• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tranzit Venere 2012 - astrofoto radovi

Started by Milan Nikolic, May 18, 2012, 11:07:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Milan Nikolic


stevansan

Svako ko planira da posmatra tranzit Venere, moze poslati podatke sa posmatranja na sajt: http://transit.telescope.org/submit.php. Radi se o globalnom eksperimentu odredjivanja udaljenosti Sunce-Zemlja i odredjivanju velicine Suncevog sistema uz pomoc podataka dobijenih od astronoma amatera. I da, kod nas je tranzit vidljiv tek 6. juna... Ja sam svoju opremu spremio i testirao, samo da oblaci ne isplaniraju da posmatraju nas naoruzane opremom :D Srecno svima!

kostur

Danas gledam prognozu za Beograd i Šimanovce. Prvo me nije htelo zato što, na moj rođendan tog jutra idem u školu. To sam rešio, za moju lokaciju prema aplikaciji Transit of Venus, tranzit traje od pola sedam do deset do sedam. Meni bas polazi u 7 i dvadeset. Sad prognoza kaže oblačno sa pljuskovima. Baš mi nije suđeno, ali ću posmatrati, pa makar morao ja da rasterujem oblake.
Ps, kad je sledeći redak astronomski događaj, a da nije tranzit Venere?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/


Milan Nikolic


Yagodinac

Kako stvari za sada stoje, biće šipak:


Sekula

Quote from: Yagodinac on May 29, 2012, 04:09:37 pm
Kako stvari za sada stoje, biće šipak:




Videcemo, preko NOAA sajta za sada isto nije nesto mnogo obecavajuca prognoza za taj period ujutru. Prethodna dva dana bi trebali da budu ok, ali jos uvek je rano za prelimenarnu prognozu. Dakle, nedelju dana pre toga, a to je za dva dana, cemo imati nesto jasniju sliku moguceg vremena:

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sasa

Vidite, u slučaju lošeg vremena postoji alternativa. Tranzit se lepo može videti i u Stelarijumu. Sem toga, ako ni to nije dovoljno dobro još uvek nam ostaje sledeći tranzit, 2117-te.
:)

Milan Nikolic


Predrag

Ono što je do nas je da se probudimo pre 5 i postavimo opremu, a posle sačekamo do 6:55...

Ako bude biće i toliko.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Dobro je što će 2117 godine biti Sunčano,bez trunke oblaka  ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sekula

Prve preliminarne prognoze sedam dana uoči dogadjaja tranzita zakačene u attachmentu ove poruke (morate biti ulogovani da ih vidite). Prognoze su za tri najveća grada u Srbiji Novi Sad, Beograd i Niš po pravcu sever-jug kao i za dva reperna mesta zapad-istok a to su Loznica i Bor. Pri tome ne zaboravite da nam treba čist istok počev od horizonta. Kako sada stvari stoje, imaćemo foto finiš sa oblacima jer će 5. jun biti kišovit. Sledeće meteograme ću okačiti tri dana pred sam dogadjaj.

24 h pred tranzit objaviću i prilično tačnu predikciju oblačnosti za celu zemlju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |


Sekula

Postavljena je i astropronoza koja će se automatski nadalje ažurirati na lokaciji:
http://forum.astronomija.co.rs/posmatranja/aktuelna-astroprognoza-za-vise-mesta-u-srbiji-5053

Kako stvari stoje, Vojvodina, Zapad i deo centralne Srbije će imati dobre šanse da odradi posmatranje i snimanje tranzita Venere. Jug, jugoistok imaju najmanje šansi a istok 50:50.

24h sata pre tranzita, u utorak sledi konkretno predvidjanje oblačnosti za sredu ujutru.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |