• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

delimicno pomracenje - akcija?

Started by gucic, September 21, 2005, 10:57:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gucic

OK!

da li su Beogradjani raspolozeni za jedno kolektivno osmatranje delimicnog pomracenja Sunca sa Avale? Mogli bi polako da zapocnemo dogovore.
Pozvani su svi koji zele na ovu akciju - nije neophodno da ste iz BG-a.

Djorvoz


Maxscope

Quote from: "gucic"OK!

da li su Beogradjani raspolozeni za jedno kolektivno osmatranje delimicnog pomracenja Sunca sa Avale? Mogli bi polako da zapocnemo dogovore.
Pozvani su svi koji zele na ovu akciju - nije neophodno da ste iz BG-a.


To je nesto sto bi trebali raditi i uvesti kao "tradiciju" bez ikakvog dogovaranja.
Ovde u Kanadi se za bilo kakve astronomske dogadjaje amateri uvek okupljaju na poznatim "astronomskim" mestima. U zavisnosti sa koje strane (istok, zapad....) se dogadjaj najbolje vidi, postoje mesta u Torontu ili okolini gde se astronomi spontano sakupe i zajedno osmatraju dogadjaj. Tranzit Venere je posmatralo nas pedesetak sa jedne litice na obali Ontario jezera, sto je poznato astronomsko mesto za osmatranje dogadjaja prema istoku.
Poret toga, tokom tranzita doslo je jos oko 200 znatizeljnika koji su zeleli da vide trazit Venere kroz teleskop. Ovakva okupljanja i dogadjaji su dobra prilika za popularizaciju astronomije.
Na zalost, ova eklipsa (kao ni sledeca), totalno nije vidljiva iz S. Amerike, pa se nadam vasim fotografijama.
Za uzvrat, Ja cu sledece godine za vas fotografisati tranzit Merkura preko Sunca, a koji Vi iz Evrope necete videti..........:-)

Maxscope


Djorvoz

Quote from: "Maxscope"To je nesto sto bi trebali raditi i uvesti kao "tradiciju" bez ikakvog dogovaranja.


Malo nas je za tako nesto (prečesto će biti samo jedan ili nijedan posetioc)

gucic

Quote from: "Maxscope"P.S.
Milane, jesi li ti bubnjar?


Svirao sam pre bas dosta, sad malo manje...Nema sta Zildjian su najbolje cinele. :)

Sta da ti kazem....kada je ovde pomracenje Sunca, ljudi se zatvaraju u stanove i spustaju roletne umesto da se dogovore i svi zajedno posmatraju ovu pojavu. Mozemo da pricamo i o ratovima i beznadju ali to vreme polako prolazi. Niko do sada u javnosti (koliko znam) nije jos javio o delimicnom pomracenju Sunca. Pre bih rekao da je kod nas zastupljena ogromna nezainteresovanost za kulturu - ali onu pravu - ne kvazi.

Videcu da jos ljudi pozovem pa da se skupimo na Avali. Najveci je problem prevoz. Ja imam kola pa cemo da vidimo koliko ce nas stati sa sve opremom.

Apelujem da onaj ko ima opremu, bilo kakvu, ponese pa da fotkamo. :P

gucic

Djorvoz, pozdravljam tvoj dolazak. Naravno, vremenski uslovi ce nam sve diktirati.

Gugi

Quote from: "gucic"

Sta da ti kazem....kada je ovde pomracenje Sunca, ljudi se zatvaraju u stanove i spustaju roletne [/color][/size]


Eee, poludit cu! Sad si me natjerao da ovo napisem jer me muci problem. Kada je bila totalna pomracina (barem u Subotici) god. 1999, na TV-u i radiju su javljali da treba ciniti to sto ti kazes: spustati roletne...Jezim se na ovu pomisao jer mislim, ponavljam, MISLIM da je nevidjena glupost u pitanju (mozda gresim, ispravite me!).

Naime, ZASTO, ama ZASTO ciniti takve stvari u trenucima kada se disk Suncev smanjuje? Nije li opasnije po nas (u nekom smislu) dok nas obasjava cijeli Suncev disk (zbog negativnog ultravioletnoig zracenja)? Ako je tako, onda nam je jos bolje ako je Sunce "prekriveno" Mjesecom.

Mozda grijesim, priznajem da nisam najbolje upucen u stvari oko Suncevog zracenja, ali nekako mislim da imam pravo. Pogotovo ako su takve informacije masovno stizale preko navedenih medija, onda mi je jasnije zasto je dolazilo do toga zamracivanja prozora i ostaloga!

Odgovorite mi brzo, jer hocu ovu stvar znati u svoj svojoj istini!
:roll:

gucic

Pa naravno da je zracenje manje - i infracrveno i ultraljubicasto. Ali to smanjenje je, opet, suvise malo za nas. Dovoljno je da pogledas Sunce kroz teleskop dok je u fazi od 0.5% i dobices ostecenje oka. Da li odmah ili posle par sekundi ne znam, nisam probao.
Mislim da su mediji u to vreme samo proveravali koliko su ljudi poslusni na savet i naredjenja vlasti i drzavnih organa...

Da prebacimo ovu temu u "Astronomija" - delimicno pomracenje Sunca.?

Sich, Virtus, sta mozete da uradite po tom pitanju?

Gugi

Quote from: "gucic"Pa naravno da je zracenje manje - i infracrveno i ultraljubicasto. Ali to smanjenje je, opet, suvise malo za nas. Dovoljno je da pogledas Sunce kroz teleskop dok je u fazi od 0.5% i dobices ostecenje oka. Da li odmah ili posle par sekundi ne znam, nisam probao.
Mislim da su mediji u to vreme samo proveravali koliko su ljudi poslusni na savet i naredjenja vlasti i drzavnih organa...

Da prebacimo ovu temu u "Astronomija" - delimicno pomracenje Sunca.?

Sich, Virtus, sta mozete da uradite po tom pitanju?


Mislio sam za su mediji "zakuvali" stvar i evo istina je jer si mi to potvdio.

Zasto bi prebacivao ovaj topik kad smo u "Astronomska oprema i POSMATRANJA"! Kako hocete...

Skyw@lker

Ja sam takodje za! Samo me nervira ovo vreme, kisa, oblaci... Na Kalimegdanu na opservatoriji ce takodje biti organizovano posmatranje, verujem da je Avala bolja, ali mislim da bi trebalo i ovaj predlog uzeti u razmatranje.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

gucic

Quote from: "Skyw@lker"....Na Kalimegdanu na opservatoriji ce takodje biti organizovano posmatranje, verujem da je Avala bolja, ali mislim da bi trebalo i ovaj predlog uzeti u razmatranje.



Sta ja znam. Vec godinama se pravi ogromna guzva na opservatoriji. Oni to organizuju iskljucivo radi profita. Mislio sam da idemo na Avalu radi nas samih.