• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Istovremenost magnetnog i elektricnog polja

Started by r2d2, October 09, 2010, 11:45:20 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

October 16, 2010, 11:07:53 am #15 Last Edit: October 16, 2010, 11:51:14 am by r2d2
QuoteUcili su vas ocigledno mnogo vise nego nas u govnaziji pre 5 godina...

Mogu misliti, sta reci.... 

r2d2

October 17, 2010, 08:52:54 am #16 Last Edit: October 17, 2010, 09:55:03 am by r2d2
Mala pomoc ako moze...
Stigao sam do matrica.  Naravno samo se informisem i ne ucim napamet. Rec stigao je uslovna jer za sabiranje, mnozenje matrica mora da se vlada vektorima i analitickom matematikom sto opet zahteva odredjeno "bavljenje" tj baratanje pojmovima.  itd itd itd....  ...Krenuo sam od vrha ledenog brega, pomalo shvatajuci da globalno otopljenje ne vazi za tenzore  ;D



Na wikju su dati jednostavani primeri i to se da pratiti za sada. Medjutim zbunjuje me pojam skalara. Skalar osim sto mora biti realan broj  je idealan za prestavljanje realnih pojmova kao sto su masa temeperatura itd. Mnogo mocno ako hocemo da utvrdimo uticaj na  matrice i vektore (jednorede matrice) u polju. Ako sam dobro razumeo svaki novi dodati skalar u vec utvrdjenom jednom polju je u sustini jedna dodatna dimenzija zar ne?

Da li neko moze jednostavnim recima da objasni pojam indeksa kod obicnog sabiranja  vektora (euklidski prostor)?
Geomerijski potpuno razumem ali definiciju "sabiranjem  komponenti sa istim indeksom" ne razumem. Sta je to index i zasto ga uvodimo kod sabiranja vektora? Mogu taj deo i da preskocim ali me ipak nervira sto ga ne razumem...
http://hr.wikipedia.org/wiki/Vektorski_umno%C5%BEak#Vektorski_produkt

sale11472

Quote from: r2d2 on October 17, 2010, 08:52:54 am
Rec stigao je uslovna jer za sabiranje, mnozenje matrica mora da se vlada vektorima


Hmm malo si ti to obrnuo naglavce, za rad sa vektorima (i analogno tenzorima)  mora da se vlada matricama.
Dakle ako hoćeš da zaviriš u vektorsku i tenzorski algebru operacije sa matricama moraju da ti budu ko brojanje, sabiranje i množenje prirodnih brojeva ;)  (ovo može da se nauči za dan i još da se preživi to iskustvo kako bi se o njemu moglo pričati )

Quote from: r2d2 on October 17, 2010, 08:52:54 am

Da li neko moze jednostavnim recima da objasni pojam indeksa kod obicnog sabiranja  vektora (euklidski prostor)?


Napiši vektor kao matricu i biće ti jasno i naravno biće ti jasnije zašto sam napisao ono prvo. Moj savet još jednom Matrice i Deterninate dobro prouči pa se vrati na vektore. Dakle ja bih počeo odavde
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Laci

October 19, 2010, 02:41:23 am #18 Last Edit: October 19, 2010, 02:54:06 am by Laci
Quote from: r2d2 on October 17, 2010, 08:52:54 am
Mala pomoc ako moze...
Stigao sam do matrica.  Naravno samo se informisem i ne ucim napamet. Rec stigao je uslovna jer za sabiranje, mnozenje matrica mora da se vlada vektorima i analitickom matematikom sto opet zahteva odredjeno "bavljenje" tj baratanje pojmovima.  itd itd itd....  ...Krenuo sam od vrha ledenog brega, pomalo shvatajuci da globalno otopljenje ne vazi za tenzore  ;D



Da bi bolje razumeo matrice i operacije nad njima potrebno je predhodno da dobro savladaš pojmove funkcije i polja koji su sve zajedno delovi algebre :). Samo napred i ne odustaj ;)!

Quote from: r2d2 on October 17, 2010, 08:52:54 am
...zbunjuje me pojam skalara. Skalar osim sto mora biti realan broj  je idealan za prestavljanje realnih pojmova kao sto su masa temeperatura itd...



Skalar je običan realan ili kompleksan broj :). Nemoj se zbunjivati za šta se sve upotrebljava, to njega ničim ne ograničava ;).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

r2d2

October 19, 2010, 09:07:34 am #19 Last Edit: October 19, 2010, 09:33:21 am by r2d2
QuoteSkalar je običan realan ili kompleksan broj . Nemoj se zbunjivati za šta se sve upotrebljava, to njega ničim ne ograničava


Ok!

QuoteHmm malo si ti to obrnuo naglavce, za rad sa vektorima (i analogno tenzorima)  mora da se vlada matricama.


;D ;D ;D Stvarno si genije!

Sta bi ja bez tebe?

Pa i ja znam da googlam i taj deo sam vec poodavno prosao, ali mi je drago da kaskas za mnom mozda i ti naucis uz put mada se plasis matematike :) Nemoras pisati malim slovima, znamo mi da je to za tebe "pis of kejk"....

Ako zelis da pametujes lepo ti meni odgovori Sta je to index i zasto ga uvodimo kod geometrijskog sabiranja vektora?  Predpostavljam da je to znak  + ili  - kod  apsolutne vrednosti|AB|? ;

stameni

Quote from: Laci on October 14, 2010, 01:26:25 pm
Quote from: sale11472 on October 14, 2010, 02:28:59 am

Ili ekivivalentno šta je podrazumevajuće, postojanje elektromagnetnog polja ili postojanje odvojenih elektrostatičnog i magnetostatičnog polja?
Ja ipak tipujem da je elektromagnetno polje onaj fundamentalni entitet ;D


Zavisi od udaljenosti od izvora zračenja. Ako si u bliskoj zoni, u elektromagnetsko polje ulazi zbir svih komponenti polja - i one koje opadaju sa kvadratom rastojanja. Ukoliko si u zoni zračenja, te komponente se zanemaruju.


Baš tako :) Nisam to napisao u svojoj prvoj poruci, ali si u pravu 100%. Zbog toga što ta polja opadaju tako kako opadaju, električna i magnetna komponenta (one vremenski konstantne komponente) su prilično lokalizovane u okolini izvora zračenja, dok elektromagnetno polje jednostavno "piči" ;)

stameni

Quote from: sale11472 on October 14, 2010, 02:28:59 am
Quote from: stameni on October 09, 2010, 07:49:33 pm

1) Kada naelektrisanje miruje (u odnosu na posmatrača, tj. relativno), ono je izvor vremenski konstantnog električnog polja. Ovo polje opada sa kvadratom rastojanja, i može se jednostavno odrediti pomoću Kulonovog zakona.



OK a sad da stavimo i tačku:

1b) U slučaju kada, pored naelektrisanja i posmatrača koji međusobno miruju imamo i posmatrača koji se u odnosu na njih kreće koje polje će taj posmatrač opaziti?


Opaziće ono što mu i sleduje po specijalnoj teoriji. Ako se kreće ravnomerno pravolinijski u odnosu na izvor, opažaće konstantno električno polje i konstantno magnetno polje. Ovaj rezultat se verovatno dobija kao specijalan slučaj uopštenog kretanja naelektrisanja kada se stavi da je a = 0.

Međutim, interesantne su dalje posledice ovakvog rezonovanja. Može se zaključiti da na naeletrisanje koje se kreće ravnomerno pravolinijski unutar magnetnog polja, pored električnog polja okaraterisanog jačinom električnog polja E, deluje još i magnetna komponenta okarakterisana magnetnom indukcijom B. Vrednost za B može se dobiti pomenutom specijalnom teorijom relativnosti :) Ukupna sila koja deluje na takvo naelektrisanje naziva se uopštenom Lorencovom silom, i može se izračunati prema formuli:

F = q (E + v x B).

(Ovde znak "x" označava vektorski proizvod, a boldom su prikazane vektorske veličine.)

Ako je to tako, onda možemo da u neko vremenski nepromenljivo magnetno polje postavimo jedan provodni štap, i da ga krećemo tako da na elektrone u okviru njega deluje i električna komponenta, i magnentna komponenta. Budući da je štap provodan, Lorencova sila će slobodne elektrone koji postoje u provodniku odgurati na jedan kraj tog štapa, koji će postati "negativniji", a onaj drugi deo štapa ostaće "pozitivniji", jer su ga napustili negativno naelektrisani elektroni :)

Dakle, jedan kraj štapa postaje pozitivno naelektrisan, a drugi postaje negativno naelektrisan, i mi smo u suštini dobili elektromotornu silu: ako na krajeve ovakvog štapa vežemo sijalicu, ona će da zasvetli :) Dakle, napravili smo generator jednosmerne struje!!!

E, sad, malo sam zarđao u ovoj oblasti, i moguće je da sam štošta prevideo / pogrešio, a sigurno je da sam prilično "zipovao". Ova priča se u principu direktno nastavlja na najavljenu priču o ravnomernom pravolinijskom kretanju naelektrisanja unutar električnog polja, i takođe je zanimljiva. Zorkić zna, ne najavljujem niti obećavam, ali... može da se "dogodi" ;)

Quote
Ili ekivivalentno šta je podrazumevajuće, postojanje elektromagnetnog polja ili postojanje odvojenih elektrostatičnog i magnetostatičnog polja?


Elektrostatičko polje je, nekako, prirodno: izaziva ga naelektrisanje koje miruje, a naelektrisanje se može smatrati fundamentalnom osobinom tela ili čestica. Složeniji obik je magnetno polje, kada se naeletrisanje kreće ravnomerno pravolinijski, i elektromagnetno polje, kada se naelektrisanje kreće promenljivom brzinom.

Quote
Pošto znamo šta je foton koje su čestice prenosnici sile kod ove druge dve opcije ???
Ja ipak tipujem da je elektromagnetno polje onaj fundamentalni entitet ;D


I ja sam o ovome razmišljao :) Jednostavno, kada magnet privuče gvožđe, ili se dva magneta odbiju ili privuku, mora da na sve strane sve "vrca" od fotona :)

sale11472

October 19, 2010, 07:29:37 pm #22 Last Edit: October 19, 2010, 07:39:50 pm by sale11472
Quote from: r2d2 on October 19, 2010, 09:07:34 am
Ako zelis da pametujes lepo ti meni odgovori Sta je to index i zasto ga uvodimo kod geometrijskog sabiranja vektora?  Predpostavljam da je to znak  + ili  - kod  apsolutne vrednosti|AB|? ;


AAAAAA  ::)
Pa da li si uopšte probao da napišeš vektor u obliku matrice ???
Mislim matricu možeš uopšteno da zapišeš i u obliku (aij)mxn gde su ti i i j indexi koji idu od 1 do m odnosno 1 do n i određuju poziciju elementa a u matrici a pošto vektore možemo da predstavimo matricama (1 x n ili m x 1 dimenzija).... ma zar je moguće da je toliko teško kliknuti na postavljeni link i pročitati objašnjenje sa sve slikom  ::)


Quote from: r2d2 on October 19, 2010, 09:07:34 am
Pa i ja znam da googlam i taj deo sam vec poodavno prosao,


Ček malo ako si savladao matrice čemu onda pitanje u vezi indexa ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Quote from: stameni on October 19, 2010, 05:22:21 pm
Elektrostatičko polje je, nekako, prirodno: izaziva ga naelektrisanje koje miruje...


Hmm a da li imamo uopšte naelektrisanje koje miruje, mislim ne da miruje makroskopsko telo koje je naelektrisano nego da baš naelektrisanje miruje....

Ja i dalje ostajem pri tome da je elektromagnetno polje fundamentalno a da su elektrostatičko i mangetostaičko samo varke u slučajevima kada je ona druga komponenta isuviše mala da bismo je izmerili/opazili....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni

Quote from: sale11472 on October 19, 2010, 07:44:45 pm
Ja i dalje ostajem pri tome da je elektromagnetno polje fundamentalno a da su elektrostatičko i mangetostaičko samo varke u slučajevima kada je ona druga komponenta isuviše mala da bismo je izmerili/opazili....


Zanimljiva opservacija...!

CyberianIce

Quote from: sale11472 on October 19, 2010, 07:44:45 pm
Ja i dalje ostajem pri tome da je elektromagnetno polje fundamentalno a da su elektrostatičko i mangetostaičko samo varke u slučajevima kada je ona druga komponenta isuviše mala da bismo je izmerili/opazili....


Da, i ja isto tvrdim da su tau, elektronski i mionski neutrino i sve te njihove anticestice u stvari jedna te ista cestica... I da vidim ko ce da dokaze da nisam u pravu...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

bear

QuoteJa i dalje ostajem pri tome da je elektromagnetno polje fundamentalno a da su elektrostatičko i mangetostaičko samo varke u slučajevima kada je ona druga komponenta isuviše mala da bismo je izmerili/opazili....


Isto bi onda mogao da ustvrdis za mnoge stvari - tipa prostorvreme... to sto postoji veza ili zbirni pojam ne znaci da su pojedinacni elementi ili aspekti 'varke'.

sale11472

Quote from: bear on October 20, 2010, 09:49:13 am


Isto bi onda mogao da ustvrdis za mnoge stvari - tipa prostorvreme...


Hmm a da li postoje:
prostor bez vremena
ili
vreme bez prostora
???
I šta je to uošte vreme ??? ??? ???
Ili prostor kad smo već kod toga ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Laci

Quote from: sale11472 on October 19, 2010, 07:44:45 pm

Ja i dalje ostajem pri tome da je elektromagnetno polje fundamentalno a da su elektrostatičko i mangetostaičko samo varke u slučajevima kada je ona druga komponenta isuviše mala da bismo je izmerili/opazili....


Teorija makroskopskog elektromagnetskog polja predviđa postojanje elektrostatičkog, odnosno, magnetostatičkog polja. To je ona ista teorija koja predviđa i postojanje elektromagnetskog polja.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

stameni

Quote from: Laci on October 21, 2010, 01:55:12 am
Quote from: sale11472 on October 19, 2010, 07:44:45 pm

Ja i dalje ostajem pri tome da je elektromagnetno polje fundamentalno a da su elektrostatičko i mangetostaičko samo varke u slučajevima kada je ona druga komponenta isuviše mala da bismo je izmerili/opazili....


Teorija makroskopskog elektromagnetskog polja predviđa postojanje elektrostatičkog, odnosno, magnetostatičkog polja. To je ona ista teorija koja predviđa i postojanje elektromagnetskog polja.


Pretpostavljam da je sale mislio na to da je teorija elektromagnetnih talasa univerzalnija, tj. da se nepromenljivo magnentno i nepromenljivo električno polje "dobijaju" kada se u odgovarajuće jednačine zameni a = 0, odnosno v = 0.

Druga je priča što su nas po školicama učili prvo nepromenljivom električnom polju, pa posle nepromenljivom magnetnom polju, i tek na kraju elektromagnetnom polju: drukčije se na tom "uzrastu" ni ne može :)