• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dupla kometa

Started by mboskovic, July 21, 2023, 04:44:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mboskovic

Šta bi moglo da bude uzrok ovog deformiteta??

RC6" + L-Extreme 1.25" + EOS 500D modovan


Ljubo

Je li ovo krop ili FF?
Kako ti izgledaju snimci bez L-Extreme?

Onako na prvu, liči na malo fulan BF...

mboskovic

Ovo je FF. Nemam (od te večeri) snimke bez L-Extrem-a.
Na nekim ranijim za koje mislim (nisam baš siguran) da su bez L-extrema, ne vide se te "komete". Možda je stvarno do filtera ili nekog odsjaja, pošto je filter bio u filter drawer-u??

Ne mogu da skontam kako bi fulan fokus (pošto je ovo rađeno bez reduktora/fletenera, ne vidim šta bi bio BF?) mogao da napravi tako nešto na samo dve zvezde?

vlaiv

Može da se desi tako nešto u delu frejma ako je ivica koja radi difrakciju blizu fokalne ravni.

Tada je zrak već dobrano u konvergenciji i samo oni zraci koji padaju na taj deo senzora kače to nešto što pravi difrakciju.

Verovatno je u pitanju 1.25" filter koji je suviše udaljen od senzora, tako da jedan deo konvergentnog zraka kod ivice senzora zapravo udara u onaj "reckavi" deo filtera umesto da prolazi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Quote from: vlaiv on July 21, 2023, 11:43:31 pmMože da se desi tako nešto u delu frejma ako je ivica koja radi difrakciju blizu fokalne ravni.

Tada je zrak već dobrano u konvergenciji i samo oni zraci koji padaju na taj deo senzora kače to nešto što pravi difrakciju.

Verovatno je u pitanju 1.25" filter koji je suviše udaljen od senzora, tako da jedan deo konvergentnog zraka kod ivice senzora zapravo udara u onaj "reckavi" deo filtera umesto da prolazi.

To sam i ja iz prve pomislio da se nesto nalazi na svetlosno putu.
Mada ne znam da li moze jos zbog neceg da se desi taj problem.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Astro_fun_times

Prva slika koju si slikao na star partiju na Letenki (februar ili januar) isto je imala "kometa zvezdu" a u opisu nije stajalo da si koristio filter.
Mozda to iskljucije da je mali 1.25" filter problem.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Ljubo

Snimiš isto vidno polje sa i bez filtera, pa uporediš.

Ono što jeste moguće je da filter od 1.25" pravi problem, jer se za APS-C senzore preporučuje barem 36mm-ski filter na F>4, a tebi iza tog FD dodje još i EOS adapter (koje optičke dužine??).

Međutim, ono što se zapravo kod užih filtera obavezno desi je vinjetiranje - a njega na tvom snimku nema(!). Možeš li postovati stek, da vidimo ima li ga tada?

Ono što ja prilično jasno vidim na mom QLED ekranu od 43" je da mnoge zvijezde u gornjem lijevom uglu takođe, a veći broj njih i u donjem desnom uglu ima radijalne repove ka centru snimka - uobičajena slika kad se fula BF. Ali pošto nisi koristio FF/FR, onda se najvjerovatnije radi o zakrivljenosti vidnog polja tvog RC-a (jeste rijetka pojava, ali današnja masovna proizvodnja dovodi do različitih finalnih proizvoda).

Ono što još može (čitaj:preporučuje) da se odradi je test u CCD Inspektoru, ili ASTAP-u (koji je free).

mboskovic

Hvala svima!!
Svakako ću ovih dana probati da uradim snimak sa i bez filtera, da vidim razliku.
Ranije i kada sam koristio filter, bio je zakačen na Clip adapter, odmah do senzora. Probaću i to pa ću poslati sve rezultate, da vidite.

Celo polje (APS-C) svakako nije korigovano, tako da ima "repova" po obodu.

mboskovic

Evo male analize dve fotografije iste mete (NGC6888) sa istim telekopom i kamerom (RC6"+Canon 500D Mod). Jedna je (ova što je već stavljana) sa L-Extreme filterom 1.25" u ASI Filter Drawer-u, na diskutabilnom rastojanju od senzora.
Druga je bez filtera (sa StarParty-a od petka sa Letenke). S obzirom da su ekspozicije drastično različite (sa filterom je ~3x duža), pitanje je koliko ih ima smisla porediti, ali čisto zbog ovih "repova". Kao što se vidi, bez filtera ih nema (bar ja ne mogu da ih primetim) ali zato ima dupli spajkovi :) Samo stakovano u DSS-u i autostrech u Siril-u.
Očigledno tu ima tilta (i ASTAP to kaže). Mada je na fotki od petka mnooogo velik?!?!
Probaću sa tim da se igram (@Vlaiv, kada se vidimo  ;D ). Možda probati podešavanje sa Hocus Focus plug-inom za NINA-u?
Evo analize...

Astro_fun_times

Taj tilt je cudna stvar.
I ja sam to radio u astap-u
Nekad bude bolje, nekad gore, a nista nije menjano...
Tu verovatno igra ulogu i neki mali tilt kad ubacis kametu u fokuser, bar ja mislim jer korektor ne vadim iz fokusera, samk skidam kameru sa njega.
Ne znam stvarno ali verovatno apsolutno sve u lancu tj putanji svetla igra ulogu.
Ja ne znam koliko lako taj RC ispada iz kolimacije ali ti nisi dirao kolimaciju od kampa do partija.
Samo si skinuo kameru sa teleskopa i posle je ponovo zakacio i imas tu razliku u tiltu...

Nisam pametam sta je tu tacno problem
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Sasvim je moguće da je to posledica raskolimirianja koje se verovatno i desilo cimanjem po kolima...

Astro_fun_times

Onda cemo opet da ga kolimiramo (sad kad smo kao naucili)
Ne moze on biti pametniji od nas hehe
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic


vlaiv

Quote from: mboskovic on July 30, 2023, 08:16:33 pm(@Vlaiv, kada se vidimo  ;D

Volim što se ovako vijamo po temama :D

Četvrtak veče? Eventualno sreda, mada, taj dan mi je prebukiran pa se bojim da ću biti premoren uveče, ali ako je to jedina opcija, onda može.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Moguće da je kombinacija više faktora ali ja bi prvo probao sa drugom kamerom čisto da eleminišem tilt senzora, a potom sa i bez filtera i tako redom da bi se ustanovilo gde tačno nastaje problem.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S