• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Svemir,Vaseljena-kako izgleda?

Started by Kizza, December 13, 2007, 06:09:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sasa

Sale je u pravu. Suprotno samoj srzi nauke je da se uzima za gotovo ono sto neki naucnik, ili neka teorija kaze. Takav stav je svojstven srednjovekovnoj crkvi jer je ona zahtevala da se njene tvrdnje uzimaju zdravo za gotovo (ponekad pod pretnjom lomace). Od nauke nikako ne smemo da stvaramo dogmu. Nauka se zasniva na cvrstoj logici i na naucnim dokazima, a sve njene tvrdnje su proverljive. Jedino sto moramo da prihvatimo na poverenje jesu rezultati merenja, jer nismo mi u prilici da laserom merimo rastojanje do Meseca ili da recimo merimo spektre galaksija. Ali i ta merenja su debelo obrazlozena i - proverljiva.

Upravo zbog sve rasirenijeg stava da je nauka nesto sto smrtnici ne razumeju mislim da se nalazimo na pocetku nekog novog srednjeg veka. To je jako opasno!

Naravno, postoje jako komplikovane oblasti u nauci, ali srecom postoje i popularna objasnjenja, dakle ona objasnjenja koja su shvatljiva i nenaucniku. Naravno da treba uloziti izvestan intelektualni napor da se nesto shvati, ali tog napora ne bi trebalo da se plasimo


Kizza

Joj, molim da mi se obrati neko od  astrofizicara i da mi odgovori da li se Zvezde u Galaksiji Anromede okrecu istom brzinom i da li je to po NJutnovom zakonu o "Gravitacionim krivama"?
Da li je cuo za rad Vere Rubin iz 1974 godine?
Svi koji me poznaju znaju da nemam ni jedno "gluvo uvo" .Tuzan sam..........:'(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

OK Kizzo počinješ da se ponavljaš a to postaje pomalo dosadno. Pošto ti se ovde neće javiti niko od astrofizičara (nisam sigurna ni da li ih ima među članovima, ima par studenata astronomije) da probam još jednom da ti razjasnim neke stvari ::)

Zvezde se okreću raznim brzinama, bitne su brzine kojom se kreću u galaksiji tj brzine rotacije galaksije.
Ne postoje Njutnovi zakoni o "Gravitacionim krivama" niti bilo kakvi zakoni o "Gravitacionim krivama", Gravitacione krive su samo grafički prikaz brzine kretanja u zavisnosti od udaljenosti od centa galaksije. Razlika između zakona i grafikona je velika i uči se u osnovnoj školi, kao i Njutnovi zakoni GRAVITACIJE....
Što se tiče modifikovanja zakona gravitacije pročitaj Sašin post sa prethodne strane sve je to leo sažeo u dve rečenice.

Verujem (čuj verujem SIGURAN sam) da su svi astrofizičari čuli za rad Vere Rubin, pa problem rotacije galaksija je jedan od važnijih pravaca istraživanja, čak i oni koji se bave totalno drugim granama astrofizike sigurno su čuli za to.

Pa ako nemaš nijedno "gluvo uvo" onda se uozbilji i slušaj tj pažljivo čitaj odgovore, o čitanju knjiga ne bih opet poslušaj one koji su ti taj savet već dali, ovako više baš i nema smisla nastavljati.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NShappy

Nisam astrofizičar ali probaću da odgovorim Kizzi.

Da! Tela u galaksiji (uključujući i zvezde) kreću se tačno u skladu sa Njutnovim zakonima ako se uzme u obzir još i tamna materija.

Kizza

Hoćeš da kažeš da je Vera Rubin otkrila nešto što svi znaju  ???Pa čemu onda njen rad ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Pa danas svi to znaju šta tu ima neobično ??? Ipak je to jedno od najznačajnijih merenja ::)
Vera Rubin i inače spada među najpoznatije i cenjenije ličnosti u svojoj oblasti.
Ne vidim što se čudiš čemu njen rad, to kao da si rekao "Čemu Teslini radovi kad danas svi koristimo struju?"
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Nikad nisam rekao ovo za Teslu a nisi mi odgovorio na glavno pitanje :Sta je je to otkrila Vera Rubin?Molim te odgovori mi da vise ne smaramo forumase!Please!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Kizzo dobio si odgovor još pre dve strane

Quote from: sale11472 on January 23, 2008, 08:10:49 am
Ajd da probam da uprostim.
Dakle Vera Rubin et al. merenjem otkrivaju interesantnu činjenicu da se rotacija galaksija razlikuje od očekivanog na taj način što se zvezde na različitim udaljenostima od centra galaksije kreću istim brzinama što se razlikuje od kretanja planeta.

Vera Rubin i et al iz toga izvlače zaključak da je to prvi koliko toliko opipljiv dokaz postojanja tamne materije.....

Kizza izvlači zaključak  ?????? Koji zaključak Kizzo, da gravitacija ne drži zvezde u galaksijama????


Šta ti u ovome gore nije jasno? Prostije od toga teško da može ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

SUPERHEROJ

Ok, duze vreme citam sta komentarisete i "cutim" pokusavajuci da odgonetnem sta to jedni drugima pokusavate da dokazete? Vec je deveta strana a niko od Vas nije rekao nista o svojoj viziji svemira, nemojte da me razumete pogresno jer ne zelim nikoga da naljutim samo ljudi niste koliko ja vidim "u temi" jer je pitanje bilo kako Vi zamisljate svemir?Ali nema veze, da li onda znate da je  "Veliki prasak" duhovito nazvao [skovao] astronom Fred Hojl, koji nije verovao u tu teoriju.On je verovao da to predstavlja povratak na biblijsku verziju nastanka sveta.I jos nesto da kazem Kizzi: tamna materija poznata kao izgubljena masa, to je materija koja se ne moze videti direktno, jer emituje jako malo ili ni malo radijacije.O njenom prisustvu moze se zakljuciti na osnovu dejstva koje ima na druga nebeska tela.Njena gravitaciona sila predstavlja objasnjenje za ubrzanje rotacije galaksija i za cinjenicu da se galaksije grupisu u jata.Procenjuje se da je cak 90% materije u vasioni tamna materija, u obliku cestica zaostalih posle Velikog praska? Jos jednom se izvinjavam svima sto previse direktno [neko bi rekao bezobrazno] skrecem paznju [a ko sam ja da skrecem paznju?] da je tema kako Vi zamisljate svemir,vaseljenu....?

sale11472

Dakle ja odgovorio još na prvoj strani ;)

Quote from: sale11472 on December 13, 2007, 10:57:58 pm
A sto da je zamišljam kad lepo mogu da izađem napolje kada, je vedro (kao npr večeras ali ja noćas radim >:( ), i da pogledam svojim očima kako izgleda još ako se pogleda kroz dvogled juhuuu a tek kroz teleskopo JUHUHUHUUUU ;)


A onda je neko skrenu temu sa izgleda na neke druge stvari..... Ko li je to bio ??? A da SUPERHEROJ, pa se sad buni zbog offtopica (koji to nije) ;D ;D ;D ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Djole

meni se najvise dopada slika iz jednog stripa koji je davno izlazio ``Laser``
poznat inace po seriji ``sudija Dred``
tu je bila jedna slika dva ogromna vanzemaljca koji pod mikroskopom proucavaju kap neke tecnosti
a u toj kapi je ceo nas svemir...
nije bas nauka..ali tera na razmisljanje...
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

SUPERHEROJ

Quote from: sale11472 on February 03, 2008, 01:19:17 am
Dakle ja odgovorio još na prvoj strani ;)

Quote from: sale11472 on December 13, 2007, 10:57:58 pm
A sto da je zamišljam kad lepo mogu da izađem napolje kada, je vedro (kao npr večeras ali ja noćas radim >:( ), i da pogledam svojim očima kako izgleda još ako se pogleda kroz dvogled juhuuu a tek kroz teleskopo JUHUHUHUUUU ;)


A onda je neko skrenu temu sa izgleda na neke druge stvari..... Ko li je to bio ??? A da SUPERHEROJ, pa se sad buni zbog offtopica (koji to nije) ;D ;D ;D ;D ;D
Eto znao sam da ces bas ti da se ljutis, a nisam mislio nista lose. Samo sam hteo da vidim kako npr  Ti zamisljas vasionu....ali ti kazes da to ne znas...ili vec sta?

Kizza

Veliko hvala Djoletu i SUPERHEROJU sto su nas podsetili na temu!
Kada sam zapoceo ovu pricu stvarno me je zanimalo kako Vi vidite Svemir a ne kako je neko napisao(a kasnije takvu ideju napustio).
Mora da imate neku sopstvenu sliku,mozda i neki san?
Neki clanovi stvarno imaju ogromno znanje ,nek se sami prepoznaju,pa hajde da oni kazu kako vide Vasionu?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Djole

mislim..ustvari duboko verujem da cemo ``pravu`` sliku svemira dobiti ako se duboko zagledamo
u najstitnije cestice i ako se zagledamo u sebe.......
analogija: jedan spermatozoid od 200 miliona oplodi jajnu celiju i nastaje zivot
              jedan ili vise meteora od njih milion nosi zivotni potencijal (mikroorganizmi) i oplodi Zemlju

...vecinu odgovora majka Priroda (i otac karikaturista) su zapecatili u nama..i kao da govore:
``mozda nikada necete stici do najudaljenijih krajeva univerzuma ( :'( :'( :'()ali barem ste dobili sve odgovore``

..dakle verujem da ono sto je u svemiru, postoji kao neka analogija i u nama...

eto...malo razmisljanja (pa bilo to i lupetanje) ne skodi...tako ja to vidim..otprilike...
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Pa Djole takvo nešto se odavno radi, samo što se stvari gledaju na mnogo ali baš mnogo sitnijem nivou od onoga o kome ti pričaš tj na subatomskom i subnuklearnom nivou, malo malo pa čuješ kako se očekuje da neki odgovor da LHC ili neki sličan uređaj tj eksperiment u nekom akceleratoru čestica.

Inače ja se nisam ljutio ali pitanje upravo i zaslužuje takav odgovor. Misli mi svemir VIDIMIO (i "vidimo" još mnogim drugim talasnim dužinama) a to da li se radio o više dimenzinalnom zrnu multiverzumskog grozda ili pak samo o kapljici koja je istresena iz nosa stvorenja zvanog Velika Zelena Šmrkotina, nije previše bitno tj ne menja stvar. Naravno sa ponovo citiram velikog piscaČ
"Postoji teorija koja kaže da će, ukoliko ikada iko bude otkrio koja je svrha Vaseljene i zašto ona postoji, ova smesta iščeznuti i biti zamenjena nečim još neobičnijim i neobjašnjivijim.
Postoji i druga teorija koja tvrdi da se sve to već desilo."
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D