• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Flare

Started by Sima_Strahota, June 29, 2013, 09:57:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

Sta je ovo? :)

Desava se pri duzim ekspozicijama kada mi DSLR stoji na barlow-u i kada gleda kroz teleskop.

U stvari, pravo pitanje je odakle dolazi, da li dolazi od svetla grada, od nesavrsenosti teleskopa ili barlow-dslr kombinacije?

Sliku sam namerno nagazio, da problem dodje do izrazaja...
...

Ljubo

Nisi naveo pri koliko dugim ekspozicijama. Koliki je krop ova slika?
Ono našta podsjeća je da je to zapravo "afterglow" tvog optičkog sistema. Čudi da ti se to dešava na F/7, prije bi se očekivalo od nekog F/5.
Trebao bi postaviti baflere unutar cijevi i tako potamniti sliku. Prije toga probaj nabaviti crnu čoju i njome obložiti unutrašnjost cijevi. Ima i samoljepivih crnih tapeta (uzeti one hrapave, postojanije izrade).

Sima_Strahota

Javlja se pri svakoj duzoj ekspoziciji, odnosno kracoj sa visokim ISO-om. Zauzima sledeci deo slike:
...

Yagodinac

Reci mi jel to direktno spajanje aparata na t2 ring ili je aparat sa svojim objektivom preko okulara teleskopa?
Ako je drugi slučaj u pitanju onda je ovo sasvim normalna pojava, uglavnom, nemoj da gaziš toliko kontrast  ;D
U pitanju je sekundarna opstrukcija koja (ne znam zašto ali) je više naglašena kad imaš više optičkih elemenata u nizu. Takođe, pomaže da malo zumiraš aparat da izbegneš vinjetiranje. Kod direktnog snimanja ovo nikako ne bi smelo ovako da izgleda.
Svakako ne brini, dobar flat rešava i ovakve muke.

Sima_Strahota

Aparat -> Barlow -> Teleskop
...

Yagodinac

Moguće da je zbog barlowa. Nikad nisam tako probao a i imam neki plastični 1.25" barlow koji deluje vrlo slabašno da bih okačio aparat sa gripom od kilo ipo  :P
Za barlow astrofotografiju (izuzev što mi realno i ne treba 2x750=1500mm žižne daljine i f10, a u tvom slučaju 1800mm i f14) uzeo bih 2" barlow pa t2 ring, pričam o 150/750. Verovatno je da onda ne bi vinjetiralo, a za sekundarnu opstrukciju ne znam.
Pritom bi barlow trebao da bude ujedno i vrlo kvalitetan, da ne uvodi hromatsku aberaciju kao jeftiniji 2x Skywatcher koji je realno kao da ga je poplava izbacila. Zamisli, newtonian a hromatska koliko hoćeš  :o