• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

yuhor star party

Started by Yagodinac, May 07, 2011, 02:27:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Nas četvorica već duže vreme planiramo da se okupimo i konačno smo se sinoć sastali. Ja sam poneo 150/750 a Ćupričani Draganov 60/800 refraktor pa smo otišli iznad Majura, na planinu Juhor:
http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=43.934106,21.296438&daddr=&hl=en&geocode=&mra=mift&mrsp=0&sz=18&sll=43.934128,21.297979&sspn=0.002608,0.006968&ie=UTF8&ll=43.93913,21.307383&spn=0.043263,0.111494&t=h&z=14

Pogled koji se sa tog mesta pruža je predivan, vide se Jagodina, Ćuprija i Paraćin kao na dlanu. Temperatura na planini je na kraju bila +8C a u podnožju +3.5C, toliko o temperaturnoj inverziji. Mesto nije udaljeno više od 5min od sela Majur, odnosno od asfalta.
Gledali smo M51, M57 i Saturn. Upoređivali smo Saturn u malom refraktoru f13.3 i reflektoru f5. Mališa je prikazao malo hromatske aberacije, porpilično oštru ali tamniju sliku od 150/750. Uvećanja su bila 150x (newt) i 200 (refraktor). Neverovatno! Samo da napomenem da kad sam se vratio kući, dole u ravnicu, atmosfera je bila katastrofalno nestabilna u odnosu na planinu.
Proveravali smo šta se vidi na zemlji sa tog vidikovca, nalazili ne-astronomske objekte ali je turbulencija učinila svoje. Već na 75x je bilo neupotrebljivo.

Posle gomile peripetija pokušao sam da slikam M13. Nakon što sam zaboravio da uključim rafal (eh, godine... zaboravlja se...) pa nakon što sam shvatio da mirror lock moram da isključim... Pa dok sam fokusirao...
Ukratko baterija je crkla posle samo 6 snimka od po 20sec. Naravno da sam zaboravio rezervnu, tačnije originalnu. Stoga evo rezultata:



Iskreno, zadovoljan sam šta se vidi na samo 6 kratkih ekspozicija. Obrada u Irisu i Photoshopu. Evo nekih fotki koje su tu snimljene danju, desno je Ćuprija:






morea

Uf, ova predzadnja slika otkida.

Interesuje me kako se vidi M13 sa planine, u odnosu na grad? U kojoj meri je razlucen na pojedinacne zvezde?

lajosk

Odlični snimci ,bravo majstore !

kostur

eh, da ja mogu da vidim m13 kako ga je on uslikao gde bi mi kraj bio. @yagodinac - pokusao sam da nakacim na optisana neki fotoaparat, ali nisam ga nasao tako da sam slikao fonom(2mpx). Smejurija. Posmatrao sam mesec, i kad god se setim da udahnem meni se slika pomeri, ali bio je lep, obzirom na to da nije bilo mnogo lp-a(iz druge sobe gledao).
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

M13 (kao i uostalom sve) se mnogo bolje vidi sa planine nego iz ravnice, naročito iz grada. Recimo da se M13 razlučuje do centra ako si dobro adaptiran na mrak, u 150/750 najbolje uvećanje je bilo 75x za posmatranje ovog jata. Ista priča je bila i sa Saturnom, malo više je treperilo u njutnu dok se hladio ali iz ravnice je sve izgledalo tragedija: zvezde su treperile skoro do zenita. Očigledno je da je tolika temperaturna inverzija stvorila velike turbulencije na malim visinama.
Sasvim druga je priča što je na planini mnogo manji LP nego dole. Dok je Juhor po slici uporediv sa Letenkom mislim da je Crni Vrh prilično superioran.

morea


kruska

jel ono yuhor zbog salame koju ste pojeli kad ste ogladneli ;D  ?

Yagodinac

Quote from: kruska on May 08, 2011, 03:51:10 pm
jel ono yuhor zbog salame koju ste pojeli kad ste ogladneli ;D  ?


Nismo jeli, samo smo pili.
8)

Miro

Lijepe slike, šteta zbog baterije da nema više light-ova :D
Slikao sam i ja M13 u subotu pa okačim kada obradim.
Yagodinac da li si uspio voditi više od 30 sec bez praćenja, jer sam ja uspio sasvim solidno bez praćenja 90 sec?

r2d2


kruska

ja sam od onih koji misle da za dobru sliku ne treba puno frejmova
valjda najvise zbog ljenosti(da ne kazem obaveza)

sale11472

Quote from: Yagodinac on May 08, 2011, 04:32:19 pm

Nismo jeli, samo smo pili.
8)


Quote from: r2d2 on May 09, 2011, 12:04:36 pm
Volem ovake izvestaje!!
:)



Da, imaju neku misterioznu privlačnost ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: Miro on May 09, 2011, 09:27:03 am
Lijepe slike, šteta zbog baterije da nema više light-ova :D
Slikao sam i ja M13 u subotu pa okačim kada obradim.
Yagodinac da li si uspio voditi više od 30 sec bez praćenja, jer sam ja uspio sasvim solidno bez praćenja 90 sec?



Heh, pa to si ti... ;D
Moja EQ6 ima solidnu periodičnu grešku. Mogu da izvučem minut ali retko kad... A kad krene da greši onda baš greši. Mada tu ima trista čuda koja treba pogoditi: da li sam dobro useveren (antologijsko pitanje u astrofotografiji), koliko je balans dobar, da li je dobar napon - sa lošim akumulatorom sam postigao jedino da montaža luduje. Kad sam zamenio akumulator praćenje se misteriozno popravilo.

Mislim da sa Synta montažama uopšte nema pravila oko periodične greške. Mada PEC opcija i autoguider čuda čine...  :)

Miro

U subotu smo se skupili kod Mladena, Beorn i ja, doduše dosta kasno oko 12sati i na kraju ostali do 5sati dok nebo nije posvjetlilo toliko da nismo mogli više fotkati.
Htio sam oprobati autugajder ali od toga ništa zaboravio sam ponijeti uputstvo. Onda sam išao isprobavati dokle ide montaža i išlo je bez pomaka do 1min i 45sec, a na 2min je pravila duplu zvjezdu.
Doduše bili smo ispred Mladenove kuće i imali smo dobar napon.
Baš ću probati sa akomulatorom da vidim ima li razlike ;D

kruska

ipak je ta zlatna boja M13 nekako razlog zbog kojeg su mi Yagodinceve slike omiljene, sve ostalo je super ali ta boja...
to je kao da imate metalik boje kola