• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Supernova u M101

Started by Predrag, August 26, 2011, 01:13:11 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Supernova PTF11kly vizuelno:
01.09.2011 oko 21:30LT
Teleskop njutn 114/900, okulari 32mm i 8mm

Transparencija mi i nije baš bila naklonjena, otprilike 3/5, ali sjaj supernove jeste.
Prvo sam pomoću 32mm okulara nanišanio poziciju M101 i orijentišući se pomoću vidljivih zvezda u okruženju uspeo na poneki trenutak da uhvatim svetlucanje supernove.
Pošto je na malom uvećanju slika bila presvetla brzo sam se prebacio na 8mm okular u kome je nebo bilo sasvim crno i mogla se videti poneka više zvezda.
Supernova je bila iznenađujuće jasno vidljiva, mada tokom celog posmatranja nisam bio 100% siguran da li se radi o njoj ili o zvezdi pored jezgra galaksije.
Samu galaksiju nisam ni u jednom trenutku uspeo da razaznam tako da nisam imao tačan orijentir, pa sam morao da pribegnem procenjivanju i pamćenju rastojanja i uglova između
poznatih zvezda i "kandidata" za supernovu.
Tek kada sam ušao u kuću i proverio u Stellarium-u tačne pozicije i magnitude uočenih zvezda zaključio sam da uočeni kandidat zapravo jeste supernova PTF11kly.
Pored toga, upoređivao sam joj i sjaj sa okolnim zvezdama i po sjaju supernova je najbliža zvezdi magnitude 11.25 - čak za nijansu sjajnija - otprilike lepo uočljivih 11.

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

kruska

supernova je poprilicno sjajna, a m101 je dosta bleda.
sjajnija je od galaksije,  ona je u grupi sjajnijih zvezda, na prostoru povrsine  1" stepen, arcdegree
obzirom na  LP (dosta je nisko) na 20 sekundi se jedva vidi
na slici se moze videti i zvezdani halo (kompozitni) jer se sjaj uvecava.
a i zvezda bi trebala biti na 7-8 h galaksije(cirkumferentno) ako su dole na 6 h mizar i alkaid

stameni

A koliko dugo već traje "predstava"? I još koliko će?

Obično viđam na Internetu procenjena trajanja supernova od nekoliko nedelja, pa se pitam da li će slična priča biti i sa ovom.

gile.ms

Sinoć (3. septembar) sam ponovo bacio pogled i još je sjajnija - sada već negde oko 10,25 - 10,50.
Koliko će trajati ne znam tačno, ali očigledno je i dalje u "usponu".
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Laci

Ako ćemo po nečemu pamtiti ovu 2011-tu godinu, onda su to svakako čak dve supernove gotovo u istom pravcu dostupne i nama sa skromnom amaterskom opremo :D
Malo sam bio skeptičan po tome da ću je uočiti bez većih problema ali se pokazalo suprotno ;) Iako Veliki medved tone u donju kulminaciju tokom večeri, lako je snaći se i uočiti ovu fantastičnu zvezdu. Nebeski svetionik za početak star-hoping-a je Eta Velikog medveda koja je ove večeri, onako nisko nad severozapadnim horizontom, poput novogodišnjeg ukrasa krasila vrh krošnje jedne jele u tom pravcu. Dvogledom BTC 15X70 lako pronalazim asterizam Teta-Jota-Kapa Bootes koji je nekih 5 stepeni tačno iznad Eta Uma oko 22h(LT). Lagano skliznem niz ovaj asterizam i nađem se u polju zvezda na karti:
http://www.aavso.org/vsp/chart/pl/5256tu
Okrenuti kartu naopako (sever na gore) kako bi odgovarala dvogledu. Ovu mapu sam inače spremao za Njutn teleskop.

U prvom mahu tražim M101 ali od galaksije nema ni "g" uočavam naj sjajnije zvezde u asterizmu na jugu i krećući se na sever na lagani AV dvogledom uočavam poredbene zvezde 10,3m i 10,1m. Kod one prve je supernova uočljiva i naj sjajnija u svojoj okolini te je procenjujem na 10,1m u 21:58(LT) Zaista je postala sjajnija a koliko će ići, videćemo, u svakom slučaju, sjajnija je od tamnih zvezda naše galaksije i uočljiva dvogledom, izuzetna supernova, kažu da je naj sjajnija u poslednjih par desetina godina :D :D :D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Jaro

Supernova od sinic. 2011-09-06 UT20:35:17, exp 24x11.3s Teleskop SW150/750 + kamera DSIpro

Laci

Sada vidim koliko je SN sjajnija i od galaktičkog jezgra M101. Nije ni čudo kako nisam detektovao galaksiju dvogledom.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Supernova SN 2011fe ovih dana doživljava svoje naj svetlije trenutke :D Sinoć, 13.09.2011. 18:34(UT) i pored punog Meseca ocenjujem njen sjaj sa 10.0m (čista desetka ;))
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Čekam malo mesec da se skloni. Neće supernova da izbledi za nedelju-dve valjda...  ;)

Predrag

Na ovom linku postoji grafik magnitude ove supernove, kao i nekoliko slika.

http://virtualtelescope.bellatrixobservatory.org/m101sn.html
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Laci

SN 2011fe je klasifikovana kao supernova tipa Ia tako da bi maksimum trebao trajati oko 2 nedelje. S obzirom da je maksimum nastupio početkom ovog meseca, kraj ove nedelje u početku astronomskog sumraka bi mogao biti ključan za fotografisanje ove supernove u njenom maksimumu (Mesec do 21h ispod horizonta, Veliki medved na oko 40 stepeni nad severozapadnim horizontom). Pokušaću i ja ali piggyback sa ovim mojim Sonijem bar da uhvatim zvezdu pa kako ispadne ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

stevansan

Evo ovde grafika magnitude supernove, mozete da se prikljucite svojim podacima ;)

kruska


snimak od sinoc tj. 15.09.2011. mesec je ucinio svoje...
supernova je ipak tu vise nego sam m101
31x60 sec.

kruska



kome vise nije dozlogrdila m101 supernova i pun mesec. evo bw verzija od sinoc
p.s. slika sa prethodnog posta nije od 15.09. nego od 16.09. zaneo sam se(na godisnjem sam)

Yagodinac

Sumnjam da neko nije već do sad čuo za supernovu SN2011fe; za slučaj da ne znate njenu poziciju evo je ovde. Snimak je nastao krajnjim maltretiranjem senzora eosa 20d jer su LP, izmaglica i nizak položaj dali sve od sebe da sakriju galaksiju.