• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astrophoto setup?

Started by Darchy, January 06, 2013, 01:01:04 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darchy

Nadam se da ću do proleća uspeti da skrpim setup za astrofotografiju koji bi trebalo da izgledao ovako:
Skywatcher ED80 PRo
90mm MC guiding scope
SW Synguider ili Astrolumina CCD5 Autoguider
EQ5 SynScan GoTo with ceramic steel bearing
+ neki DSLR

Uzevši u obzir da nemam nikakvo praktično iskustvo u astrofotografiji, interesuje me mišljenje naših asova sa foruma, dali se sa ovakvim setup-om mogu postići pristojni rezultati ili je ovo pak "bacanje para"?  :)


Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Sekula

Quote from: Darchy on January 06, 2013, 01:01:04 am
Nadam se da ću do proleća uspeti da skrpim setup za astrofotografiju koji bi trebalo da izgledao ovako:
Skywatcher ED80 PRo
90mm MC guiding scope
SW Synguider ili Astrolumina CCD5 Autoguider
EQ5 SynScan GoTo with ceramic steel bearing
+ neki DSLR

Uzevši u obzir da nemam nikakvo praktično iskustvo u astrofotografiji, interesuje me mišljenje naših asova sa foruma, dali se sa ovakvim setup-om mogu postići pristojni rezultati ili je ovo pak "bacanje para"?  :)





Ja ti svim srcem za autoguider preporučujem Lacertu MGEN. Sve ostalo ti je lepo.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

neces imati problema ni sa guidingom.
ziza je manja od 1000mm(600mm ako se ne varam) a teleskop je tezak 3 kg
plus dslr 1kg, plus guide scope 1 kg 3+1+1=5kg
lacerta je svakako  laksa a odradjivala bi posao
montaza je eq-5 varijanta.. hm kao i meni ali bi tvoj opticki setup bio laksi duplo
ako ti je teren bez LP da uganjas 300 sekundi, nebo je tvoje darchi!


P.S. u gradskim uslovima je na vecoj zizi od 1000mm (guidescope ili oag) tesko naci zvezdicu za pracenje mislim da je 600 mm ok

Yagodinac

Moje razmišljanje je da je dobra investicija i off-axis guider, umesto tog maxutov teleskopa. Što se tiče novca izađe ti na isto. Jednog dana ćeš verovatno dopuniti kolekciju većim teleskopom (možda recimo sa žižom 1000-2000) gde je off-axis guider mnogo korisniji i neuporedivo precizniji od paralelnog teleskopa. Npr SC i RC teleskopi traže isključivo takav vid guidinga, ostalo je podložno fleksijama.

PS: ne brini za nebo, na DSLR (APSC only) se može nakačiti clip-filter CLS i da onda maltene iz grada sviraš po galaksijama  ;D

Darchy

Razmišljao sam o off-axis guideru, pretpostavljam da drastično olakšava sam setup. Camera-guider je još bolja stvar, ali SBIG recimo, košta skuplje nego cela moja oprema zajedno :) Imaš li neki predlog za off-axis guider, da uzmem to u razmatranje?

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kruska

za tebe bi off axis guider bio potpuno ok resenje, jer ne bi imao problema oko nalazenja zvezde zbog (relativno) male zize.
na 1200mm zize cesto sam se mucio sa SCT i f/6.3 da nadjem zvezdu za guiding pri cesto losem nebu.
zbog nedostatka vremena dobro useverenje mi je najvaznije.
Ne znam kako je na drugim montazama ali na cg5-gt uglavnom (ne uvek) moram sedeti pored kompjutera jer je dovoljno da se nesto mrdne ili dune vetric da pomeri zvezdu
imas TS, i orion(moj)OAG
ZA OAG je duzina vazna, moze biti 9 mm ili 27mm npr.
Videti koliki ti je back fokus zbog drugih akcesorija. pa je kraci tj 9mm bolji

Darchy

Pretpostavljam da bi sa field flattnerom off axis guider radio još preciznije zbog smanjenog f broja, a eq5 ne bi trebalo da se muči sa ovako laganom postavkom / ED80+field flattner+offaxis guider+dslr. 
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Mislim da nije problem to oko nalaženja zvezde zbog teleskopa nego oko neba. Ako ljudi gajduju sa 8x50 tražiocima i to sa sasvim prihvatljivim rezultatima, što onda ne bi našli zvezdu u SC ili refraktoru... Otprilike su svi tražioci oko f5.
A možeš uvek da skineš taj OAG i kamericu uštekaš u 9x50 tražilac, koji košta 45e bez postolja:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4885_Skywatcher-9x50-Finderscope-with-bracket.html


Sekula

Quote from: Darchy on January 07, 2013, 07:26:10 pm
Pretpostavljam da bi sa field flattnerom off axis guider radio još preciznije zbog smanjenog f broja, a eq5 ne bi trebalo da se muči sa ovako laganom postavkom / ED80+field flattner+offaxis guider+dslr. 


Lacertu sam ti predložio samo iz jednog razloga, u njoj imaš i gajder i plus imaš i kontrolu snimanja koju kada pustiš možeš slobodno da posmatraš nebo, kuvaš kafu, posvećuješ pažnju nečemu ili nekome drugom i slično. Stvar je u tome što ako ideš u astrofoto nove radne pobede onda treba da što više optimizuješ svoje špediterske kvalitete nošenja svega i svačega i vraćanja istog. Sa ovim gajderom i uz pomoć pocket hand controlera dobićeš odrešene ruke što se tiče rada sa računarom. Prosto, računar za snimanje ti neće biti potreban, osim za video igrice, internet i slično. Naravno, on tek u tom slučaju dolazi na red kada je obrada u pitanju ali to je najranije dan posle kada se naspavaš. Još jedna stvar, Lacerta ti je baš predvidjena da uz pomoć malog adaptera prikačiš tražioc 9x50 i da ti on služi kao gajder. Naravno, može i off axis da suži ali ti opet treba adapter za kameru gajdera i pri tome ti treba jedan tubus koji će da ima hod napred nazad da bi izfokusirao sliku u gajderu, a što je jako bitno da bi krenuo da vrši posao automatske korekcije praćenja.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

goksi

Quote from: YagodinacPS: ne brini za nebo, na DSLR (APSC only) se može nakačiti clip-filter CLS i da onda maltene iz grada sviraš po galaksijama  ;D


Postoji i Skywatcher LP filter, nesto je jeftiniji i po testovima bolji, jedino sto produzava rastojanje od fokusera, dok je CLS u samom telu. Mi sa Nikonima smo osudjeni na njega:
http://www.designchery.com/roadastro/filter.html




Darchy

@ "Ja ti svim srcem za autoguider preporučujem Lacertu MGEN"
Možda bih mogao da se "skrpim" za Lacertu, ali u tom slučaju bih morao da odustanem od go-to varijante bar za neko vreme. Samo ne znam dali MGEN može da radi sa običnim dual-axis motorima? Ukoliko može, možda bi takva opcija bila korisnija.

@ Goksi
Misliš na LPR? Čitao sam neke review-ove na Stargazers Lounge, kažu da taj filter daje pristojne rezultate. Znaš li možda dali je to striktno astrofotografski filter ili se može koristiti i u posmatračke svrhe?
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Ljubo

QuoteMožda bih mogao da se "skrpim" za Lacertu, ali u tom slučaju bih morao da odustanem od go-to varijante bar za neko vreme. Samo ne znam dali MGEN može da radi sa običnim dual-axis motorima? Ukoliko može, možda bi takva opcija bila korisnija.


Da bi koristio autoguider, montaza treba da ima autoguider port - u slucaju stand-alone autoguider-a (a takav je MGEN), treba da ima RJ-11 tip porta. To obicne EQ-5 montaze nemaju, pa bi u tom slucaju morao da sam ugradjujes ovaj port, što nije neizvodljivo, ali iziskuje dodatna ulaganja i rad.

S druge strane, ni EQ-5 Go-To montaza ti nece dati sjajne rezultate, ako predjes na veci i tezi teleskop: recimo, ako bi pokusao duze ekspozicije s tvojim SW 150/750, primijetices nedostatke takvog setup-a.
Ipak, za ekspozicije do 3-4 minuta sa 80ED refraktorom sve bi trebalo da bude podnošljivo (montaze EQ-5 variraju u kvalitetu pracenja znacajno i medjusobno jedna od druge, jer im preciznost nije osnovna namjena).
Zakljucak: Minimum kvalitetnog pracenja (za duze ekspozicije) je montaza HEQ-5 (Syntrek sasvim završava posao). Inace, u rangu EQ-5 Go-To je montaza Celestron AST Go-To. Zbog gore navedenog, te zbog koriscenja vecih teleskopa, kruska je prešao na vecu i precizniju montazu.

Darchy

Svestan sam apsolutno svega što si napisao, međutim u mom slučaju priliv finansija diktira raspored kupovine opreme. A što se tiče prelaska na veće aparature to mi je u planu, ali samo u posmatračke svrhe (C8 tubus nadam se). Za astrofoto imam nameru da koristim 80ED pa se nadam da ću uspeti da naštelujem eq5 za potrebe toga ili bar dok se ne steknu uslovi za HEQ5. Medjutim, čitao sam da su pojedinci dobijali skroz OK rezultate sa eq5 goto i sa tubusima od 8". A našao sam relativno jeftino i keramička nošenja za eq5 tako da bi to trebalo dodatno da popravi situaciju.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Darchy

Upravo sam proverio, obični dual axis motori za eq5 nemaju port za autoguider, ali zato Synscan ima tako da ću ipak morati prvo to da uzmem pa zatim autoguider :(
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Teleskopi dolaze i prolaze ali montaža ostaje...  ;D
Za mount nikad ne treba štedeti, ako imaš pare za EQ6 syntrack - go for it! Neki mesec gore-dole, stoja više/manje, i eto ti do leta pristojnog setupa koji ne moraš da menjaš svake godine. EQ6 može da nosi i C8 i da slika njime, čak i kad dune vetar.
I naravno, syntrack i synscan/goto verzije imaju autoguider port, osnovne EQ3,5,6 nemaju jer koriste mnogo nepreciznije motore kojima autoguiding na 0.25 i 0.5x brzinama predstavljaju nedostižan san. Meni je npr (EQ6) najsporija brzina 2x, naravno da nikakvog guidinga tu nije moguće iskonstruisati sa tako nervoznim i nepreciznim motorima.