• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jesu ili nisu?

Started by Danijel, September 04, 2011, 01:13:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NShappy

Quote from: kostur on September 11, 2011, 09:12:03 pm
ja sam se nadao da cu ispasti jedini koji je rekao nisu, ali eto, ima jos tri nerazumna clana. doduse, slike su falsirane


Misliš na slike sa LRO?!?

Uz sve mogućnosti današnjih informacionih tehnologija, stiče se dojam da su ljudi sve više i više izgubljeni. A to "izgubljeni" je u stvari vrlo vrlo blaga reč za ono što se događa sa svešću velikog dela populacije. Ako su neki vekovi za nama bili prvo doba humanizma i renesanse, a zatim i doba prosvetiteljstva i racionalizma, bojim se da će već ovaj vek biti nešto suprotno.  :'(

Vidim da sam propustio neke neprijatne rasprave na forumu. Drago mi je zbog toga. Ali ne zaboravimo da je u demokratiji većina u pravu. Još malo pa će se glasati šta je istina. I SVI će imati pravo glasa. Blizu smo toga.

kulevb

Ko kaze da nisu bili na mesecu. Ja znam i sta im se tamo desilo  ;D. Salim se naravno. Pricam  o filmu koji  i nije los. Moze da se gleda. http://www.youtube.com/watch?v=0F6DU6gx7-w
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

r2d2

September 12, 2011, 10:34:11 pm #17 Last Edit: September 12, 2011, 10:44:14 pm by r2d2
QuoteUz sve mogućnosti današnjih informacionih tehnologija, stiče se dojam da su ljudi sve više i više izgubljeni. A to "izgubljeni" je u stvari vrlo vrlo blaga reč za ono što se događa sa svešću velikog dela populacije. Ako su neki vekovi za nama bili prvo doba humanizma i renesanse, a zatim i doba prosvetiteljstva i racionalizma, bojim se da će već ovaj vek biti nešto suprotno.  

Vidim da sam propustio neke neprijatne rasprave na forumu. Drago mi je zbog toga. Ali ne zaboravimo da je u demokratiji većina u pravu. Još malo pa će se glasati šta je istina. I SVI će imati pravo glasa. Blizu smo toga.


Bas su me pogodile ove tvoje prilicno istinite mracne reci. Mrzim kada moram da se slozim sa tvojim pesimizmom. Potajno se nadam da si previse strog kriticar.

Sasa

Quote...stiče se dojam da su ljudi sve više i više izgubljeni. A to "izgubljeni" je u stvari vrlo vrlo blaga reč za ono što se događa sa svešću velikog dela populacije. Ako su neki vekovi za nama bili prvo doba humanizma i renesanse, a zatim i doba prosvetiteljstva i racionalizma, bojim se da će već ovaj vek biti nešto suprotno....


Moram primetiti da ne delim ovo mišljenje. U proseku nikad čovek nije živeo bolje i lagodnije nego danas. Ne znamo šta će sutra biti, ali trenutno većina ljudi živi bolje nego ikad ranije. Nikada bogatstvo nije bilo raspoređeno na toliko zemalja, nikad nije bilo tolike slobode i toliko mogućnosti kao danas. Danas je manje bede nego ikad ranije. Danas je manje ratova nego u prethodnim vekovima. Mogućnosti obrazovanja i učenja, uživanja kulturnog blaga su veća nego ikada. Čovek u proseku živi duže i zdravije nego u bilo kom prethodnom veku.

Renesansa je tek trzaj na putu oslobađanja čoveka od stega i dogmi. U renisansi još se ne zna šta je nauka. U doba renesanse lomače još gore, a crkva je surova. Ratovi i kuga često haraju Evropom. Protestanti uvode boga tiraninan itd. itd. da ne davim više :)

Ah da, svest. Ne verujem da je u bilo kom prethodnom dobu prosečan čovek mogao imati višu i veću svest nego danas. I da je bio nešto manje "izgubljen" nego danas. Kako bi i mogao u tako žalosnim uslovima u kojima je živeo.

Kizza

Već smo rekli da su Rusi potvrdili sletanja na Mesec i dajte neku novu anketu  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Quote from: Sasa on September 13, 2011, 01:30:11 am
Moram primetiti da ne delim ovo mišljenje. U proseku nikad čovek nije živeo bolje i lagodnije nego danas. Ne znamo šta će sutra biti, ali trenutno većina ljudi živi bolje nego ikad ranije. Nikada bogatstvo nije bilo raspoređeno na toliko zemalja, nikad nije bilo tolike slobode i toliko mogućnosti kao danas. Danas je manje bede nego ikad ranije. Danas je manje ratova nego u prethodnim vekovima. Mogućnosti obrazovanja i učenja, uživanja kulturnog blaga su veća nego ikada. Čovek u proseku živi duže i zdravije nego u bilo kom prethodnom veku.

Renesansa je tek trzaj na putu oslobađanja čoveka od stega i dogmi. U renisansi još se ne zna šta je nauka. U doba renesanse lomače još gore, a crkva je surova. Ratovi i kuga često haraju Evropom. Protestanti uvode boga tiraninan itd. itd. da ne davim više :)

Ah da, svest. Ne verujem da je u bilo kom prethodnom dobu prosečan čovek mogao imati višu i veću svest nego danas. I da je bio nešto manje "izgubljen" nego danas. Kako bi i mogao u tako žalosnim uslovima u kojima je živeo.


Nisam ni mislio da je tada bilo bolje nego danas, nego je su tadašnje promene bile korak unapred u odnosu na prethodni period. Sa lošeg se išlo na malo manje loše. Ovo što se danas događa deluje kao korak unazad u odnosu na drugu polovinu prošlog veka. Sa dobrog idemo na malo manje dobro. I nisam mislio na udobnost života i slobodu mišljenja.

Sasa

Mislim da su samo naša očekivanja prevelika. Sem toga, verujem da je svest, inventivnost, maštovitost itd. ljudi u vodećim društvima mnogo veća nego u našem i da tebe i mene u ovakvim analizama zaslepljuje glupost sopstvene sredine.

NShappy

...moguće! Ipak je bolje razmišljati pozitivno. ;)

Sasa

Pročitao sam pažljivo šta su napisali na ovu temu Sekula i kulevb. Nisam uspeo da vidim koji su to Sekulini ,,neodgovarajući termini". Takođe, u njegovom tekstu ne vidim govor mržnje i osporavanje na slobodu mišljenja.

Sekula je izneo svoj stav da oni koji sumnjaju u dostignuća (nauke, astronautike itd.) shvataju progresivne ljude kao ,,nastrane" tj. kao ,,zanesenjake iliti budale". Ne vidim šta u tome nije tačno. Mnogi zaista naučnike, umetnike, filozove smatraju zanesenjacima ,,iliti budalama" koji nemaju pametnija posla nego samo da nešto ,,mudruju". Uostalom, pogldedajte kakav je status nauke u našem društvu pa će vam biti jasno.

Gde je u Sekulinom stavu govor mržnje? I gde je osporavanje slobode mišljenja? Ja ga ne vidim.

S druge strane, svima je jasno da je ovo forum za popularizaciju nauke i naučnih dostignuća. I ako neko, pozivajući se na slobodu mišljenja, dođe ovde da bi vređao naučna dstignuća to bi bilo isto toliko kulturno kao kada bi otišao u crkvu pa tamo, pozivajući se na slobodu mišljenja, osporavao postojanje boga.

Ali ima nešto što se u ovom malom incidentu ne može tolerisati. Kulevb je sebi pripisao status moderatora, a to je lažno predstavljanje (što je inače u grubim slučajevima krivično delo). Ja iskreno računam da se kulevb samo šalio jer ovde pričamo u prijateljskoj i opuštenoj atmosferi pa je šala česta.

Ako kulevb ili bilo ko ima neke ozbiljne primedbe na pisanje nekih forumaša onda može i treba da piše nekom od moderatora kako bi se one raspravile na pravi način.

Nadam se da samo ovim rešili neke nedoumice i nesuglastice.


NShappy

Quote from: Sasa on September 13, 2011, 03:45:45 pm
Sekula je izneo svoj stav da oni koji sumnjaju u dostignuća (nauke, astronautike itd.) shvataju progresivne ljude kao ,,nastrane" tj. kao ,,zanesenjake iliti budale". Ne vidim šta u tome nije tačno. Mnogi zaista naučnike, umetnike, filozove smatraju zanesenjacima ,,iliti budalama" koji nemaju pametnija posla nego samo da nešto ,,mudruju". Uostalom, pogldedajte kakav je status nauke u našem društvu pa će vam biti jasno.

Gde je u Sekulinom stavu govor mržnje? I gde je osporavanje slobode mišljenja? Ja ga ne vidim.

S druge strane, svima je jasno da je ovo forum za popularizaciju nauke i naučnih dostignuća. I ako neko, pozivajući se na slobodu mišljenja, dođe ovde da bi vređao naučna dstignuća to bi bilo isto toliko kulturno kao kada bi otišao u crkvu pa tamo, pozivajući se na slobodu mišljenja, osporavao postojanje boga.


^^ ...e to!

danicic_predrag

@danijel desava se da ljudi odgovore iz zezanja na ono sto je pogresno ...

Postavi anektu koliko je 1+1 i nacices 5% koji ce odogovoriti da je 3 cisto "zezanja radi " pogotovo sti je anonimno :P

Sekula

Quote from: kulevb on September 12, 2011, 09:18:08 pm
UPOZORENJE MODERATORA:

Član foruma SEKULA se opominje zbog prekršaja pravilnika foruma zbog upotrebe neodgovarajućih termina. govora mrznje i osporavanja prava na slobodu misljenja.


Sloboda i jednakost svakako garantuje (u granicama mentalnog zdravlja) da svako ko hoće veruje do kraja svog života u Deda Mraza pa tako i da predstavnici homo sapiensa nikada nisu bili na Mesecu i da Njutnovi zakoni nisu tačni a da je Ajnštajn jedan promašeni švajcarski činovnik i propali ovdašnji zet a ne nekakav nazovi naučnik. Ali takvi ljudi i takva grupa istomišljenika ma koliko bila velika, organizovana, glasna i nadasve bučna svakako nije sigurna ona koja je ovo čovečanstvo dovelo do sadašnje tačke ukupnog naučnog i tehnološkog razvoja.

Svako ima pravo da bude na strani progresa ili da taj isti koči i osporava ako misli da je u "pravu", ali ako je na toj drugoj strani, onda mora da ima validne dokaze a ne naklapanja i izmišljanje teorija zavere. Demokratija nije smokvin list da bi se pokrilo bilo čije (ne)znanje i načertanije. Zamislite djaka koji ustane usred časa matematike i razdere se nastavniku kako to što on upravo predaje o Pitagorinoj teoremi je čista laž i deo opšte ? Zar nastavnik koji će to dete da vrati nazad na mesto uz propratno objašnjenje onda treba da bude optužen za kršenja prava i sloboda deteta? Naravno, argumentovana polemika je u naučnim diskujima jako dobrodošla ali zna se kako se i po kojim osnovama i pravilima ona vodi. Nema svetih krava i neprikosnovenih, ali ne može se tek tako ustati i praviti galama i tumačiti to slobodom, što je zapravo vid njene zloupotrebe.

I da razbijemo jedan mit, imali smo u jednoj od Apolo misija da čujemo zvučni zapis i tekst iz tzv knjige postanja kojom počinje Biblija ili stari zavet, iz ustiju jednog od članova te iste misije. Ovo ne govorim da bih sada pomirio ove ili one, približio ovu skupinu onoj drugoj. I medju naučnicima ima religioznih, ali njihovo intimno osećanje nije tema njihovog rada. Naprosto, ovde nije u pitanju teološka rasprava već negiranje i najosnovnijih civilizacijskih tekovina i dostignuća. Čak nije ni pokušaj izvrtanja činjenica koje recimo kreacionosti pokušavaju da čine. Ovde je reč o samom negiranju tipa: ljudi nikad nisu bili na Mesecu, ljudi nikad nisu poslali poruke u daleki svemir, sve što znamo poklonili su nam vanzemaljci, Bog ili neko treći odozgo i mnogo štošta drugog. Ljudi ne vole odgovornost napretka, ne vole da izlaze iz svojih zemaljskih okvira i to je stav većine. Zašto bi se na kraju krajeva održavala žrtvovanja dug niz milenijuma i vera u nešto što u današnjim razmerama teško da može da ima nekog smisla i kada bi neko takve iste običaje upražnjavao očas posla bi bio poslat na medicinsku opservaciju. I na kraju krajeva kada je jabuka padala na zemlju ili na Njutnovu glavu, nije bio bitan stav većine ili stav manjine. Anketa tu može samo da da samo sliku stanja svesti i znanja grupe koja se ispituje. Zamislite kada bi se na fakultetima glasalo na pitanja da li podržavate periodični sistem elemenata, da li dajete svoju bezrezervnu gradjansku podršku zakonima termodinamike, da li bi ste bili spremni da potpišite peticiju protiv ukidanja Plutona kao planete itd itd.

U konačnom:

Ne vidim nikakav govor mržnje, niti upotrebu izraza i termina koji moj nastup mogu da svrstaju u tako nešto. Konstatovanje bilo čega tj etiketiranje a nenavodjenje jasnih argumenta za to što se tvrdi je svakako neozbiljno a sa druge strane nevaspitano u bilo kakvoj vrsti komunikacije a pogotovu u ovoj ovde. Način na koji je to uradjeno je prilično neinventivan gde druge dovodi u zabunu. Osim ako nije nespretna šala za šta ne bi bilo loše čuti od autora da li je tako, mada ćemo svi nastaviti normalno svoje svakdnevne živote i bez toga. Svakako i sami moderatori i administratori foruma podležu podjednako pravilima to istog foruma i njihovom poštovanju, niti smeju da olako koriste ta svoja prava a kamoli da ih zloupotrebe, ne bi li se dokazivali u pogledu nekakve "moći" pred ostalima. Ali, nekako sam sklon bojazni da si ti kulevb lično bio pogodjen nekom mojom intervencijom od ranije gde je tvoj ili nečiji tudji post pao pod udar pravila, sa mojim potpisom u njihovom navodjenju. Šta više, uveren sam da sujeta kod nekih ljudi je jak stimulans potrebi da se uzvrati, jer ego je Sveta zemlja svakog od nas gde živi Duh sveti (tj ono veliko i moćno "Ja"). A samo njeno neprepoznavanje i nemogućnost da se ona samoiskontroliše je pucanj u sopstvenu nogu kada je bilo kakva medjusobna komunikacija u pitanju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

Quote from: danicic_predrag on September 13, 2011, 07:11:55 pm
@danijel desava se da ljudi odgovore iz zezanja na ono sto je pogresno ...

Postavi anektu koliko je 1+1 i nacices 5% koji ce odogovoriti da je 3 cisto "zezanja radi " pogotovo sti je anonimno :P


Neka, sve to ulazi u statistiku ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kulevb

U bre ljudi. Pa za..bavao sam se!!!
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Danijel

Za to postoje smajlići, da si kojim slučajem to napravio na jednom drugom forumu ;D zbog toga bi čak mogao dobiti ključ u bravu :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT