo http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/30/index.html ili propast ;D ;D ;D ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Centurion


sale11472

Nema na cemu steta sto se nije javio neko iskusniji ..... i ne zaboravi da obavestis kako napredujes ;)

BTW sasvim slucajno sam naleteo na , verovatno, sasvim odgovarajucu reklamu za Optisan teleskope
QuoteOptisan refractor and reflector telescopes offer great value for money, and they are excellent for any person who is into astrology.
(boldovano by me ;) )

Dakle izbor cime zelite da se bavite povlaci i izbor instrumenta ;D ;D

E vidim sada da sam zaboravio da napomenem i jednu adresu gde mozes da pogledas ozbiljnije sprave dakle
http://www.oi-optimus.htnet.hr/index.html
prodavnica u Hrvatskoj, Rijeka je u pitanju, mozda ti je blize od Nemacke.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Centurion

E Sale, hvala na ovom linku u Rijeci, poslao sam im upit sta se moze uzeti do 600 EUR, pa cemo vidjeti, mozda nesto malo kvalitetnije. Sve sto vise citam sve mi vise nije jasno sta stvarno zelim... :)
Valjda ce mi nadoci jednog lijepog dana...

sale11472

Hmm 600e je vrlo ozbiljan budzet ako se ne varam to je nekih 4300-4400 kuna ja bih za te pare pazario dobsona od 8 inca, barlow, par okulara npr 25mm (ovo mozda dobijes i uz teleskop) + wide od 32 mm ili 9mm  za veliko uvecanje  zavisi sta zelis da posmatras, ako ostane dovoljno para u budzetu onda mozda i  telrad (ili jeftinije resenje kupis u nekoj prodavnici npr. lovacke opreme red dot nisan) ..... e sad ako ti bas ne treba mrcina mozda da pogledas neki 150/750 njutn uz slicnu dodatnu opremu....mada verujem da ces u odgovoru dobiti mozda i bolje savete nego od mene.

Ako ne znas sta zelis resenje je u strpljenju tj nabavis dvolged i ucis gde je sta i za to vreme posetis neki star party i pogledas kroz tudje teleskope pa onda znas sta hoces ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Centurion

:) Evo sta izmedju ostalog pise u odgovoru:

"1. varijanta - refraktor 120 mm promjera, fokusa 1000 mm, na EQ5
montazi -isporuka odmah.

Cijena tog teleskopa (s 2" prizmom i 2" okularom) je 5200 kn ili 690 eura. U
montazu se mogu ugraditi motori za pracenje pa se moze dobro i
fotografirati. Dobar za planete, magline, galaksije, zemaljske objekte,
astrofotografiju...

2. varijanta: Dobson 250 mm, fokusa 1250 mm, okular 32 mm - isporuka za oko
mjesec dana.

Cijena ovog dobson teleskopa je 570-580 eura, i uz jos poneki okular (jer
dolazi s jednim) oko 650 eura.
Ovaj je teleskop dobar samo za vizualno koristenje i samo za nebeske
objekte. Njegova najveca vrijednost je veliki promjer.

3. varijanta: Maksutov Casegrain Skywatcher 127 mm promjera, 1500 mm fokusa,
EQ3 montaza

Cijena ovog teleskopa je 590 eura, dobar za planete, zemaljske objekte a
moze i magline i galaksije kada uvjeti dopustaju.
Isporuka za 1-2 mjeseca."

Koji mi savjetujes?

sale11472

Pa broj 2. naravno  ;D
Ja sam ti inace preporucivao nesto manji od 200 mm. Sto se tice montaze tice pa ti kasnije mozes da skupis pare pa da kupis neku jacu ekvatorijalnu ako te bude interesovala astrofotografija.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Ne znam da li je već bio spomenut link, ali svejedno - predlažem pročitati FAQ o teleskopima:

http://www.astro.hr/ucionica/ostalo/faq/teleskopi_FAQ.html

Centurion

Hvala bobo. Inace, ja ne znam ima li u Sarajevu neki astro klub ili sl, ali volio bih kad bi bilo nesto, mada sumnjam. Hoce li iko organizovati neko druzenje ili sl. iz okolnih drzava...?

marino

Quote from: Centurion on September 18, 2007, 11:51:48 pm

"1. varijanta - refraktor 120 mm promjera, fokusa 1000 mm, na EQ5
montazi -isporuka odmah.

2. varijanta: Dobson 250 mm, fokusa 1250 mm, okular 32 mm - isporuka za oko
mjesec dana.


3. varijanta: Maksutov Casegrain Skywatcher 127 mm promjera, 1500 mm fokusa,
EQ3 montaza


evo i malo (od)pomoci  ;D i od mene...
1) uvijek ces pogrijesiti, ali neka te to ne brine..
2) svatko od nas preferira poneki komad "hardweraja", ali predlazem najprije drugu a potom, prvu varijantu, treca varijanta zasada nije interesantna, MC je malo prekompliciran teleskop i ima svoje ozbiljne musice (dobar je on al o tome kada ti to bude drugi teleskop)
3) VELIKI newton na dobson montazi koji je zaista mocan, ali SVAKAKO moras u cijenu astro-set up-a ukljuciti i dalekozor 7x50 ili ako imas problema sa svjetlosnim zagadjenjem (www.lightpollution.org ) onda radije 10x50, taj ce ti uredjaj jako biti od pomoci!

dobson montaza je stabilna, jednostavna, lako prenosiva, nezahtjevna i sigurna, zaboravi astrofotografiju (ali o njoj ionako moras puno nauciti) osim sunca, mjeseca, mozda jupitera i saturna, no i kod tih ces objekata i sa najidiotskijim digitalcem snimiti prekrasne slikice...veliki promjer osigurava puno svjetla i objekti ce sliciti slikicama iz casopisa ;)

Zlatko je predivan covjek i slobodno mu se obrati za sve sto trebas!

m
Vidulini Observatory

Bobo

Quote from: Centurion on September 19, 2007, 08:19:03 pm
Hvala bobo. Inace, ja ne znam ima li u Sarajevu neki astro klub ili sl, ali volio bih kad bi bilo nesto, mada sumnjam. Hoce li iko organizovati neko druzenje ili sl. iz okolnih drzava...?


Evo prošli vikend je bio star party na Petrovoj Gori, šteta što na vrijeme nisi vidio najavu, to ti je relativno blizu. Ja bi ti od svega savjetovao dobsona, ali 200mm, uz dva-tri kvalitetna okulara + barlow leću. Onaj okular koji dobiješ s njim je katastrofalno loš. AKo ti treba prijenosni teleskop onda preporučam maksutov. Stvarno je dobar, odličan za Mjesec i planete. Najviše od svega ti preporučam da uživo pogledaš neki teleskop, pa makar čekao sljedeću Letenku ili PGSP. Zvijezde neće pobjeći, a ti riskiraš da uzmeš teleskop koji ti ne odgovara.