• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nesto se sprema

Started by Boka76, April 25, 2020, 08:59:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Svaka čast, odličan tjuning; ima samo jedan problem. Nećeš skoro imati prilike da proveriš kolimaciju na zvezdama, koliko vidim.

vlaiv

Quote from: Yagodinac on January 10, 2021, 07:37:19 pmSvaka čast, odličan tjuning; ima samo jedan problem. Nećeš skoro imati prilike da proveriš kolimaciju na zvezdama, koliko vidim.

Kako to misliš? Evo ja gledam na "norvežanima" - sledeću nedelju - vedro veče. -15°C, al vedro :D - Može da se proba.

Biće malo sad i sreda/četvrtak. Još bolje, samo -4°C
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boka76

Zdravo. Necu cekati vedro :) namesticu vestacku zvezdu na kraj dvorista pa pokusacu tako :)

Yagodinac

Quote from: vlaiv on January 10, 2021, 08:51:46 pmKako to misliš? Evo ja gledam na "norvežanima" - sledeću nedelju - vedro veče. -15°C, al vedro :D - Može da se proba.

Biće malo sad i sreda/četvrtak. Još bolje, samo -4°C

Pa gledam ovde, i najbolje što nalazim za mene je oko 50% oblaka u narednih 10 dana. Možda za druge lokacije bude bolje...
Svakako za tri dana unapred meni lično br.1 je meteoblue, ali da ne lutam više od teme, dovoljno je. Imadosmo negde temu za prognoze, ne mogu da nađem sad  :P

Boka76

January 12, 2021, 07:22:07 pm #79 Last Edit: January 12, 2021, 07:59:39 pm by Boka76
Zdravo zvezdolovci:) nesto sam racunao i citao na netu pa mi nesto nije jasno. Stvar je u tome kad sam citao na nekim forumima o maksutov teleskopima 127/1500 negde pise da je centralna obstrukcija od 30%-33% tu mi nesto nije jasno posto sam bio skroz rastavio mog maka i sve premerio nekako mi se ovi procenti ne uklapaju u date informacije o ovom teleskopu. Kad sam izmeri sam sekundar on je bio 39-40mm-ra i kad se izracuna koliko je on % u odnosu na 127mm ra jeste ispadne da je 30% a sta je sa baffle tube? On ima uzi deo 38-39mm ra a siri (gornji) deo 51mm? A kad se izracuna naspram 127mm-ra on izadje tacno 40% obstrukcije sto je po nekim optickim standardima previse ,to je procenat obstrukcije nekog f4 foto newtona. A makstuv cassegrain teleskopi se reklamiraju kao kontrasni planet kileri. Nekako se to ne uklapa u racunicu ne? Evo o cemu pisem

vlaiv

Da, u pravu si, treba voditi računa šta sve ulazi u centralnu obstrukciju.

Da li si merio dimenzije primara? Njegov prečnik i rupu na njemu?

Fazon sa Maksutovim korektorom je što on "širi" ulazne zrake - pomalo kao barlow. To znači i da bi primar trebalo da je preko 127mm da bi teleskop bio efektivnih 127mm.

Evo slike koja malo bolje objašnjava o čemu se radi:



To što piše da je teleskop 127mm - ne znači da i jeste 127mm. Recimo SkyWatcher 127mm je poznat po tome što je zapravo teleskop od 119-120mm, jer je primar 127mm a meniskus korektor širi zrake i onda se smanjuje efektian otvor teleskopa.

Ako ispratiš ovu diskusiju:

https://www.cloudynights.com/topic/394541-secondary-obstruction-in-sw-127mm-mak/

videćeš da je autor pošao od specifikacija teleskopa:
127mm primar i 42mm sekundar i to daje 33% opstrukciju, mada je u realnosti, 118mm primar i 48mm sekundarna obstrukcija iz istog razloga kao kod tebe i to daje ~41% CO.

Ono što možeš da uradiš ako želiš da stvarno izmeriš efektivnu aperturu i centralnu obstrukciju svog teleskopa je da uradiš sledeće:

- Uzmeš okular, ubaciš u teleskop i isfokusiraš teleskop na pravoj zvezdi (nađeš fokus za beskonačnu udaljenost ili bar nešto što je tipa 10km daleko).
- Preneseš teleskop u kompletno mračnu prostoriju i staviš ga naspram belog zida.
- Izračunaš izlaznu pupilu okulara - okvirno znači 127mm / uvećanje
- uzmeš jaku baterijsku lampu i napraviš kartonsku masku sa rupicom otprilike te veličine - kao i izlazna pupila (maksimum 3-4mm)
- staviš baterijsku lampu pokrijenu maskom da sija direktno "u okular" ali jedno metar-dva daleko od njega.
- ako imaš zeleni laser - ne treba da se zezaš sa baterijskom lampom nego iskoristi njega - samo uzmi okular koji daje manju izlaznu pupilu od prečnika lasera.

Kada to sve tako namestiš - na onom zidu na koji si usmerio teleskop (vodi računa da je teleskop pod 90 stepeni a ne pod nekim većim uglom u odnosu na zid) će se ocrtati krug svetla sve sa centralnom obstrukcijom. Izmeri prečnik spoljasnjeg i unutrasnjeg kruga i to ti je efektivna apertura i efektivna centralna obstrukcija.

Na kraju - nemoj se preterano opterećivati ako je obstrukcija 40% umesto 33%. I dalje je taj teleskop bolji za planete od recimo 80-90mm pa možda čak i 100mm apo-a.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boka76

Zdravo vlaiv. Hvala na odgovoru. Merio sam precnik ogledala korisna refletujuca mera je tacno 130mm plus oko 3mmra sto obuhvata obaranje ivice .na korektoru cist otvor je u brucu 127mm-ra. Videcu ovo sto si napisao sa laserom da isprobam. Nesto sam citao u vezi ove teme na internetu i naisao sam na to da Questar maksutovi uopste nemaju bafle tube na secundaru . A citao sam i to da na kineskim masutovima primarni bafle tube predimenzionisan pa da je zato dobio ovoliko veliko bafle tube na secundaru  da pored secundara ne ulazi svetlost.

Boka76

Sve u svemu meni dosta zanimljiva tema citao sam i u tome da neki ljudi  su lepo skinuli sa sekundara bafle tube i na kraj primarnog bafle tube namestili prsten gde je bila manja rupa malo vece samo od toga koliko je veliko primarno ogledalo u secundaru. Malo extremno al ima logike.

vlaiv

Ja sam na svom Mak102 primetio da i pored tih baffle-ova, mogu da vidim nebo direktno na ivici polja - što smanjuje kontrast.

Rešenje je da se doda dew shield koji će da blokira to.

Trebalo je fabrički to da urade na Mak-ovima. Da naprave sistem za lako "navrtanje" rosnika i da dodaju i rosnik, makar plastični.

iOptron Rumak ima to urađeno fabrički. Mislim da njega pravi Bosma.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boka76

Zdravo. Evo dve slike prva je od Questar maksutova a druga je od meade125 maksutova gde je baffle tube naspram velicini sekundara ogroman

Boka76

January 14, 2021, 09:38:36 pm #85 Last Edit: January 14, 2021, 09:51:46 pm by Boka76
Zdravo. Evo mozda sam lud al cu probati scope bez baffle tube na secundaru. Sreca pa bez muke lepo se odlepio pa sam ga sacuvao pa ako se odlucim isto mogu ga vratiti nazad. Evo dve slike jedna sa i jedna bez tubea
  

Boka76

A ovako izgleda sa odstranjenim tubeom

Boka76

January 20, 2021, 09:14:56 pm #87 Last Edit: January 20, 2021, 09:30:59 pm by Boka76
Pozdrav. Kako sam odstranio baffle tube sa secundara ocekivao sam da se desi ovo , da pored sekundara ulazi svetlost , razmisljao sam i dosao do zakljucka da moze da se resi problem i to tako da se ubaci tanja cev u primarni baffle tube. Merkao sam i ispalo je da je najbolje cev od drske za valjak , tik nesto tanji od unutrasnjeg precnika prinarnog bafflea.  Posto bi trebalo da bude duzi od postjeceg tubea da sa strane ne ulazi svetlo pojavio se efekat kao sa fabrickim baffle tubea od sekundara posto je blize sekundaru zaseca snop svetla od primarnog ogledala. Dosao do zakljucka da u tubu treba napred staviti prsten sa manjom rupom da bude u toj meri da ne zaseca snop svetla . Najbolje je ispalo prsten od rezne ploce za brusilicu. Napred sam stavio i zalepio i polako obrusio da moze da prodje kroz fabricki tubea. Na zadnji deo sam isto ubacio celog i to sluzi i kao granicnik ,i drzac dijagonalnog ogledala moze lepo da se navrne posto je prstem debljine  mozda oko 0,2-0,3mm ra. Kako sam merio ispalo je da duzina tubea treba da bude 195mm ra. 

Boka76

Evo par slika uradjeni prsteni  i cev i velur

Boka76

January 20, 2021, 09:27:08 pm #89 Last Edit: January 20, 2021, 09:32:31 pm by Boka76
sad jos treba malo odebljati spolja sa ljepljivom trakom da lepo ulazi u fabricki tube  i deo sto viri napolje oko 2cm ra da se isto oblozi velurom da nebude unutar teleskopa sjajna cev.