• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Maksutov 110/1000

Started by joman, February 20, 2013, 11:17:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

joman

Pozdrav ekipi!
Nov sam sto se tice astrografije, jer sam tek nedavno dosao u posed starog ruskog Photovisual Maksutov Tele-Lenses ili MTO 1000a, 10.5/1100mm *dakle 1.5 mnozilac je za Nikon a 1.6 za Canon* koristi M42 arapter.
Sa stalka i uz bezicni okidac nakon fokusiranja nastane ovakva slika 

Dakle mogu da ubacim 2x telekonverter ili 2puta po telekonverter ali onda moram voditi racuna o aberaciji, kako je jedina blenda na njemu (osim ako ga ne otvorim pa prepravim i dobijem jos jednu od f8) F10 sva stelovanja su u M modu aparata.
Ono sto vas kao iskusnije pitam, da li nedostaje nesto sto i nece da dozvoli da ono sto vidim u trazilu imam i na slici?
Ili preci na drugi reflex i koji po vama, a ovaj prodati?
U pitanju je ovaj objektiv:



I link ...

http://www.telescope-service.com/maksutovs/MTO/MTO.html
Hvala na odgovoru, unapred.

Sima_Strahota

...

joman

February 20, 2013, 01:41:15 pm #2 Last Edit: February 20, 2013, 01:47:53 pm by joman
Canon d550, alu. adapter navoj m42 bez optike bez elektronike.
Nikon d5000, alu. sa potvrdom beskonacnost (opticki element) bez elektronike. m42
Kada koristim 2x telekonverter idem na ovan koji ima m42 navij.
Inace ta slika meseca je sa Nikonom d5000.

P.S. Hvala adminu sto je prebacio u novu temu.

joman

February 20, 2013, 02:49:00 pm #3 Last Edit: February 20, 2013, 03:16:17 pm by joman
Ono sto me interesuje je da u trazilu imam lepsu sliku kratera i full zoom a kada se fotografise bas taj trenutak je npr. ta slika. Nije preko cele zone. Interesuje me da li negde gresim, u cemu, da menjam tesku kategoriju MTO (skoro 3kg :) ) ili da probam nesto drugo? Ako dozvoli nebo nocas postavicu i sa Canona i sa Nikona slike sa i bez telekonvertera 2x.
 

Sima_Strahota

Quote from: joman on February 20, 2013, 01:41:15 pm
Nikon d5000, alu. sa potvrdom beskonacnost (opticki element) bez elektronike. m42


E ovo me zanima. Kolika je degradacija slike u odnosu na Canon bez dodatne optike? Koji je to uopste adapter?
...

Yagodinac

Pozz joman  ;D

Nisam sasvim siguran šta ti se ne sviđa kod tog MTO 1000. To je jedno dosta dobro i cenjeno staklo, jedno od boljih - naravno u svojoj klasi.
Kad koristiš 2x telekonverter teško da će da stane ceo Mesec u kadar. Bez konvertera staje opušteno i ja bih lično uvek pre tako slikao.
Što se tiče M42 adaptera taj nikonov sa optičkim elementom naprosto degradira sliku. Kad bi koštao 500e možda bi bio dovoljno kvalitetan da ne unese primetnu degradaciju, ali mnogo prostije (efektnije i jeftinije) dođe životna kombinacija canon + m42 stakla nego nikon + isto.

joman

February 21, 2013, 10:09:00 am #6 Last Edit: February 21, 2013, 02:24:08 pm by Sekula
Nebo nekako nece da dozvoli fotografisanje pa cu danas slikati adaptere i postaviti photo.
M mod, ta slika je iso 6400 (skini novi firmware za d5000 vidim imas isto) ex=25 klasicno za MTO f je jedini moguci f10 to je ta slika.
Sto se tice M42 adaptera koji ima optiku na sebi za potvrdu beskonacnosti u pitanju je klasican m42 adapter koji na sebi ima staklo opriku koja je na istoj razdaljini kao kod novih objektiva od senzora i ogledala i imate mogucnost bezkonacnog izostravanja, dakle ivice predmeta koji je daleko nece biti u hromatske aberacije.
Na Canonu nisam primetio neku razliku u slikanju imam D 550 sa podignutim MagicLantern software, firmware 1.0.9. klasican alu. M42 arapter za navoj.
znaci nisam uzeo ovu glupost

jer kao sto se vidi ovo mozete i sami napraviti sa pokvarenog objektiva skinete kontakte i zavrnete na adapted ispod je tanak sloj gume i kada zavrnete na povrsinu adaptera elektroniku *ispod kontakta su veze i cip* nema kratkog spojasa alu. kucistem. Od kolega sam cuo da laze za 3 blende minimum a potvrda fokusa vam je na ML software nepotrebna jer imate opciju u meni-u ml da odredi magic fokus.
Fotografisacu ti sa i bez optike m24 kao i telekonvertere i t mount na f mount
pa postavljam oko 17h kada dodjem s'posla.

ovo je sa Canona pocinje kisica slika je obradjena da bi se videle greske i prasina kao i kapi pocetka kise.
ovako izgleda sa optikom taj za Nikon.



joman

Quote from: Yagodinac on February 21, 2013, 09:48:31 am
Pozz joman  ;D

Nisam sasvim siguran šta ti se ne sviđa kod tog MTO 1000. To je jedno dosta dobro i cenjeno staklo, jedno od boljih - naravno u svojoj klasi.
Kad koristiš 2x telekonverter teško da će da stane ceo Mesec u kadar. Bez konvertera staje opušteno i ja bih lično uvek pre tako slikao.
Što se tiče M42 adaptera taj nikonov sa optičkim elementom naprosto degradira sliku. Kad bi koštao 500e možda bi bio dovoljno kvalitetan da ne unese primetnu degradaciju, ali mnogo prostije (efektnije i jeftinije) dođe životna kombinacija canon + m42 stakla nego nikon + isto.


Pozdrav,
Hvala na odgovoru, tacno je da tek cetvrtina punog meseca udje kada se 2x stavi na telo, stim sto sam ja probao i 2komada jedan na drugi pa nekako da uspem da doprem dublje ka povrsini ali totalna greska no covek uci na experimentima :)
MTO moj nema 90% ogledalo i nemam okulade interesuje me sta da trazim da mogu da ga kotistim iao pocetnicki teleskop, da ne bih bacao pare na 70/90 pa za 3 meseca jurio nesto jace i vece sa digitalnim mapama i auto motorom vezom sa kompjuterom i kamerom da bih imao lepe slike svemira. Pozici ja slikanje mi je Bacevacki vis *kod Valjeva* ili odem na Divcibare.
I eventualno te pocetnicke greske tipa mog experimentisanja. Ja u trazilu imam jasniju sliku lepse krateri se vide i senke no kada okinem  desi se i ovo






Ili ovako




Dakle gde gresim? Hvala.

NeS

Pun mesec bas i nije za eksperimentisanje.
Pitanje je i koji mod koristis, meni se cini da koristis "auto"
Probaj manuelno ( M ) sa raznim vrecnostima ili posebno AV i TV sa raznim vrednostima stim sto blendu uvek postavljas manuelno na MTO1000

Sima_Strahota

Sa ovakvim objektivima ne moze da se koristi auto mod, bar ne na Nikonu, jer telo nema nikakvu komunikaciju sa objektivom i misli da objektiv nije ni zakacen.
...

Yagodinac

Ovako, slike ili su strešene ili je promašen fokus, verovatno oba. Ništa strašno, to se i očekuje na početku.
Za vibracije uključiš tajmer (eksperimentiši sa 2 i 10sec) i obavezno mirror lock up. Time se postiže smanjenje vibracija kad okine ogledalo, jako bitno kod teleskopa gde se i najmanja moguća vibracija itekako vidi.
Za fokus nema leka, MTO 1000 daje pakleno tamnu sliku u tražilu, setite se da je f10. Dalje se setite da ima opstrukciju pa realno ima svetlost kao da je f11-12, znači tragikomedija. Ti objektivi su bili konstruisali za filmska tela koja imaju veća, svetlija i preciznija tražila, krop aparati su tu čist mazohizam. Nema druge nego da opališ više slika i pomalo pomeraš fokus na svakoj. Jedna od deset će biti razor sharp  ;)

Sekula

Dobro došao na forum,

Ako ne koristiš adapter sa potvrdom fokusa, onda ćeš imati problem sa izoštravanjem više ili manje. Kad je MTO 110/1000 u pitanju on jeste jako dobar teleobjektiv, ali pošto ima fokusiranje putem prstena kao i svi objektivi imaćeš jako veliki problem sa istim. Vrlo je nezgodno izoštravanje kod njega. Dakle, on je f10 ako staviš telekonverter slika će biti još tamnija a vidno polje suženije. Velika je verovatnoća da nećeš dobro izfokusirati sliku. A meni prvo to izgleda da je problem kada vidim tvoje fotografije. MTO zapravo ima vrlo visok kontrast. Zato ta potvrda fokusa na M42 adapterima nije glupost. A parametri slikanja svakako su posebna priča, gde sve treba raditi u manuelnom modu. MTO ima i svoj fabrički adapter za okulare 1,25 inča ali to nije problem i da se napravi.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

joman

Quote from: NeS on February 21, 2013, 10:50:52 am
Pun mesec bas i nije za eksperimentisanje.
Pitanje je i koji mod koristis, meni se cini da koristis "auto"
Probaj manuelno ( M ) sa raznim vrecnostima ili posebno AV i TV sa raznim vrednostima stim sto blendu uvek postavljas manuelno na MTO1000

Potpuo nije moguce koristiti A mod na Nikonukada se kaci M42 jednostavno poruka je "no lens" sve slike su M mod samo je expozicija drugacija kao i eklipcija taj narandzasti mesec je negde severozapadno od mesta slikanja oko 18h septembar, probacu danas da izvadim azumit mesta.
Canonhoce u A modu sa M42 da okine ali ja Koristim iskljucivo P ili  M *nisam probao canon sa av i tv* ipak sam ja Nikondzija koji ima samo dva tela, no evo experimentisacu danas sa prirodom, sneg je predivan a refleksija ce nocas biti odlicna ako stane i bude razvedravanja ako ne
radice reflektor.
Narandjasti mesec je iso 800, ex 25, MTO, M mode f/10
Taj gore goreci avion :) meteor :) je iso 12800 ex 15, M mode f10. samo je dignuto jos u PS da se vide greske na staklima, senzoru to je kada sam dobio objektiv, da bih pristupio ciscenju prasine.
@Yagodinac - nema degradacije ako je f ispod 11, 16, 22, 32 je uzas (u svakom slucaju kupio sam i bez optike jer mi je lakse za bokehiranje).
Da li je ovo MTOu maksimum koji on moze da da ili ima jos mesta da nabavljam okulare, trazilo, 90% ogledalo ili da ga pustam u izlog?
A onda sta u tom slucaju mo preporucujete, razumeo sam ono sto  "snazniji uvek ces hteti jos snazniji"?
Dakle interesuje me nadogradnja EQ ??? motor, digitalne mape, adapter  i koji uzeti da bih dobijao lepse slike neba?
Kunem se necu komsinice gledati  :'(.


joman

Quote from: Yagodinac on February 21, 2013, 12:25:06 pm
Ovako, slike ili su strešene ili je promašen fokus, verovatno oba. Ništa strašno, to se i očekuje na početku.
Za vibracije uključiš tajmer (eksperimentiši sa 2 i 10sec) i obavezno mirror lock up. Time se postiže smanjenje vibracija kad okine ogledalo, jako bitno kod teleskopa gde se i najmanja moguća vibracija itekako vidi.
Za fokus nema leka, MTO 1000 daje pakleno tamnu sliku u tražilu, setite se da je f10. Dalje se setite da ima opstrukciju pa realno ima svetlost kao da je f11-12, znači tragikomedija. Ti objektivi su bili konstruisali za filmska tela koja imaju veća, svetlija i preciznija tražila, krop aparati su tu čist mazohizam. Nema druge nego da opališ više slika i pomalo pomeraš fokus na svakoj. Jedna od deset će biti razor sharp  ;)

Hvala. preci cu na bezicno okidanje i prenos na hdmi pa na monitor. Nesto nemam poverenja u Sf.time.

joman

Quote from: Sekula on February 21, 2013, 12:34:30 pm
A parametri slikanja svakako su posebna priča, gde sve treba raditi u manuelnom modu. MTO ima i svoj fabrički adapter za okulare 1,25 inča ali to nije problem i da se napravi.

Hvala vama na odgovoru.
Moze link ka ovome ili objasnjenje kako?