• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Problem sa montazom - resen

Started by Astro_fun_times, Today at 06:48:49 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Astro_fun_times

Prosle godine od Jula meseca, negde od Astro kampa me montaza muči. Bez ikakvog razloga prestane da prati zvezde.
Mislio sam da je binding zupcanika, da se puzno kolo pojelo, da se nesto oštetilo prilikom vadjenja glave iz automobila... Svasta sam mislio a rešenja nigde.
Mislio sam i da kupim nova puzna kola iz Madjarske, da mi crkava matična ploča, da radim konverziju na OnStep.

Na kraju (nadam se da je kraj), problem je lezao u uključenoj opciji "mount limits" u EQMOD-u.
Sinoc sam se postavio, iskljucio mount limite i pustio najprostiju sekvencu u N.I.N.A i ujutru kad sam se probudio zatekao me divan prizor. Ni jedan propali sub sa star trailovima.
Sve je konacno radilo kako i treba da radi.

Moja montaza je HEQ5 Pro.
Tako da ako jos neko bude imao slicne probleme neka pogleda mount limite u EQMOD-u, iskljuci i testira tako montazu.
Kakva banalna stvar a toliko problema...
Sreca pa je sada resena i od sad ce se svaki minut iskoristiti pametno.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

ε Aurigae

Sada će kolega Astro, da roka po dve mete za veče.

Drago mi je da si rešio problem. Ta opcija je određivala maksimume otklona po RA osi, jel tako?
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Astro_fun_times

Sad kad stigne filter wheel ima da rokam svasta, dok nema meseca rokam sa UV/IR cut filterom a kad izadje mesec idu dualband filteri.
Veliku sam muku skinuo sa ledja.

Mount limiti su tu da ne dozvole da se ose (u slucaju nekog problema) okrecu punih 360 stepeni.
Jer su tada sanse da teleskop udari u tronozac, da se kablovi umrse itd jako visoke.
To je neki "fail safe".
E sad moguce je da dolazi do nekog sukoba izmedju EQMOD-a i N.I.N.A koja kontrolise sve.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Astro_fun_times

Evo kako to izgleda kada montaza pravi problem.

Ovo zaravnanje na dnu prikazuje 0 detektovanih zvezda zbog star trailova.
Sekvencu sam namestio tako da na svakih sat vremena parkira teleskop u home poziciju pa krene iz pocetka. Zato se sesija povrati. Da nisam cela bi propala i samo bi bila ravna linija tj. star trailovi.

Evo i kako izgleda teleskop. Tacno se vidi kada pracenje stane.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš