• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Rucno pravljeno hladjenje za DSLR fotoaparat

Started by Sekula, October 17, 2014, 08:12:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

frugorski

I ja razmisljam o tom travel cooleru,polovan oko 50 evra.Ima neka nemacka firma koja  ugradjuje coolere na Canona ,ali tu su odmah u igri hiljade evra.Hvala ti Sekula  na postu.Bez kulera mnogo suma.Mislim da bi trebalo napajanje umesto baterija,jer i one greju. Da li bi imalo efekta ,za pocetak,prikaciti samo ventilator iz kompa?
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

kruska

Imas da kupis hladjenje za laptop dobijes u kompletu I 2 kulera sa 5v koje mozes nakaciti preko usb.
. Istina verujem da ima I odvojeno da se nadje za sitne pare.

Sekula

Quote from: frugorski on October 18, 2014, 02:22:57 pm
... Da li bi imalo efekta ,za pocetak,prikaciti samo ventilator iz kompa?


Mislim da je bolje staviti kuler sa hladnjakom. Naravno sto jaci i veci tim bolje. Ali svakako treba napraviti da konstrukcijski to onda moze dobro da se izbalansira, pricvrsti i da se postigne odgovarajuci efekat smanjenja shuma.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

frugorski

   Slazem se sa tobom Sekula.Negde sam video da hladnjaci u onim rucnim,picnic friziderima spustaju temperaturu za oko 20 stepeni C  od one ambijentalne.To nije zanemarivo.Ukoliko je stvarno tako, to bi znacajno smanjilo sum.
   Razmisljam o takvom hladnjaku,kao  i o skidanju (u servisu) filtera sa senzora mog EOS 600D.Zatim nabavka adaptera i RGB filtera,kao i  uskopojasnog H alfa.
   
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Sekula

Quote from: frugorski on October 20, 2014, 10:47:36 am
   Slazem se sa tobom Sekula.Negde sam video da hladnjaci u onim rucnim,picnic friziderima spustaju temperaturu za oko 20 stepeni C  od one ambijentalne.To nije zanemarivo.Ukoliko je stvarno tako, to bi znacajno smanjilo sum.
   Razmisljam o takvom hladnjaku,kao  i o skidanju (u servisu) filtera sa senzora mog EOS 600D.Zatim nabavka adaptera i RGB filtera,kao i  uskopojasnog H alfa.
   


Nadam se da ces uspeti u upotpunjavanju spiska opreme koja zvuci stvarno dobro. Zvanicni servis ne znam da li se bavi time jer bi u svakom slucaju trebao da stavis zamenski IR filter tipa Baader ili Astronomic. To rade u Madjarskoj a nasu privatnu reziju ne bih da pominjem ako nisi za to zainteresovan na takav nacin. U svakom slucaju, srecno!
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Polare

Ovo je super stvar!
Ne sječam se da li sam postavio nešto u vezi ovog hlađenja DSLR-a ???
....sve je krenulo jednog ljeta (naravno jako toplog) noči su bile užasne 26'C ! Nakon jednog Light-a od 300' odustao sam odmah radi jako velikog šuma i krenuo u izradu Cool-Box-a!
Na početku hlađenje je bilo običan ventilator od  PC-a ali nisam bio zadovoljan hlađenjem pa sam krenuo upotrijebiti  vodu ;)...tu je krenulo ono pravo testiranje,razne modifike,spajanje žica,....uglavnom jako interesantno i opuštajuče a pogotovo nakon prvih rezultata i jako zadovoljan :)



...ovo su rezultati testiranja !



Upotrijebio sam jedan mali ALU hladnjak za hlađenje Peltier-a i malu pumpicu za vodu (obična pumpa za akvarij). Htio sam nekako regulirati temperaturu hlađenja ali kako?!
Sjetio sam se DIMER-a preko njega mogu određivati napajanje /koliko struje da pustim na Peltier-odlična stvar,samo sam se malo zbunio kako on radi jer sam morao malo izokrenuti neke žice unutra s tim da mi unutar Box-a ,unutarnji ventilator uvijek vrti a Peltier po mojoj želji.


....sad je pitanje kontrole unutarnje temperature!? Izabrao sam jedan digitalni termostat sa sondom koja se nalazi unutar Box-a i tako mogu kontrolirati unutarnju i vanjsku temperaturu a po potrebi /želji pojačavati struju preko Dimer-a ako želim spustiti temperaturu.


Luger

Quote from: frugorski on October 20, 2014, 10:47:36 am
   Slazem se sa tobom Sekula.Negde sam video da hladnjaci u onim rucnim,picnic friziderima spustaju temperaturu za oko 20 stepeni C  od one ambijentalne.To nije zanemarivo.Ukoliko je stvarno tako, to bi znacajno smanjilo sum.
   Razmisljam o takvom hladnjaku,kao  i o skidanju (u servisu) filtera sa senzora mog EOS 600D.Zatim nabavka adaptera i RGB filtera,kao i  uskopojasnog H alfa.
   

Peltier element se moze kupiti kod nas za sitne pare 5-6eur. Uz njega je potreban jos neki veci kuler i to bi bila osnova za pocetak. Mislio sam i ja da napravim jedan takav boks, ali sam odustao zato sto bi se na EQ5 sve mnogo treslo, a i to bi bilo jos 1kg opterecenja.
Za vas koji imate jace montaze, to nije prepreka.
Iz tog razloga mi se vise svidja opcija sa vodenim hladjenjem koju je ranije opisao Polare.