• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Šta ja u stvari vidim?

Started by wexy, March 02, 2005, 12:12:00 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

wexy

 U ovo hladno vreme, prinuđen sam da teleskop koji sam uzeo od ortaka pre nekih 20-tak dana možda, koristim iz topline doma, gledajući kroz vrata od terase i prethodno pogasivši sva svetla u stanu :) Pošto je ovako moje vidno polje ograničeno zidovima + plafonom zbog koga nekad moram da legnem na pod da bi video nešto što je visoko na nebu :), nemam baš prilike da gledam mnogo toga (na to se dodaju oblaci + loše vreme + duplo staklo od terase koje vrši dodatni blur na i ovako ne tako dobar teleskop :)). Al sva sreća pa mi je terasa direktno okrenuta ka jugozapadu te mogu da posmatram Orionovo sazvežđe.

Sad bi ja tu kao imao neka 2 pitanja, koristim program KStars na računaru i pomoću njega preopoznajem objekte i nalazim gde bi trebali da budu itd. Tako sam otprilike nacentrirao :) tamo gde bi trebala da bude Orionova maglina i video "nešto". Šta sam video nalazi se na desnom delu slike koju sam prikačio :), a na levom delu se valjda vidi ono sto bi trebao da vidim (ne tako koloritno, verovatno dosta lošije :)). Obe slike su u istoj razmeri, shot-ovi iz programa samo što je na levoj uključeno prikazivanje Deep Sky objekata a na drugoj ne. E sad, da li se meni čini ili je to stvarno tako na desnoj slici, oko dve zvezde koje sam zaokružio, vidim ili mislim da vidim prašinu tj. kao da su te dve zvezde malo mutne :). Ja sam sve vreme mislio da je to to (pošto sam totalni amater), da je jedna ta mutna tačka M42, a druga M43. Skontao sam da je to ipak premalo i da su to u stvari zvezde. Mene zanima da li je ta maglina u onoj razmeri u odnosu na te zvezde kao što se vidi na slici, i da li su te zvezde u maglini iza ili gde već.

Drugo pitanje je nevezano za ovu priču, čisto informativno, kad gledam zvezdu npr. (zbog slabog teleskopa sigurno) ne vidim ništa specijalno već samo malo uvećanu tačku koja sija :) Zanima me da li se sa boljim teleskopom i kojih karakteristika može videti išta zanimljivije izdanje neke zvezde?

Ipak će biti 3 pitanja :) Video sam oglas u pretprošlom broju Astronomije za GARTNER teleskope pa me zanima kakvog su kvaliteta i ako neko zna cenu mada to mogu telefonom da saznam, pošto u skorije vreme planiram da uzmem bolji teleskop (sad imam neki ESDE Optik 40mm refraktor, za koji su mi već rekli šta mogu da očekujem).

Toliko od mene, baš sam se raspisao :), pozdrav!

gucic

 Moram ti napomenuti da teleskopom nikada ne posmatras nebo iz stana (narocito zimi) jer je razlika u temperaturi mnogo velika. Leti je to mozda izvodljivo jer je temperatura stana skoro pa ista kao i spoljasnja ali cak i tada treba izaci napolje sa teleskopom.
Sem toga - nikada! se ne posmatra teleskopom kroz stakla - narocito onim iz stana. To je kao da se gledas u iskrivljenom ogledalu i pitas se zasto ti je lik tako cudan. Dakle to izbegavaj ubuduce. Cak i sa najboljim teleskopom neces videti ostru sliku ako ti je ispred objektiva bilo kakva prepreka, a tek staklo...

Sa boljim teleskopom neces videti zvezde nista bolje - sem sto ces videti tamnije zvezde. Ako mislis da ces videti neke detalje na zvezdama to mogu samo neki ogromni teleskopi sa ogledalima od po vise metara pri specijalnim uslovima.


nadam se da je ovo pomoglo:) :)  

wexy

 Hvala na odgovorima pre svega.
Što se tiče zvezda nisam mislio da se vide baš detalji :) ali sam mislio na to da li je išta zanimljivije nego ovo što ja vidim :)

Za stakla znam, noćna mora :) mrzim ovu zimu, od kako sam se dokopao teleskopa jedva čekam da prođe. Čim malo otopli odo na Avalu, pa na Kosmaj i na kraju kad bude dosta toplije odo na Taru na par dana daleko od civilizacije i svetlosti. Ima da se zabodem gore i da blenem u nebo do mile volje :) :) :)

Još uvek čekam odgovor za M42, i još da dodam, da li je uopšte moguće sa teleskopom od 40mm videti M42, pošto sam jednom kada je bilo malo toplije izašao napolje i gledao ali sam video isto (desni deo slike)?

Pozdrav!

vanillasky

  Wexy evo ti kako ih Starry night pokazuje:

wexy

 Koliko mogu da vidim, razmera je skroz drugačija. Meni u KStars-u, M42 prekriva skoro celu tu sliku :) Znači ipak je to ona "prašina" koju ja vidim oko ove dve zvezde u sredini, ali baš slabo. Nadam se da kada bude lepo vreme i kada izađem napolje da će se barem malo bolje videti :)

@vanillasky:
Pokušavam da nabavim Starry Night, hvala za preporuku izgleda mi dosta potpunije od ovog što ja koristim :)

Pozdrav!

skyman

 Nisam siguran da razumijem vasa pitanja, ali cu pokusati da odgovorim.   :D

Vi sa vasim teleskopom bi trebali da vidite M42, zato sto ja posmatram taj objekat sa Ruskim okularom od samo 25 milimetara u precniku i 7X povecanjem. Izgleda samo kao jedna zeleno-siva mrlja na nebu) Ja mislim da vi mozete da posmatrate M42 i M43 sa vasim teleskopom bez problema - samo ako zelite da vidite sivo-zeleni sjaj Orionove magline, morate je  posmatrati sa povecanjem manjim od 15 puta, jer ako uvecate maglinu do maximuma, izgledace puno tamnija. I jost jedna stvar o posmatranju M42 - kada gledate u taj objekat, nemojte direktno gledati u njega kada gledate u okular na vasem teleskopu, gledajte malo na stranu, posto periferni vid kod covjeka ima vecu osjetljivost na slabu svjetlost, dok direktan pogled nema taku osjetljivost.

Kada gledate u M42 i M43 sa teleskopom male aperture - vi samo ustvari vidite zvjezde u zentru tih maglina koje ih samo osvjetljavaju. U slucaju M42, to je jedan vise-zvjezdani sistem, (multiple star system) u kojem su vise zvjezda vezane jedna za drugu svojom gravitacijom i virte se jedna oko druge. Maglina oko njih je samo vodonik koga su one osvjetlile. Taj zvjezdani sistem u M42 se zove trapezium zbog svog oblika koji podsjeca na trapez.

U centru M43 postoji samo jedna zvjezda koja obasjava citavu maglinu.

Razlika izmedju dvije slike Orionove Magline je samo to da je jedna slika pokazuje kako Orionova maglina izgleda kroz teleskop velike aperture, a druga kroze teleskop  male aperture, sa istim povecanjem. (Veca apertura pokazuje obasjanu maglinu zato sto prikuplja slabu svjetlost dok manja apertura pokazuje samo zvjezde koje objasjavaju maglinu i nije dovoljno osjetljiva da prikupi slabu svjetlost magline pa tako samo moze da sakupi i pokaze jaku svjetlost zvjezda.)

Mete dostupne vasem teleskupu su uglavnom planete i multi-zvjezdani sistemi, i predlazem da pogledate Saturn u sazvjezdju Blizanaca koje se nalazi iznad Oriona. Ako imate povecanje vece od 15X, terbali bi da vidite Saturnov prsten i mozda Titan i svjetlije Saturnove mjesece.
U sazvjezdju Djevica, trenutno se nalazi Jupiter, tako da su on i njegovi mjeseci isto jedna dostupna meta vasem teleskopu, samo ne mojte ocekivati nista spektakularno.
Mislim da bi isto terbali da vidite M13 zvjezdano jato u sazvjezdju Herkulesa, ali to ce vam samo izgledati kao jedna bjela mrlja na nebu. M45 - Vlasici su jos jedna dostupna meta vasem teleskopu, ali to je samo jedno manje jato mladih plavih zvjezda zapadno od sazvjezdja Taurus.
I zadnje sto cu da pomenem je zvjezda Mizar, centralna zvjezda u "drsci tave" velikog kola (medvjeda), koja je ustvari jedna binarna zvjezda, u kojoj ce te vidjeti jednu malu i veliku zvjezdu koje se u u stvari kros dugo vrjeme okrecu jedna oko druge. (Ovo pomjreranje nije vidljivo iz noci u noc, ali se da primjetiti kroz duze vrjeme, npr. mesce dana itd.) Postoji vise takvih multi-zvjezdanih sistema (vecina zvjezdanih sistema u kosmosu imaju vise od jedne zvjezde), ali trenutno vam ne mogu vise reci o njihovim mjestima na nebu posto ih ne posmatram.

Gledanje kroz staklo kvari sliku i neutralizuje detalj, a razlike u temperaturi unutra i vani isto negativno uticu kvalitet slike. Predlazem da posmatrate sam van kuce.

Nadam se da ovo moze da vam pomogne da maksimalno iskoristite vas novi teleskop.

Toliko od mene!  :lol:

Nikola

Gugi

 Rekao sam da cu otvoriti novi topik, ali nema potrebe posto i ovaj moze da posluzi zbog svog naslova.

Veceras sam iz centra mjesta od 10.000 stanovnika  uspio vidjeti neke objekte: M31 i M100 te ostale. Jedno pitanje za sve: kako vi drugi vidite objekt M32? Mozete ga vidjeti? Istina je da sam motrio te objekte pod odredjenim utjecajem svjet. zagadjenja, ali ni traga od M32! Inace, motrim sa mojim dobsonovcem 200/1000 uz primjenu nekoliko okulara...

Inace, veceras sam se odusevio Perzejevim double clusterom NGC 869 i NGC 884!  :rolleyes:

Jos jedno pitanje: ako u Labudu promatramo NGC 7000 ("Sjeverno americku maglinu"), moze li se kroz opticki teleskop vidjeti ta maglina? Ma, danas sam gledao i nista od toga. Inace, dok zimi gledam Orionovu maglinu ona se vidi kao sivilo te se jasnoistice njena struktura.

Molim odgovor!  :)  

sashastar

 Izvini sto se mesam sa profesionancima za teleskope ali bi voleo
da vidis ovaj sajt za ngc 7000

http://www.astrocruise.com/ngc7000.htm


sashastar

 Sto se tice M32 ja koliko znam a jako malo znam
M31 jako smeta da se vidi M32 ispravite me ako gresim profesionalci




Gugi

 
QUOTE (sashastar @ 25. Jul. 2005., 23:49)
Izvini sto se mesam sa profesionancima za teleskope ali bi voleo
da vidis ovaj sajt za ngc 7000

http://www.astrocruise.com/ngc7000.htm[/quote]
Slika je odlicna!
No, u tekstu ispod pise:

QuoteIt was discovered in the early 1890s during experiments into wide field astrophotography.


E to mene brine. Cini mi se da se ne moze golim okom niti sivilo primjetiti, nego samo kroz primjenu astrofotografije.

Ovaj me objekt podsjeca na NGC 2024 (tamo je Konjska glava-Orion, kod Alnitaka) jer se ni on ne vidi kroz opticki teleskop GOLIM OKOM. Da li to ima veze sto je u pitanju DIFUZNA MAGLINA?

sashastar

 Da li mislis na FLAME NEBULA

sashastar

 Dobar si primer rekao za ngc2024 po ovoj fotki je sve jasno tesko se vidi