• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Problem sa kolimiranjem

Started by Predrag, May 08, 2012, 12:14:18 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Zanima me da li je neko imao sličnu situaciju i ako je imao kako je rešio?

Ovako je bilo! :)

Kolimirao sam teleskop pomoću laserskog kolimatora dosta puta. Međutim, kada sam poslednji put rasklopio teleskop na livadu desilo se nepredviđeno...naravno. Marfi...

Kada sam hteo da ga kolimiram imbus je počeo da preskače i to na sva tri mesta kod sekundarnog ogledala, tako da sam tapkao u mestu. Kako, nemam pojma.
Jednostavno nisam mogao da pomerim crvenu tačku u sredinu crnog kruga na primarnom ogledalu, tako da je ostala na samom rubu kruga i toliko. A tu je bila i pre pokušaja kolimacije.

Posmatranje je proteklo OK i tako, ali će se kad tad još više raskolimirati pa će biti gusto.




"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

Quote from: Predrag on May 08, 2012, 12:14:18 am
Zanima me da li je neko imao sličnu situaciju i ako je imao kako je rešio?

Ovako je bilo! :)

Kolimirao sam teleskop pomoću laserskog kolimatora dosta puta. Međutim, kada sam poslednji put rasklopio teleskop na livadu desilo se nepredviđeno...naravno. Marfi...

Kada sam hteo da ga kolimiram imbus je počeo da preskače i to na sva tri mesta kod sekundarnog ogledala, tako da sam tapkao u mestu. Kako, nemam pojma.
Jednostavno nisam mogao da pomerim crvenu tačku u sredinu crnog kruga na primarnom ogledalu, tako da je ostala na samom rubu kruga i toliko. A tu je bila i pre pokušaja kolimacije.

Posmatranje je proteklo OK i tako, ali će se kad tad još više raskolimirati pa će biti gusto.







Nisam siguran da je taj redosled u kolimaciji ispravan. Tačka u sredini kruga služi za to da se uz pomoć laser kolimatora kolimira prvo sekundarno ogledalo koje kod SW njutna ide preko tri šrafa. Kada se laser point dovede u centar onda je sekundar kolimiran. Tek onda se kod laser kolimatora koji stoji u fokuser cevi gleda odbojna slika u njemu gde se pomeranjem ova tri imbus šrafa teleskop kolimira tako što se povratna projekcija preko primara i sekundara pogodi u centar kolimatora. Obrati pažnju da su tri šrafa kočioni i da oni u stvari upiru ogledalo u gumene prstenove koji se opet nastavljaju na te prstenove i direktno pomeraju ogledalo. Ne znam kako su imbusi mogli da prošlajfuju ali ako stvarno jesu onda moraju da se menjaju.

Mada nisam baš siguran da je Marfi toliko kod tebe uzeo maha da su baš tri proklizala od upropašćenosti.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

Da tako je i išlo. Redosled je dobar. Kada sam prvi put kolimirao išlo prema onom tutorijalu koji si ti postavio negde na forumu.
Na ova tri mesta na slici je imbus preskakao.

Kao da su se "pojele" ivice imbusa, a nisu. Ili mesta gde ulazi imbus, ali to ne mogu da ocenim najbolje. Mada ne primećujem i deluje ok.

Ne reaguje uopšte kad probam da okrenem imbus i mrdnem crvenu tačku. Jednostavno preskoči i tačka ostane gde je bila.
Do sada sam svaki put kolimirao teleskop za 2 minuta bez problema. Ovo je za mene novo.
Kao da su oni šrafčići prezategnti pa zato preskoči.

QuoteMada nisam baš siguran da je Marfi toliko kod tebe uzeo maha da su baš tri proklizala od upropašćenosti.


He he i meni deluje nemoguće, ali tako je. Pokušavao sam da nađem problem ali ne ide. A i strah me je da ne napravim još gori problem, pa reko bolje da pitam.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

Quote from: Predrag on May 08, 2012, 01:21:26 am
Da tako je i išlo. Redosled je dobar. Kada sam prvi put kolimirao išlo prema onom tutorijalu koji si ti postavio negde na forumu.
Na ova tri mesta na slici je imbus preskakao.

Kao da su se "pojele" ivice imbusa, a nisu. Ili mesta gde ulazi imbus, ali to ne mogu da ocenim najbolje. Mada ne primećujem i deluje ok.

Ne reaguje uopšte kad probam da okrenem imbus i mrdnem crvenu tačku. Jednostavno preskoči i tačka ostane gde je bila.
Do sada sam svaki put kolimirao teleskop za 2 minuta bez problema. Ovo je za mene novo.
Kao da su oni šrafčići prezategnti pa zato preskoči.

QuoteMada nisam baš siguran da je Marfi toliko kod tebe uzeo maha da su baš tri proklizala od upropašćenosti.


He he i meni deluje nemoguće, ali tako je. Pokušavao sam da nađem problem ali ne ide. A i strah me je da ne napravim još gori problem, pa reko bolje da pitam.


Onda je odgovor na tvoje pitanje da ti lepo odvrneš sva tri šrafa i potpuno olabaviš šrafove. Probaj da razmontiraš na kraju krajeva i ponovo sastaviš.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

May 08, 2012, 01:30:20 am #4 Last Edit: May 08, 2012, 01:35:43 am by Predrag
Quote from: Sekula on May 08, 2012, 01:24:24 am
Onda je odgovor na tvoje pitanje da ti lepo odvrneš sva tri šrafa i potpuno olabaviš šrafove. Probaj da razmontiraš na kraju krajeva i ponovo sastaviš.


Padalo mi je na pamet nešto tako, ali baš iz razloga da ne napravim veći problem nisam to uradio.

Međutim, kada mi takav predlog da astronom tvoje klase, poslušaću. Hvala!

Javljam šta sam uradio.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

Quote from: Predrag on May 08, 2012, 01:30:20 am
Quote from: Sekula on May 08, 2012, 01:24:24 am
Onda je odgovor na tvoje pitanje da ti lepo odvrneš sva tri šrafa i potpuno olabaviš šrafove. Probaj da razmontiraš na kraju krajeva i ponovo sastaviš.


Padalo mi je na pamet nešto tako, ali baš iz razloga da ne napravim veći problem nisam to uradio.

Međutim, kada mi takav predlog da astronom tvoje klase, poslušaću. Hvala!

Javljam šta sam uradio.


Samo to uradi precizno tj ne dozvoli da ti ni u jednom trenutku teleskop bude u vertikalnom položaju da se sekundar ne bi otkačio i pao na primar.

A što se klase tiče, osećam se kao kupe u vagonu.   ::)
Hvala u svakom slučaju na komplimentu.   :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

Quote from: Sekula on May 08, 2012, 02:51:40 am
Samo to uradi precizno tj ne dozvoli da ti ni u jednom trenutku teleskop bude u vertikalnom položaju da se sekundar ne bi otkačio i pao na primar.


Da naravno. Samo se nadam da neću morati toliko daleko da idem, mada baš je zakovalo.

Quote from: Sekula on May 08, 2012, 02:51:40 am
A što se klase tiče, osećam se kao kupe u vagonu.   ::)


Ih bre...bitno je da se zna na šta sam mislio. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

rendermaxa

Kod mene su srafovi bili totalno zapekli na sekundaru i problem je resen sa malo naprskanog VD spreja, naravno vrlo pazljivo  :)
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Yagodinac

Svakako probaj da skineš sekundarno ogledalo i pogledaš šrafove, moguće je da materijal u koji se šrafe i nije bio vrhunskog kvaliteta. Ali sasvim sigurno je da se problem može rešiti ako ništa onda urezivanjem novih navoja.

Predrag

Quote from: rendermaxa on May 08, 2012, 11:28:03 am
Kod mene su srafovi bili totalno zapekli na sekundaru i problem je resen sa malo naprskanog VD spreja, naravno vrlo pazljivo  :)


Nisam nikad koristio taj sprej, ali sam znam za njega. Videću da ga nabavim.

Quote from: Yagodinac on May 08, 2012, 02:41:50 pm
Svakako probaj da skineš sekundarno ogledalo i pogledaš šrafove, moguće je da materijal u koji se šrafe i nije bio vrhunskog kvaliteta. Ali sasvim sigurno je da se problem može rešiti ako ništa onda urezivanjem novih navoja.


Prvo ću probati da ga ne skidam, ali pošto sam probao da obrnem imbus i levo i desno i nije htelo, verovatno je da će se skidati. Kažem verovatno jer se sve nadam da ću uspeti nešto. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Svojevremeno sam podešavao sekundar ali je to bilo davno. Meni teleskop ionako dosta dugo drži kolimaciju, skoro svaki put proveravam  ::)
Podseti me, da li si otpustio centralni (zvezdasti) šraf? Da on nije beše nešto kao kočnica, pa kad odviješ njega onda možeš i imbuse?

mravic

Kolimacija i ni9je bas tako jednostavna stvar, ako hoces da bude 100% odradjena kako treba. Nije uvek dovoljan samo laserski kolimator.
Ovaj centralni saraf i ja popustam, ali ne mnogo jer posle se moze desiti da sekundar ode dublje prema primaru i ako se ne vrati na pocetno mesto skoro je nemoguce postici kolimaciju kako treba.
Naravno da se sada, kada su "oblaznuli" imbusi, mora prvo nekako popustiti i mislim da je neminovno popustiti bilo koji od ta cetiri komada, mislim na tri za podesavanje i centralni. Skinuti sekundar, promenuti satafe, ne moraju biti imbusi, i sve vratiti u prvobitno stanje.
Mozda je jednostavnije skunuti i ceo spajder, sve vec zavisi od verzije...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Predrag

Eto solidne ideje, da se proba sa centralnim šrafom. Mada njega nikad nisam dirao, ali vredi probati.

Što se tiče verzije, izgleda isto kao na ovoj slici iznad nekoliko postova.

S obzirom da nisam vešt sa tim stvarima, ovo je za mene izazov. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kostur

Predraže, izvini, nemam vremena da čitam ostale postove, i možda ste već i ustanovili problem, a iz prvog posta mislim da nije kolimator, već imbus
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

Quote from: kostur on May 08, 2012, 07:14:21 pm
Predraže, izvini, nemam vremena da čitam ostale postove, i možda ste već i ustanovili problem, a iz prvog posta mislim da nije kolimator, već imbus


Zbog manjka vremena ti je promaklo da je od početka u pitanju imbus. ;)

Čekam vikend pa da probam da to sredim.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan