• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta predlazete !!!

Started by soneklavir, February 16, 2010, 04:48:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

soneklavir

Pozdrav svima koji navrate na ovu temu! Posto sam novi clan u forumu i nov medju astrolozima kao hobi (inace muzicar) a uvek opcinjen i zainteresovan za kosmos!Za rodjendan sam dobio za poklon ono sto sam odavno hteo TELESKOP.Optisan Star SATURN 50070 LT.Pa sada molim za malu pomoc oko mape neba,to jest kad  i koje planete je dostupno gledati i u koje vreme(Malo iskustva i gde da nadjem vise informacija o gledanju planeta,MESEC mi je vec delimicno dosadio,ali ne puno.Zelio bi da  vidim i malo(mnogo) vise od MESECA.Zahvalan u napred!Za sad ipak po tom pitanju LAIK!

Predrag

Pozdrav i tebi!

Quotei nov medju astrolozima


Mislio si valjda na astronome?

Ovaj link će ti pomoći u posmatranju neba:

http://www.astronomija.co.rs/forum/oprema/pomocna-oprema-za-pocetnike-%28a-i-one-koji-to-nisu%29/
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Ja sam se sada uvredio :P :D :)
Pa, da pogledaj taj link tu imas sve, i kako da sredis stativ trebace ti (Optisani su veoma losi), i koji su programi i mape dobri. Sledeci put kada budes uzimao opremu prvo se konsultuj sa nekim, ko se razume ;) I slobodno pitaj sta ti nije jasno...
Dobro dosao!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

soneklavir

Pazi sto ste fini ! Kad bi vam trazio da mi nesto ispricate malo o muzici (sta teoretski znate)Verovatno bi znali sve termine.Astrologija ili ASTRONOMIJA ,uglavnom su zvezde u pitanju.Kao da sam ja razmisljao kako se izgovara,vec mi je bilo da se pokrenem od Meseca.Usvakom slucaju HVALA! Pametnice!

CyberianIce

Jel ovaj muzicar podseca na nekoga? :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Predrag

QuoteAstrologija ili ASTRONOMIJA ,uglavnom su zvezde u pitanju.


Kako?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

spadej

Soneklavir je dobio teleskop na poklon. I sam je rekao da je laik. Cemu sad pametovanje i prozivanje? Ako je pogresio u terminologiji ispravite ga i naucite...   

Yagodinac

Quote from: soneklavir on February 17, 2010, 03:27:35 am
Pazi sto ste fini ! Kad bi vam trazio da mi nesto ispricate malo o muzici (sta teoretski znate)Verovatno bi znali sve termine.Astrologija ili ASTRONOMIJA ,uglavnom su zvezde u pitanju.Kao da sam ja razmisljao kako se izgovara,vec mi je bilo da se pokrenem od Meseca.Usvakom slucaju HVALA! Pametnice!


Soneklavir, upotrebi taj teleskop za pevaljku kad bude dolazila. Za to je i konstruisan.
Pevačica ili pevaljka, uglavnom su zvezde u pitanju.  ;D


Mala šala, nadam se da nećeš zameriti. Elem, Optisan Saturn nije baš neki ozbiljan instrument, pre bi se reklo da spada u klasu najslabijih (početničkih) instrumenata. Ali to ne znači da nije za gledanje.
Sem Meseca imaš oko ponoći svetlu crvenu zvezdu oko zenita pa to pogledaj na najvećem mogućem uvećanju - to ti je Mars. Ako još malo sačekaš (npr oko 4h) na istoku se lagano diže Saturn pa preko 100x uvećanja ti daje mogućnost i to da razgledaš. Nemoj samo da očekuješ čudo od tog Optisana, ipak je on samo 70mm.
Za zbijena i razvejana jata upotrebi neki od planetarijum programa, ili odštampaj neku mapu neba da bi se snašao. Mada, taj teleskop i nije za deepsky ali ajde. Najvažnije je da si ga dobio na poklon.

NShappy

Sorry muzičar, nemoj da se uvrediš. Ovde su astrolozi i pojam astrologije izuzetno nepoželjni. Bilo je dosta problema sa njima na forumu što možeš videti iz sledećih zaključanih tema (a teme o astrologiji na ovom forumu budu po pravili zaključane nakon gomila teških reći što jedne što druge strane).
http://www.astronomija.co.rs/forum/arhiva/%28moved%29-borimo-se-protiv-astrologa-i-njima-slicnih-prevaranata/
http://www.astronomija.co.rs/forum/arhiva/astrologija-informacije-i-sl/
http://www.astronomija.co.rs/forum/arhiva/astrologija-nese-%28astronomsko%29-misljenje/
http://www.astronomija.co.rs/forum/arhiva/ponovo-o-astrologiji/

Zbog toga se ovde članovi štrecaju na pominjanje astrologije.

A ako te zanima astronomija, dobro došao.

Eh da, ima tu i jedan problem u bavljenju posmatračkom astronomijom. Kakav god teleskop da si nabavio, uvek postoji bolji. Ako te astronomija zaista zainteresuje, uvek će ti trebati bolji teleskop... i tako... neki su se želeći bolji teleskop raspitivali o prodaji bubrega...  :D ;D :D ;D

cola

Da kao sto sam rekao stalak je krs, to ces morati da sredis, jer ces videti kako ce ti igrati slika(ide na sve strane, gode, dole, a na velik uvecenjima ces se pojesti)...
Skokni do nekog Astronomskog drustva u blizini (odakle si? da znamo da ti kazemo za AD), i raspitaj se, posmatraj kroz njihove instrumente ;)
Sta god da treba pitaj... Imamo mi i neka okupljanja, Star party i slicno pa navrati... S muzikom smo ok :)... Sviras klavir? Fino...
Niko nije ljut/ uvredjen samo smo duhoviti :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

soneklavir

Ma ljudi!!! Sve je OK!Samo sam se malo pokusao da vratim za sitnu i beznacajnu salu.Niste me uvredili!Hvala na pomoci i na raznim misljenima,a o astronomiji znam samo po obilju dokumentaraca ali se nisam sretao sa aparatima ili alatima(teleskopima) za gledanje neba.Ovaj moj prvi teleskop sam dobio od zene za rodjendan tako nakon sto sam izrazio zelju ,ona je od svih koje znamo da ce doci na rodjos( Najbliznjih) a najvise ona! skupila pare i otisla u TEMPO u NS-u i kupila otprilike onakav kakav je nasla a navucen sam reklamom :Mars, Jupiter ,Venera ,Saturn.itd..KAO NA DLANU.I sve to je odradila da nebi dobio gomilu malih sitnih poklona vec Jedan koji ce mi se stvarno dopasti.E sad za pocetak ovako a dalje za godinu dve ako BOG!da menjacemo doplatiti uzeti Bolji! opet ponavljam ako BOG da!Jer sam pre dve i po Godine operisao Tumor Na Mozgu(maligni).A sad evo Bogu hvala ponovo sviram i idem na Tea-kwon-do bez ikakvih problema jer sam Bogu hvala izlecen(isceljen).Iz Beske sam 1973 god a ponavljam zaljubljenik zvezda i misterioznog Kosmosa!Inace za jedan od komentara:Sviram Klavijaturu i Harmu a ne klavir.Za sva dogadjanja i okupljanje te vrste (ASTRONOMSKA) sam zainteresovan.A sad kad sam procitao kakvi su bili komentari o astrologiji ,mogu da kazem samo da me ta grana u zivotu nije nikada doticala.VELIKI POZRAV SVIMA NA FORUMU !

r2d2

Jo man!
Dobrodosao.
Ima nas na forumu i bez ikavog teleskopa (jos uvek) ;) , tako da nema brige.

cola

Svaka cast, borac si!
Ubrzo ces i da se upoznas sa astronomijom mnogo bolje... Naime svaki od danasnjih teleskopcica je bolji od galilejevog... Verujem da ces uz male radove, napraviti instrumnet koji ce ti neko vremme zadovoljavati potrebe bavljenja astronomijom, posle kad se skupi nesto para skosknes do BG-a ili Subotice pa neki jaci teleskop kupis... Pa cak i ako te interesuju neka prostija merenja, mocices da ih sprovedes, na primer odredjivanje Heliografskih koordinata suncevih pega (naravno i iskljucivo uz upotrebu adekvatnih filtera za tu namenu, Sunce se nesme gledati teleskopom!!! ponavljam jer moze da ti unisti oci zauvek) i slicno... Zato pitaj sta te interesuje. Folija za Sunce ti je poprilicno jeftina, a mozes i da pribegnes okularnoj projekciji... Dakle sem Meseca i Sunca, potrazi i M42 njega prakticno mozes i okom da nazres, u pitanju je maglina u sazvezdju Orion (on ti je jedan od najlaksih objekata za trazenje, ima tu jos nekih). Spoj umetnosti, sporta i nauke je odlican samo napred! Mozda bi te interesovalo da se pozabavis posmatranju meteora, za to ti ne treba teleskop a cenim da bi ti se svidelo ;) ... Mozda bi trebalo kupiti neki kvalitetniji okular za teleskop (cene mogu ici oko 3000 dinara). Pa eto sta god da treba pitaj! A ako imas i neki kucni dvogled i on bi mogao da ti posluzi kao sredstvo za upoznavanje nocnog neba :D
Ima jedna recenica, najbolji teleskop je onaj koji se koristi, isto tako jos jedna da je uvek tudji bolji tako ne brini previse oko opreme, sve moze da se sredi ;)
Astronomski pozdrav!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Sone, svratićeš kad dođe vreme (uskoro, za par meseci) na Letenku pa ćeš se sit nagledati kroz par desetina teleskopa... Tako se najbolje sklapa slika šta ti jednog dana treba ako želiš da kupiš veći teleskop. Inače i ja sam jedno vreme gledao Optisanom 70mm i mogu ti reći da je odličan u poređenju sa durbinom  :P

soneklavir