• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Svemir,Vaseljena-kako izgleda?

Started by Kizza, December 13, 2007, 06:09:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Quote from: sale11472 on January 18, 2008, 05:41:14 pm
1. GRAVITACIJA!
2. DEFINIŠI PRA POČETAK?
3. KO KAŽE DA SE IZNENADE PRE SE OBRADUJU!
4. NE MORA DEDUKCIJA DATI SU TI LINKOVI SA SIMULACIJOM (NE ZABORAVI DA JE SATURN "TEČAN")...
5. I 6. DOKAZ JE TEŠKA REČ ALI ZATO SE ODLIČNO UKLAPAJU U REZULTATE POSMATRANJA.
7. PA OD VODONIKA I KISEONIKA ODAKLE DRUGO?
8. DA. A GDE BI TREBALI DA BUDU U STAR TREK FILMU???
9. DA SASVIM DEFINITIVNO ČAK SE I ČUVA U LABORATORIJAMA.
10. DA. (RAZJAŠNJENJE ovde mislim na vrednost c tj brzimu svetlosti u vakuumu)

1.Sta je otkrila astronom Vera Rubin?
2.Teorija sinulariteta ili Linbi ili ....
3.I ja se obradujem ali to objasniti i je malo teze
4.Mislim da je Saturn gasovit a ne tecan!Jos su Vojadjeri 1978 primetili,mislim da simulacije u kanti ne vaze,sto toga nema na Jupiteru?
5.Simulacije Galksija,naprimer naseg Mlecnog puta,su se raspadale ili pretvarale u "cevi" i "sipke"!
6.Najlakse je reci da neutralino postoji,ne vidi se ali ima masu(ha,ha,hi,hi,ho,ho,ho)
7.Da li mi mozemo da napravimo vodu u labaratoriji?
8.Mislim da se vracaju ali jos uvek nismo sigurni
9.Stvarno nisam znao,izvinjavam se!
10.Anstajn gresi i teorija Reviliteta pada u vodu?
7.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Još veoma dugo vremena će se odgovaranjem na postavljena pitanja otvarati nova, još komlikovanija. Stari Grci su prvi počeli sa postavljanjem pitanja koja nisu imala nikakve veze sa pukim preživljavanjem i obezbeđenjem proste reprodukcije. To su mogli jer kao robovlasnici nisu morali ništa da rade već su mogli samo da filozofiraju. A ni na jedno od njihovih pitanja nisu dali neki tačan odgovor. Odgovori su počeli da se daju tek završetkom srednjeg veka. Ono što su Grci "otkrili" nije imalo nikada nikakakvu prktičnu primenu. Nisu stigli ni do parne mašine.

O svemiru znamo beskonačno više od Grka. Znamo da se zemlja vrti oko Sunca po principima Njutnove mehanike. Neke male mehaničke skalamerije uspešno se po tim zakonima kreću po nama bliskoj okolini i šalju slike odatle. Grcima bi to bila đavolja rabota. Znamo zašto je Sunce vruće, znamo koliko je veliko, znamo zašto munja svetli, znamo da je Zemlja okrugla a znamo i da objasnimo zašto ono što je sa druge strane te lopte ne padne dole. Možda ne znamo tačno šta je tamna materija, ali znamo da tako nešto postoji. Grci nisu znali ni to. Ali da ne idemo u tako neka najnovija otkrića u nauci, jer to su još uvek pitanja na koja nismo odgovorili. Ali na većinu Grčkih smo odgovorili ali i postavili novih više nago što su Grci mogli da predpostave da postoji.

SUPERHEROJ

Sve nesto mislim da "mi" znamo 1% vise od starih Grka, mozda se ne slazete?

Kizza

Spomenuo sam Grke kao prve ljude koji su usmerili civilizaciju ka pameti ,normalno da je ovo samo moje misljenje i ajmo da ih vise ne spominjemo!
Ja sam se iznenadio kada sam cuo za rad Vere Rubin jer je ona proucavajuci brzinu Zvezda u Galaksiji Andromede , i dosla je do zapanjujuceg podatka da se najudaljenije zvezde okrecu istom brzinom kao i one blizu centra!!!Predpostavlja se da je u samom centru ogromna Crna rupa koja i pokrece Zvezde.Znaci ne vazi princip koji je u nasem Suncevom sistemu.Kao sto znamo Merkur se brze okrene oko Sunca nego "izgubljena planeta" Pluton.E sad se Ja pitam u sta da verujem  ???Zvanicno objasnjenje je da se to desava uz pomoc Tamne materije koja je sastavljena od neutrina koji ima samo masu ???Pa to je divno!Foton ima sve sem mase!Carobno!
Grci javite seeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Quote from: SUPERHEROJ on January 18, 2008, 07:37:00 pm
Sve nesto mislim da "mi" znamo 1% vise od starih Grka, mozda se ne slazete?

Kada bi znali koliko "znanja ukupno postoji" tada bi mogli da izračunamo koliko % od toga su imali Grci u svojim glavama a koliko mi imamo sada na početku 21. veka. A pošto to ne znamo, pitanje je neverovatno besmislemo i dostojno je trećeg oka a ne ovog foruma.

Eventualno možemo reći da Grci nisu znali 1% onog što mi znamo sada. Eto rekoh, nisu ni parnu mašinu napravili. A nisu ni znali ni naslutili čak ni pricipe na kojima bi radila.

Da Kizzo, tu se slažemo. Grci su prvi počeli da cene pamet. Da su duže opstali, ko zna gde bi danas bili. Ili bi živeli na obližnim planetama, ili bi se već spržili ozonsko rupom. Ili bi i dalje filozofirali bez da nešto isprobamo.

A što se sa vremena na vreme otkrije nešto što zbunjuje dosadašnju fiziku ne znači da će da je sruši već će da je nadopuni. Ajnštajnova mehanika nije srušila klasičnu. Nadopunila ju je.

Kizza

Ja izuzetno cenim Aristotela i nemojmo zaboraviti Aleksandrisku biblioteku.Tada su bili robovi umesto masina ali ne mogu da se pomirim sa cinjenicom da neko vise ceni Egipcane od starih Grka mada piramide su ipak svetsko cudo.
Podrzavam istrazivanje Svemira jer odgovori su "tamo"!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

January 18, 2008, 11:03:56 pm #81 Last Edit: January 18, 2008, 11:10:53 pm by sale11472
Quote from: Kizza on January 18, 2008, 07:05:35 pm
1.Sta je otkrila astronom Vera Rubin?
2.Teorija sinulariteta ili Linbi ili ....
3.I ja se obradujem ali to objasniti i je malo teze
4.Mislim da je Saturn gasovit a ne tecan!Jos su Vojadjeri 1978 primetili,mislim da simulacije u kanti ne vaze,sto toga nema na Jupiteru?
5.Simulacije Galksija,naprimer naseg Mlecnog puta,su se raspadale ili pretvarale u "cevi" i "sipke"!
6.Najlakse je reci da neutralino postoji,ne vidi se ali ima masu(ha,ha,hi,hi,ho,ho,ho)
7.Da li mi mozemo da napravimo vodu u labaratoriji?
8.Mislim da se vracaju ali jos uvek nismo sigurni
9.Stvarno nisam znao,izvinjavam se!
10.Anstajn gresi i teorija Reviliteta pada u vodu?



1. Vera Rubin nije otkrila ništa što ukazuje da zvezde u galaksijama drži bilo šta drugo sem gravitacije, ona je samo IZMERILA da je brzina rotacije sprialnih galaksija neočekivana tj zvezde na različitim daljinama od centra se kreću istim brzinama i to se za sada smatra najboljim i najneposrednijim dokazom o postojanju tamne materije, koja na zvezde u galaksijama deluje gle čuda GRAVITACIJOM.
2. A tebe to interesuje sta je bilo pre prve stotinke sekunde od nastanka univerzuma. E tu si upravu nemamo pouzdan odgovor na to pitanje ali sve posle toga je sasvim jasno a to je ipak 13+ milijardi godina naspram jedne stotinke (taman otprilike koliko mi danas znamo o univerzumu u odnosu na antičke Grke).
3. Pa nešto ne vidim da je Habl a ni Čandra, ni Kompton a ni tvoj ljubljeni Spicer nisu naišli ni našta što ruši trenutno važeću teoriju VP ako imaš neki kontra primer slobodno ga navedi.
4. Pa zato sam napisao da je "tečan" ako baš više voliš fluidan tako da eksperiment sa kofom i te kako važi. To što na Jupiteru nema šestouglova nema nikakve veze pa ni svi cikloni na Zemlji nemaju u centru npr kvadratnu strukturu koju neki imaju kakve to veze ima, pa i na npr Jadranu kad duva Jugo talasi su sasvim različiti od onih koje pravi Maestral a sasvim sam siguran da se uslovi na Jupiteru i Saturnu drastičnije razlikuju od toga.
5. Pa na sve simulacije. Uostalom pogledaj pod 1.
6. Koji neutralino???? To je čestica koja je postulirana u jednoj ne čak ni teoriji nego pre hipotezi i nekako sam mišljenja da će LHC kada počne da radi u Cernu da stavi definitivnu tačku na tu priču.....
7. Pa kako ko ja sam to radio u osnovnoj školi a ako se dobro sećam voda je jedan od produkata sagorevanja ugljovodonika pa istu stvara svaki automobil na ulici....
8. Gde se vraćaju??? Sem ako ih nisu pravili vanzemaljci iz nekog drugog stelarnog sistema definitivno se ne vraćaju (sem u Star Treku).
9. Ništa, nema potrebe da se izvinjavaš.
10. Ne razumem gde to Ajnštajn greši??? A da bi teoriju relativnosti srušio treba ti samo 1 (jedan) eksperiment koji je u suprotnosti sa njom it obez obzira na more eksperimenata koji je potvrđuju dakle samo jedan. Inače autori za sada jedinog (ali i dalje nepotvrđenog) eksperimenta gde je navodno foton putovao brzinom većom od c, insistiraju da je njihov rezultat u skladu sa teorijom relativnosti Inače o pomenutom eksperimentu imam neko svoje mišljenje koje se ne slaže sa konstatacijom o tome da je premašena brzina c nekako mi sve što sam pročitao o tome šapuće da se radi o nečem drugom mnogo uzbudljivijem (mislim da i pomenuti naučnici imaju isto mišljene ali se za sada ne usuđuju da ga izensu otuda ono insistiranje na slaganju sa Ajnštajnom) ali o tome na nekoj dugoj temi.

Što se mase fotona tiče OK i za to ti kao i za TR treba "samo" jedan eksperiment u kome ćeš nedvosmileno izmeriti masu fotona opet bez obzira na sve koji su vršeni sa suprotnim odgovorm....

Kao što vidiš eksperiment tj posmatranje je ultimativni "sudija" u današnjoj nauci za razliku od STarih Grka kojima je najjači dokaz bio ako svoju "teoriju" (navodnici su tu zbog različitog značenja termina teorija tada i danas) povežu sa nekim od Bogova.


zaboravio sam da dodam na kraju sledeće:
Izvinjavam se što je prethodni post bio napisan velikim slovima pa je delovalo kao da vičem, naime pisao sam ga na poslu a tamo koristim Caps Lock kada sam primetio bilo je kasno za ispravljanje :-[ :-[ :-[ :-[ :-[
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Dragi Sale 11472 nema nikakve ljutnje!Ovakvi forumi valjda sluze da ljudi sucelje misljenja ali pre svega da se informisu i nesto nauce!Nazalost Svemir krije mnoge tajne i ponekad se ucini da zakoni koje mi poznajemo "tamo" ne vaze a ja strasno volim istinu i obozavam da neku teoriju proverim u praksi!Sa Svemirom je to nemoguce pa naucnici koriste dedukciju ali dolaze do razlicitih zakljucaka!Zato nekome izgleda da se mi svadjamo a samo je mi drugacije shvatamo.Da li je casa do pola puna ili do pola prazna?Pa to je isto ,zar ne?
Evo malo slika sta je Vera Rubin objavila 1974 i sto je navodno potvrdilo postojanje Crne Materije.Meni je neverovatno da se u Galaksiji Andromede koja je ogroma,sve Zvezde okrecu istom brzinom.Ima neka teorija da su Galksije okruzene "oreolom" od Crne Materije ali to su jos uvek samo teorije.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Evo kako se zamislja "Oreol" od Crne materije koji okruzuje Galaksije!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sasa

Eh, ja bih rekao da posle Saletovog posta nesto nedostaje. A nedostaje da se kaze: OK, Sale, hvala ti, odgovorio si na sve i to ubedljivo, u pravu si.

sale11472

Kizzo svemir krije nebrojene tajne ali mi poprilično dobro (naravno ne u potpunosti) poznajemo "azbuku" kojom su te tajne ispisane....
Ili ekvivalentno zakoni koje mi poznajemo važe i tamo isto kao i ovde, jednostavan primer i zvezde u našoj Galaksiji kruže po istim "neobičnim" brzinama kao i Andromedinoj, kamen bačen na Zemlji će padati na isti način kao i kamen bačen na Gliese 581c ili ekvivalentu u nekoj galaksiji susednog superjata itd itd
Kada neko od nauke kaže Teorija on ne misli, za razliku od laičkog shvatanja tog pojam, na proizvoljni skup razmišljanja već na razrađen sistem koji je dobro potvrđen eksperimentalno (ne i apsolutno dokazan, pošto to i nije moguće) i koji može da se sruši samo eksperimentom, hipoteze su već nešto drugo
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Quote from: Sasa on January 21, 2008, 10:36:12 pm
Eh, ja bih rekao da posle Saletovog posta nesto nedostaje. A nedostaje da se kaze: OK, Sale, hvala ti, odgovorio si na sve i to ubedljivo, u pravu si.

Drago mi je da se javio i jedan od Administratora jer će moći da mi odgovori na pitanje šta su "ROTACIONE KRIVE",evo i slike ,da bi smo znali o cemu pričamo.Cekam odgovor da bih postavio drugo pitanje.Hvala.
Na slici je Vera Rubin i na tabli crta naš Suncev sistem.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Pavdu

Quote from: Kizza on January 22, 2008, 05:34:39 pm
Quote from: Sasa on January 21, 2008, 10:36:12 pm
Eh, ja bih rekao da posle Saletovog posta nesto nedostaje. A nedostaje da se kaze: OK, Sale, hvala ti, odgovorio si na sve i to ubedljivo, u pravu si.

Drago mi je da se javio i jedan od Administratora jer će moći da mi odgovori na pitanje šta su "ROTACIONE KRIVE",evo i slike ,da bi smo znali o cemu pričamo.Cekam odgovor da bih postavio drugo pitanje.Hvala.
Na slici je Vera Rubin i na tabli crta naš Suncev sistem.


Pretpostavljam da je ovo V (velocity) brzina, a D (distance) udaljenost od Sunca. Ovde se vidi da je onda uzela Merkur i počela da crta zavisnost brzine rotacije (odnosno revolucije što će pre biti) planete od njene udaljenosti od Sunca. I pretpostavaljam da se dobijaju neke karakteristične funkcije (na grafiku ispadaju da su krive, pa se sigurno te funkcije nazivaju drugačije i "rotacione krive")...
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Kizza

Dok cekam Admistratora da tebi odgovorim "Pavdu".Vera pokazuje da se planete koje su blize Suncu,i brze okrecu oko njega jer je gravitacija jaca!Inace to je dokazao i objasnio Isak Njutn.
Vera je posmatrala vise Galaksija i primetila da se SVE ZVEZDE OKRECU ISTOM BRZINOM OKO CENTRA GALAKSIJE.
Ako to nije razlicito od Njutnovog zakona onda cu ja pojesti CD na kom se raspravlja o Crnoj materiji i Crnoj energiji! 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sasa

Ne shvatam zašto baš administrator treba da odgovara na bilo koje pitanje iz astronomije. Zadatak administratora je tehničke prirode i njegovo mišljenje samo po sebi nije relevantno za neku temu.

2. Ne razumem kontekst pitanja. Šta s tim ako je nešto različito od nekog, bilo kog Njutnovog zakona. Izvinjavam se, ne pratim diskusiju pažljivo i od početka i možda sam nešto ključno propustio, ali šta onda ako nešto nije u skladu s nekim Njutnovim zakonom. Pa naravno da nije u skladu.

Sigurno da još ima puno toga što se ne uklapa dobro u postavljene teorije. Zato nauka i jeste uzbudljiva.

Da dodam još i ovo da ne bi bilo zabune. Ako nešto nije u skaldu sa Njutnom, to NE znači da je Njutnova teorija gravitacije pogrešna.