• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Svemir,Vaseljena-kako izgleda?

Started by Kizza, December 13, 2007, 06:09:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza



"...Drugi efekat je nama daleko interesantniji - on predviđa povezanost orbitalne brzine i rastojanja koja je poznata kao rotaciona kriva. Na osnovu Njutnovih zakona bilo je za očekivati da vrednost brzine rotacije kontinualno opada sa povećanjem rastojanja od centra. Međutim, astronomska posmatranja su pokazala da to nije slučaj - rotaciona kriva spiralnih galaksija je skoro ravna, što znači da postoji neki snažan uticaj koji orbitalne brzine održava konstantnim!"

Citat:"Postoji neki snažan uticaj koji orbitalne brzine održava konsantnim." To je jako važno da znamo ali meni je neshvatljivo da je fizički tako nešto moguće!Pričamo o Galksijama koje su "široke" po nekolko stotina Svetlosnih godina!Da tek nepričam kolika ja snaga Crnih Rupa!
Neverovatno,Tamna energija budi maštu :o

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: Kizza on January 25, 2008, 03:34:24 pm


"...Drugi efekat je nama daleko interesantniji - on predviđa povezanost orbitalne brzine i rastojanja koja je poznata kao rotaciona kriva. Na osnovu Njutnovih zakona bilo je za očekivati da vrednost brzine rotacije kontinualno opada sa povećanjem rastojanja od centra. Međutim, astronomska posmatranja su pokazala da to nije slučaj - rotaciona kriva spiralnih galaksija je skoro ravna, što znači da postoji neki snažan uticaj koji orbitalne brzine održava konstantnim!"


Imam utisak da ne razumeš da svi (dobro većina) ovde  odavno znaju kako izgledaju rotacione krive galaksija. Mislim da to stvarno više nema potrebe ponavljati niko to ne osporava ::)

Quote from: Kizza on January 25, 2008, 03:34:24 pm
Citat:"Postoji neki snažan uticaj koji orbitalne brzine održava konsantnim." To je jako važno da znamo ali meni je neshvatljivo da je fizički tako nešto moguće!Pričamo o Galksijama koje su "široke" po nekolko stotina Svetlosnih godina!Da tek nepričam kolika ja snaga Crnih Rupa!
Neverovatno,Tamna energija budi maštu :o



Nisi naveo koga si citirao ali je iz samog citata očigledno da je u pitanju pristalica hipoteze Tamne materije (i verovatno energije)  ;)
Kao što sam rekao ali ću ponoviti. Rešenje za izgled rotacionih krivih još uvek nije konačno dato već postoji više kandidata koji se mogu podeliti u dve grupe:
1. Hipoteze o Tamnoj materiji/energiji
2. Hipoteze kojime zastupaju modifikovanje teroije gravitacije.

Prva opcija trenutno ima znatno više pristalica iz prostog razloga što joj posmatranja idu u prilog za razliko od druge grupe koju posmatranja mahom osporavaju ... druga grupa ima i jedan dodatan problem a to je da zahteva modifikovanje nekih teroija i zakona koje su poprilično dobro potvrđene i to na način da se ubacuju npr funkcije koje su potpuno nepoznate i vrlo specifične praktično ad hoc ubačene samo da bi se zadovoljili rezultati posmatranja isuviše su komplikovane i nemaju baš neko utemeljenje da ne pominjem da ne daju baš ni neka konkretna predvišanja itd itd dakel prilično slabo za kandidata za novu temeljnu teoriju .... Da ne pominjem ponovo Bullet klaster ;)

Sa druge strane ni jedna od dve grupe ne pobija da je upravo gravitacija "metod delovanja" (Uostalom na "širini" kako si ti rekao ili preciznije razdaljini samo gravitacija i može da deluje.) jedino se razlikuju što jedna pokušava da odgovori u stilu ŠTA deluje (tamna materija) a druga grupa KAKO deluje (MOND i bratija).

Naravno ne vidim kakve veze ima "snaga" Crne rupe (ma šta to bilo) sa celom pričom i Crne Rupe na okolni prostor ispoljavaju gravitaciono dejstvo kao i sve ostalo...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Drago mi je što se redovno javljaš.Bez tebe bi bilo dosadno.Imam čudan utisak da smo sami a baš sam gledao "Ja sam legenda".

Citirao sam,izgleda loše,administratora Sašu.

Ako Crne rupe samo deluju gravitaciom, šta će nam Tamna materija?

Ako je Tamana materija svuda što ne deluje u našem Sunčevom sistemu?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Pa sasvim lako mogu da poverujem da je Saša pristalica hipoteze o Tamnoj Materiji ;D BTW kao što ti je lepo rekao to što je Administrator ne znači nužno i da je stručnjak/ekspert/autoritet za bilo koju oblast već samo da organizuje i održava sajt i forum eventualno napiše ponešto kao svaki ljubitelj ovih tema koji je dobro informisan o onome što ga zanima ..... hej evo ograđujem se odmah,  pošto ne znam šta je Saša po struci može biti i da je stručnjak/ekspert/autoritet, ali to svakako nije bitno za posao administratora (kao što to i sam naziv kaže)

Pa naravno da Crne rupe deluju gravitacijom (čime bi delovale), a Tamna materija ti treba da bi svojim gravitacionim delovanjem "korigovala" delovanje Crne rupe i tako dovela do izmerenih rotacionih krivih, vrlo jednostavno (mada kad počenš da se pitaš o sastavu Tamne materije stvari postaju komplikovane)

A ko kaže da ne deluje u našem Sunčevom sistemu ??? ??? ??? ??? Samo što je to delovanje isuviše malo da bi moglo da promeni delovanje Sunca na planete i ostala (mala) tela sistema.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Pavdu

Jao, ljudi, kako gubite vreme na gluposti.

A ti, Kizzo, mnogo olako shvataš kretanja u Galaksiji (mislim da sam to negde napomenuo), Tu ima milion uticaja (ne samo tamne materije)... I da smatraš da tamna materija ne postoji opet ne možeš toliko pojednostaviti. Samo naporedno kretanje zvezda i krakova je ogroman problem, a kamoli da se uzmu uticaju tamne materije, energije i svega ostalog. Galaksije su najkomplikovaniji objekti u Kosmosu.

Stvarno smatram da ovo postaje opasno gubljenje vremena u od sad se isključijem iz ovakvih razgovora. A neću ni da ulazim u slične.

A, Kizzo, ako te to toliko interesuje, bolje uzmi da čitaš neku pravu literaturu nego što gledaš popularne dokumentarne emisije, čitaš popularne članke neproverenih ljudi (možda su to i neki pseudonaučnici (a sigurno da ima takvih)), Ne mora ta prava literatura da bude stvarno prava (u kojoj matematički aparat i fizički zakoni preovladavaju). Prelistaj malo sajt AM-a (na čijem forumu provodiš dosta vremena) i na njemu ćeš naći sve šta te interesuje.

Čtaj malo Hokinga, uzmi Karla Sagana, i one "standardne" knjige... Npr. preporučujem ti jednu lepu knjigu Dejvida Filkina "Vasiona Stivena Hokinga" u izdanju Narodne knjige. Lako i jako interesantno. Podstiče te da kreneš da čitaš prave stvari, a ne da se držiš emisija na televiziji i članaka koje sam već pomenuo.
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

r2d2

Quote from: Kizza on January 25, 2008, 09:15:31 pm

Ako je Tamana materija svuda što ne deluje u našem Sunčevom sistemu?


Jest stvarno kod nas lepo funkcionisu njutnovi i ajnstanovi zakoni bez crne materije !!!

Kizza

Ha,ha,ha,dragi Pavdu nadam se da ovo ne citas.U emisiji "Svemir koji nenedostaje" Ja gledam u Veru Rubin,Ostekera i Dr.Disneya i normalno da im necu poverovati sta pricaju.Imam DVD pa ako te zanima javi mi se.Emisija je snimljena 2006 godine a cudno je sto ako citas neke prve knjige od naucnika" X" on vremenom odustaje od svoje teorije.
Ako eminentni naucnici nemaju objasnjenje za kretanje Zvezda istom brzinom u Galaksijama voleo bih da mi ti objasnis!Stvarno mislim da ne gubim vreme ono ionako tece li tece.............
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sasa

Uf, mozda sam opet nesto propustio, ali Kizzo, na to pitanje odgovor si dobio vec 10-tak puta. Sta nije jasno?

NShappy

Počeo sam da pišem neki komentar na svu ovu temu, dogurao do par pasusa pa onda sve obrisao. Zapetljao sam se. Sada ću ukratko.

Stvari u astrofizici se ne mogu pojednostaviti do nivoa srednješkolske fizike. Pogotovo se ne mogu shvatiti nekim trezvenim razmišljanjem. Bez shvatanja veoma složenih matematičkih proračuna, ne vredi se mnogo upuštati u razumevanje savremene fizike. Ono što pričaju ugledne naučne glave mi laici jednostavno moramo prihvatiti zdravo za gotovo. Da bi ih osporili prvo ih moramo u potpunosti razumeti. A već sam rekao, shvatiti savremenu fiziku je našima malim mozgovima veoma teško ako se nismo ozbiljno posvetili tom i samo tom poslu. Zbog toga sam odavno digao ruke od praćenja te oblasti. Naučno popularističe emisije i tekstovi su možda veoma zanimljivi ali se iz njih jednostavno stvari ne mogu dovoljno pojmiti da bi se one mogle osporavati. A mnogi sa takvim oskudnim znanjem smatraju da znaju sve i da su dorasli da se prepucavaju sa drugima koji ili znaju više ili bar znaju šta ne znaju.

Takav mi deluje Kizza. Pa i meni (koji uopšte ne pratim novosti u nauci) je jasno da je takva količina gravitacionih uticaja koja postoji u jednoj galaksiji nedostižna za analizu i najsloženijim računarima a neki bi ovde da je svedu na rotaciju tela male mase (zvezda) oko velike (crna rupa). Sve u galaksiji deluje jedno na drugo. Rojevi zvezda imaju veći gravitacioni uticaj na jednu pojedinačnu zvezdu nego crna rupa u sredini. A da ne pričamo da crnih rupa ima još razbacanih po galaksiji. Ne može se to nikako pojednostaviti na nivo koji Kizza pokučava.

Crna materija, koliko sam ja shvatio je još uvek samo hipoteza. Jedna od, ali za sada najprihvaćenija. (E sada, neka me dalje nako ispravi ako grešim). Ta hipoteza čak i ne spominje da je to uopšte neka opipljiva materija koja se sastoji nekog kamenja ili ne znam kog materijala. Ona samo kaže da postoji NEŠTO što se ponaša kao određena masa. I to je sve što se zna o njoj. Mnogo se više zna o njenom uticaju. I njen uticaj je ono što stvara "probleme". A neki od problema su uz uzimanje predpostavke o crnoj materiji čak i predvidljivi. Ok, možda je i to greška, ali i to mora neko da dokaže.

Kizzo, ipak mislim da je previše da očekuješ direktan odgovor na tvoje pitanje i taj paradoks ovde na forumu . Ja i da ga znam, ne bih ti ga dao. Prvo bih zapljunuo nobelovu nagradu. A onda bih se uobrazio. ;D

Kizza

Zao mi je sto ne znam Spanski jezik jer bi se verovatno lakse razumeli!Moracu da kranem sazeto jer ocigledno da mi vi nesto zamerate a ja ne znam ni sta ni zasto ???

  Ako zena,Astronom Vera Rubin,izmeri BRZINU KRETANJA ZVEZDA U GALAKSIJAMA i ustanovi da SU ONE JEDNAKE,ISTE i da se ne moze u njihovom slucaju primeniti GRAVITACIONA KRIVA i kaze LICNO , citat dat u emisiji BBS a  u 2006 godine - "DA SE MORAJU KORIGOVATI NJUTNOVI ZAKONI U SLUCAJU ROTACIJA ZVEZDA JER NE VAZE"!

JA OCIGLEDNO VAS NE RAZUMEM  ???

Inace njeno otkrice je potvrdilo ideju o TAMNOJ MATERIJI.

Sta je tu strasno, sto ni laici ne bi shvatili?

Ako se Modulatori sloze objavio bih video zapis njenih reci pa da krenemo dalje jer nismo mnogo odmakli u pogledu Kako Svemir izgleda!
Hvala!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: NShappy on January 27, 2008, 07:40:57 pm


.... Ono što pričaju ugledne naučne glave mi laici jednostavno moramo prihvatiti zdravo za gotovo....


Ovo je nešto što nikako ne smemo sebi da dozvolimo. Zašto pa mislim da sam to već pominjao u diskusiji u kojoj je između ostalih učestvovao i mmilan (čak imam utisak da je i razumeo poentu moga stava :) ). Naime ovde pričamo o NAUCI a nauka nikako ne sme nešto ovakvo da traži od ljudi, ovakav stav sebi može da dozvoli recimo religija ali nauka ni pod razno. Kizza ima potpuno pravo da postavlja pitanja o svemu što ga interesuje ali problem nastaje kada on "okreće gluvo uvo" na objašnjenja koja mu se pružaju i to samo zato što mu se ne "sviđaju" e to je problem čak i mnogo veći od toga da se on nije potrudio da prouči ono od literature što mu je dostupno (a nije sve na engeskom i mnogo toga ima u svakoj biblioteci a Pavdu mu je naveo dosta toga) mada još gore ako je proučio ali nećemo sada o tome.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Pavdu

Quote from: Kizza on January 27, 2008, 08:04:09 pmAko se Modulatori sloze objavio bih video zapis njenih reci pa da krenemo dalje jer nismo mnogo odmakli u pogledu Kako Svemir izgleda! Hvala!


A što ne bi seo i pročitao Hokingovu "Kratku povest vremena"?
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

NShappy

Da, možda sam zvučao suviše banalno i rekao nešto što ne mislim. Ali htadoh reći, padanje tela na Zemlju, kosi hitac, poluga, klatno, centifugalna sila, sve to što spada u onu klasičnu fiziku je nešto što srednješkolski obrazovan čovek može da shvati. Crne rupe, krivljenje prostora, tamna materija, spin, kvarkovi, kvant je nešto što se ne može tako prosto shvatiti kao što bi neki hteli. A dok se ne shvati, lako se može zalutati. I pogotovo dok se ne shavati, ne bi se smeo niko osporavati.

Ja ću crnu materiju prihvatiti onako kako mi je serviraju ovde na sajtu AM. Ako želim da znam više, pa trebao bih da se bavim time mnogo više nego što imam vremena. To htedoh reći svojom rečenicom.

sale11472

Ali zaboravljaš na jednu sitnicu te stvari koje si pomenuo su sa nama već vekovima dok je ovo o čemu diskutujemo još uvek "friško". Mislim, da li možeš da zamisliš koliko je teško prihvatiti činjenicu da se Zemlja kreće oko Sunca  ??? ??? Pa svi mi mi svakoga dana vidimo da to nije tačno tj vidimo da se Sunce sasvim jasno i relativno brzo kreće preko neba ;D ;D No vremenom smo se navikli... problem je u tome što se nikada ne bismo navikli da se nismo pitali a kako to Zemlja kruži oko Sunca kad mi vidimo nešto drugo.....Šta će z apar vekova deca učiti u srednjoj školi mogu samo da zamislim ali sam prilčno siguran da će STR, GTR i kvantnu Mehaniku učiti već u osnovnoj ;D ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Quote"DA SE MORAJU KORIGOVATI NJUTNOVI ZAKONI U SLUCAJU ROTACIJA ZVEZDA JER NE VAZE"!


Pa ako postoji tamna materija, ne vidim sto bi Njutn morao da se koriguje. Teorija MOND je jedno od mogucih resenja, a tamna materija drugo. Ostaje da vidimo koje resenje je tacno. Sta je tu problem?