• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pračenje-problem

Started by Ivica, August 19, 2013, 06:19:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ivica

Poštovani,
riječ je o Celestron 80lcm(alt/az goto),a problem se pojavljuje kod pračenja objekata(npr Mjesec)
Događa se da nakon 5-10 min mjesec jednostavno izađe iz vidnog polja (Az os),a pračenje radi.
Probao sam resetirati kontroler,međutim ponavlja se isto.
Promijenjen je Hc software s 4.17 na 4.21(odgovara SLT_LCM)
Mc software nije mijenjan on je 6.11(kad s Mc update programom tražim novi sw,te verzije uopče nema??)
Dal je netko ima sličan problem?

goksi

Nemam montazu, ali valjda bi trebalo da se useveri, sta moze drugo da bude?

betelgez

August 21, 2013, 10:56:01 am #2 Last Edit: August 21, 2013, 11:09:29 am by betelgez
kad radis useveravanje, uradi orijentaciju na 3 poznate zvezde. proveri da li gadjas zausta te zvezde koje ti pisu na kontroleru.tako ces smanjiti mogucnost greske, mesec je imak brz. ako imas i veliko uvecanje, onda je to najverovatnije problem.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Yagodinac

Alt/az montaže se ne useveravaju. Šta ti piše u uputstvu za postavljanje u rad? Goto mora da traži neke parametre.

Edit: preteče me Betelgejz, moguće je da si preskočio ovaj korak.

Ivica

Večinom radim auto 2 star alignment.(obično krenem sa Polaris,a drugu mi predloži komp)
kada radim sa 3 star alignment (bilo koje 3 najsjajnije zvijezde) onda mi na kraju izbaci grešku- alignment failed.
kada pratim mjesec(odaberem solar system align. i lunar mod pračenja) obično promatram na 100x-pa je to valjda i razlog
moram napomenuti da je montaža u tzv. vaser vagi,i tubus je balansiran.

betelgez

hm, mislim da taj celestron nema gps, ima samo digitalni kompas. pomocu njega nalazi severnjacu. posto nije eksvatorijalna montaza, mislim da bi trebalo da mu uneses geografsku sirinu i duzinu da bi znao da je nadje. ako su lose koordinate, onda je nikako nece nalaziti. kad radis alajment na tri zvezde, on primeti da nesto nije u redu i izbaci gresku, to je verovatno ili sa kooridnatama ili treba da kalibrises kompas pa da probas opet.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD