• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

M42 i NGC1977 sa Vidojevice

Started by Sekula, March 30, 2013, 02:47:01 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

March 30, 2013, 02:47:01 pm Last Edit: March 30, 2013, 11:28:42 pm by Sekula
Snimanje ova dva veoma zanimljiva i lepa Orionova objekta sam obavio 3. marta 2013. godine sa pozicije opservatorije Vidojevica. Imao sam dobru situaciju da je oblačnost bila 0% i da je vlaga bila na granici tolerancije. Ukupno je sakupljeno kroz fotografije 5 sati light-a. Od toga je odbačeno 20 minuta zbog toga što je već Orion bio nisko na zalasku pri kraju snimanja, tako da je za obradu uzeto 4 sata i 40 minuta snimaka u zbiru light-ova. U post processingu koristio sam HDR da bi izvukao što više detalja koje ova dva predivna objekta imaju. Takodje, uočava se gasovita okolina u celom vidnom polju. U obradi je radi što boljeg kontrasta i uočavanja detalja priložen i set odgovarajućih crno belih fotografija kao i negativa. Uradjeno je jedno 35 varijanti u raznoraznim tonalitetama i isprobavan je ceo asortiman svih raspoloživih mogućnosti procesiranja. Priložena je soft i potom sharp verzija iz prostog razloga da bi se uočila mogućnost modulacija obrade u odnosu na detalje kojima je fotografija krcata. Naravno, za Trapez je uradjen poseban set snimaka koji je potom složen preko uobičajenog layer mask metoda sklapanja.

objects: M42 (Orion Nebula) & NGC1977 (Running Man)
setup: SW BD ED 80/600, corrector 0.85x, NEQ6, auto-guider Lacerta MGEN, Canon 550d unmodified
conditions: seeing (1-5)4, humidity: 85%, wind speed: 1.5 m/s, temp: -3 C
exp: 600 s
ISO: 800
light frames: 28
flat & dark flat frames: 15/15
dark frames: 10
Bias frames: 20
Trapezium: 30 light frames, exp 45 sec, ISO 400, 10 dark frames, 20 bias
software: DSS + PS


















| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

vasja

Fenomenalno! Možeš li molim te da staviš i jednu originalnu neprocesiranu sliku, čisto da se vidi od čega si krenuo?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

vasja

Uzgred, još jedno pitanje. Vidim u tvom potpisu da koristiš i Newton 200/1000, a koliko vidim u zadnje vreme slikaš uglavnom sa 80/600. Koji je glavni razlog? Vidno polje? Oštrina? Nešto treće?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

kruska


Luger

 :o
Ovo je bolje od Habla!
Sekula, ovoliko detalja... ma nemam rijeci, svaka cast!

Ygor2000stargazer


Sekula

March 30, 2013, 10:46:12 pm #6 Last Edit: March 30, 2013, 11:24:05 pm by Sekula
@Vasja
@Luger
@Ygor2000stargazer

Hvala, da vam se vrati sa vlastitom slikom. Kao i svima. :)
Što se tiče izbora instrumenta svakako mogu da slikam i sa 200/1000, tim pre što imam i sasvim dobar koma korektor za njega. Medjutim, širina vidnog polja 80/600 sa korektorom 0.85x daje mnogo bolje mogućnosti snimanja objekata koje sam do sada radio sa njim. 200/1000 je svakako recimo dobar za galaksije. Naravno, nije npr. za M31 gde je bolji ovaj prvi izbor. Osim toga, optika navedenog refraktora je očigledno bolja za astrofoto.

@Kruška
@Vasja
@... ostali

Cena smrzavanja, goriva, opreme i ponajpre ličnog truda nije svakako prepreka da vam dam tiff da se bavite njime u obradi. Na vama je da li ćete takvu fotografiju negde da publikujete. Neću da se bavim time, jer verujem da smo svi ovde dobronamerni. Naime, do sada smo na temi http://forum.astronomija.co.rs/astrofotografija/raw-sirove-astrofotografije-primeri-za-obradu/ imali samo dva autora koji su davali tiff fajlove za obradu (rendermaxa i moja malenkost). Ostali nisu bili zainteresovani za ovakav vid sharovanja iz nekog svog razloga, ili nemanja istog. Ne verujem da je nedostatak materijala u pitanju. U svakom slučaju, od mene vama - link tiff-a Kruški i Vasji sam poslao na PM. Tako ćemo i nadalje, ko god želi tiff neka mi se obrati preko PM i dobiće ga na isti način povratno.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

Sekula, ovo je nevjerojatno, podsjeća me na ilustracije iz neke knjige bajki, moram priznati da takvu obradu još nisam vidio. Komplimenti! :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

zozo83

sekula stvarno rasturas, slika je perfektna, sve pohvale, mozes li da postavis jednu sliku od ovih 20, da vidim kako izgleda u poredjeju sa obradjenom
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Sekula

@Danijel

Hvala na komplimentima. :) U suštini, preko HDR-a se izvlači najviše detalja kada imaš jake kontrasne objekte, izmedju ostalog.

@Zozo83

Hvala, ndam se da ćeš nas sve prestići. :)  Nisam baš siguran na šta misliš kada tražiš neki izbor od 20, ali svakako i tebi šaljem tiff na PM.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

zozo83

Hvala sekula na podrsci, nadam se ali u skorije vreme tesko. trudim se dosta :)
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

goksi

Super je!
I ja prvi put vidim ovakvu obradu, vise lici na delo nekog slikara nego na astrofotografiju, odredjeni delovi kao da su cetkicom radjeni.
Sekula, da li imas verziju sa "normalnom" obradom?

Darchy

Sekula brate fotke su ti neverovatne. Kad vidim ovako dobre rezultate dobijem "boost" za dalji rad. Hvala majstore!
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Kuku majko , koliko detalja...  :o
I sve to sa nemodifikovanim aparatom!

Probaj malo blaže da obradiš, recimo na prvoj je crvena pukla (tj otišla u 255) a na zvezdanom halou je plava takođe 255. Izuzetno je teško spakovati sav opseg u običan JPG ali napravi isto tako nekoliko verzija iz finalnog TIF-a gde je prva podeksponirana, druga prosek a treća preeksponirana. Preklopi se to i onda se sve maskira tamo gde treba.
Doduše, tom prilikom se menjaju i boje, tj saturacija pa je i to veliki problem. Konkretno, kod onih regiona treba malo desaturisati. Mada isplati se malo se pomučiti sa ovakvim materijalom.
I mislim da je previše unsharp mask, to hoće da dovede kanale do maksimuma.

Što se tiče share-ovanja ko god hoće dobiće moj bilo koji 16bTIF (a falabougu ima ih baš dosta) samo što nešto nisam savladao te dropbox i sl programe. Može ko god hoće preko PM.

kruska

hvala sekuli sto je odvojio vremena da sibne fajletinu na dropbox(dot)
a yagodinac i ti natakni koji tif fajl na dropbox za edukativne svrhe.
p.s. od pravih slika se i moze nesto zaraditi ;)