• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

VaskoGM

Hvala Maki.
Apsurdno atraktivan deo neba...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

December 29, 2017, 07:04:10 pm #571 Last Edit: December 29, 2017, 07:11:42 pm by Yagodinac
Galaksija u Andromedi ima i neke malo poznate pratioce, recimo NGC147. To je teška meta za vizuelno traženje, osim možda ako imate superiorno nebo i malo veći teleskop.

NGC 147 by milan miloradovic, on Flickr

Ali tu je moguće uloviti i neke strukture unutar galaksije, neke se jasno vide a neke se naziru kao par piksela, ali dobro, i to se računa  8)
Obzirom da sam snimao sa 100mnv, pri kontinentalnoj izmaglici i u uslovima umerenog LP-a ovo možda i nije tako loše.
54x30sec, ISO1600, 150/750



1 Hodge 1, globularno jato, 17.7mag
2 Hodge 2, globularno jato
3 Hodge 3, globularno jato
4 globularno jato, 18.0mag
5 udaljena galaksija, 17.0mag
6 udaljena galaksija, 18.7mag

Luger

18 magnituda je i za astrofotografiju ozbiljna udaljenost.
Respekt!

Yagodinac

Pa... Hvala. Toliko regularno izvlači neki sasvim običan 100mm apo, naravno, sa dobrim praćenjem koje ne narušava rezoluciju, sa transparentnom i nezagađenom atmosferom i sa osetljivom mono kamerom.
Tako da... u pravu si, za mene je 18. magnituda veliki uspeh  ;D ;D ;D

Danijel

Svako malo me ugodno iznenadiš svojim fotkicama Yagodinac. Posebno kada snimiš ovakve objekte na način, i koji inače drugi ne snimaju. Respect! :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Hvala. Kad čovek izvrti sve uobičajene objekte onda mu ostaju samo ovi, takoreći, neuobičajeni.

spadej

Yagodinac,
Ne znam da li me vise odusevljavas fotografijama, ili pratecim tekstovima, narocito onim na tvom blogu.

A blog ti je fenomenalan, prava riznica . Nisam ni znao sta sve ima. "Prica o nesrecnom Kocijasu" - odavno nisam citao nesto tako dobro.

Mogao bi sve to da skupis u neku knjigu.



Yagodinac

Hvala puno - ali mislim da preteruješ  ;D Knjige po definiciji treba da budu ozbiljne stvari.
1) Poenta bloga je da bude nešto kao neozbiljni astrofotografski dnevnik - ali bez neke konkretne interakcije između autora i čitaoca.
2) Poenta foruma je da bude ćaskanje između ljudi koji imaju ista interesovanja, i tu je upravo fora u interakciji a ne prevelikom pisaniju.
3) Poenta članka u AM je da bude ozbiljni prikaz nečeg novog.
Kad god nešto napišem gledam da spakujem u neku od ove tri kategorije, i drago mi je ako neko oseti makar malo uživanja u čitanju svega toga - makar delić onog uživanja koji sam ja imao dok sam to pisao  :)

spadej

Dobro ti to pakujes :). Al' stvarno!



Yagodinac

Plava grudva, maglina NGC7662 u Andromedi, poznata je po interesantnoj strukturi ali i velikom dinamičkom rasponu koji je nemoguće upakovati u raspon i najboljih današnjih kamera. Zato sam uklopio dva stack-a, jedan 17x30sec za okolinu i spoljni halo, i drugi 20x1.6sec za unutrašnju strukturu.

NGC 7662 Blue Snowball by milan miloradovic, on Flickr

Luger

Pogledao sam u Stelarijumu tacan polozaj NGC7662, i shvatio, po ko zna koji put, koliko imam ograniceno parce neba za "svaki dan".
Blago vama koji svrljate po Zenitu.
A slika? Slika je odlicna.  :)

Yagodinac

Thnx  ;) A tebi zgrade smetaju za zenit ili...?

Luger

Sto je najcrnje, smeta mi 30cm mog zida iznad prozora  ;D Zastakljena terasa.
Inace sam na 5 spratu, dim iz okolnih kuca obicno ne ide tako visoko, ulicna rasveta je nisko, nebo zna da bude, kao ovih dana, prilicno dobro, ali...vidim samo nesto malo iznad Ekvatora Jugoistok-Zapad.

Yagodinac

Ja bih na to gledao iz pozitivnog ugla; hedonizam iz svog stana je zagarantovan  ;)

Luger

Naravno. Nista bolje.
Obicno, kad se nadjem na otvorenom, pogubim se.  :)