• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

planovi za novi teleskop

Started by danicic_predrag, November 03, 2011, 09:55:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Helix

Ploče se vrlo brzo počinju lepiti jedna za drugu, tako da to nije trajno rešenje. Kupi aksijalni rotacioni ležaj za televizore, košta oko 800 dinara i sve je savršeno rešeno. Ja sam napravio dobson montažu za svog 150/750 i ne samo da prelepo izgleda, već i fantastično funkcioniše.

sale11472

Postavlja se samo jedna ploča a ne dve jedna na drugu.

Svi ti rotacioni ležajevi i slične mehaničke stvari su u principu preosetljive i daju premalo trenja pri rotaciji, što nije dobro. Zašto? Zato što u tom slučaju imamo preosetljivu montažu, koja je jako "nemirna" tokom posmatranja, imamo probleme sa balansom ako stavljamo okulare različite težine (vetar da ne pominjem)....
Sve u svemu dobro je kada postoji određena količina trenja i kada teleskop pruže izvestan otpor pri rotaciji i u Az i u Alt ravni.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

antares


sasmir

Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

Helix

Ovo imoja montaža dealno radi, ima dovoljno trenja pri horizontalnom kretanju, a opet se kreće bez trzaja. Vertikalna montaza preko PVC čepova takodje radi idealno, nema kretanja kad se stavlja ili skida okular. Prezadovoljan sam! Inace mintazu je pravi stolar po mom nacrtu. Ne znam da stavim slike na forum, dajte mi mejlove pa cu vam poslati.

Helix

Izvinjavam se na greskama u kucanju, u zurbi sam!!!