• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zagonetka

Started by Sima_Strahota, May 15, 2013, 11:31:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

Da li neko moze da proceni sta je ovo?

Primetio sam ga slucajno, golim okom se naravno nije video.
Vreme ekspozicije je 30sec, izmedju fotki 7sec, na drugoj se vidi njegova brzina u odnosu na brzinu aviona.
Lokacija je Beograd, ~22:28, Az: ~150, Alt: ~32
...

Sima_Strahota

Hm...
U trenutku sam pomislio da je ovo: http://www.virtualtelescope.eu/2013/05/14/near-earth-asteroid-2013-jm22-close-approach-online-event-15-may-2013/
Ali izgleda da je ovaj asteroid na skroz pogresnom mestu...
...

gile.ms

satelit na dosta visokoj orbiti, pa je zato "spor" u odnosu na ISS, iridijume i ostale lako uočljive satelite na ispod 1000km...

u prvi mah sam pomislio da je geosinhroni (ne geostacionarni - oni prividno stoje u mestu tačno na ekvatoru),
ali geosinhroni sateliti su još sporiji - prividno se kreću pravcem sever-jug (pod pravim uglom u odnosu na zvezde - slično kao ovaj tvoj), a prividna brzina kretanja i me uporediva sa prividnom brzinom kretanja zvezda (znači, njihov trag bio bi približno dugačak kao i tragovi zvezda što kod tebe nije slučaj)

lep ulov u svakom slučaju, svaka čast  8)
nego, kako si uspeo da ti zvezde opisuju luk, a satelit ide pravo ???
kojim aparatom je slikano i na kom uvećanju (focal length?)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Sima_Strahota

Quotenego, kako si uspeo da ti zvezde opisuju luk, a satelit ide pravo


To se i ja pitam :)

Aparat je D5000, 100mm, 30sec, zaboravih da napisem malopre...
...

Sima_Strahota

...

zozo83

Kad smo vec kod zagonetka, sta ti je na toj drugoj slici u gornjem levom uglu, imas kao trag aviona, prvac tog traga je paralelan sa ovim velikim tragom i imas jednu malu crtu, koja je vodoravna i nalazi se na kraju tog kratkog traga.

Mozda je meni prljav monitor :) :) :) :)
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Sima_Strahota

Mislim da sam otkrio - u pitanju je THURAYA-2 satelit. Skinuo sam novi Stelarium i pokazao ga je bas na ovom mestu u to vreme.

Pa...valjda crvena strelica kojom sam oznacio tu vodoravnu crticu koja je i bila zagonetka :)
...

zozo83

 :) :) :), ok onda otkrivena zagonetka  :) :)
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Sima_Strahota

Ma, strelica je bila normalna, nego sam smanjivao sliku zbog foruma, pa se smanjila i strelica i malo se pogubila zbog jpg kompresije...

edit.
tek sad vidim da sam vec napisao za ovaj satelit...mislim da je vreme za spavanje...
...

Yagodinac

Quote from: gile.ms on May 16, 2013, 01:27:57 pm
nego, kako si uspeo da ti zvezde opisuju luk, a satelit ide pravo ???
kojim aparatom je slikano i na kom uvećanju (focal length?)


Mislim da, ako je EQ2, ona nema polarskop pa je ovo greška useverenja.