• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Svemir,Vaseljena-kako izgleda?

Started by Kizza, December 13, 2007, 06:09:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Sasa

QuoteA zasto mislis da je to tako? Zasto moramo da budemo ograniceni, i nase razmisljanje da se svodi samo na to? Zasto nemozemo da razmisljamo o necemu visljem i ....


Zasto mislim tako? Pa zato sto tako kaze logika nauke.

Zasto moramo da budemo ograniceni? Pa ne moramo, ali ne zelimo da pricamo besmislice. Mozemo mi pricati i bajke, ali vidi, i bajke imaju svoju logiku i svoju strukturu. Ako se ne drzis logike (bajke, nauke, religije, umetnosti) onda pricas besmislice. A zdrav covek ne voli da prica besmislice.

OK, lepo je kad covek nije ogranicen, ali covek koji nije ogranicen a prica nesto bez ikakvog smisla (tj. ako prica nesto sto nema nikakve logike) je nezreo, lud ili slicno. Pa i najmastovitiji pisci, kakvi su npr. pisci SF, zasnivaju svoje price na LOGICI svoje price. Da to ne rade, njihove price bi bile prazno lupetanje koje niko ne bi citao.

SUPERHEROJ

Quote from: Sasa on February 12, 2008, 01:50:05 am
QuoteA zasto mislis da je to tako? Zasto moramo da budemo ograniceni, i nase razmisljanje da se svodi samo na to? Zasto nemozemo da razmisljamo o necemu visljem i ....


Zasto mislim tako? Pa zato sto tako kaze logika nauke.

Zasto moramo da budemo ograniceni? Pa ne moramo, ali ne zelimo da pricamo besmislice. Mozemo mi pricati i bajke, ali vidi, i bajke imaju svoju logiku i svoju strukturu. Ako se ne drzis logike (bajke, nauke, religije, umetnosti) onda pricas besmislice. A zdrav covek ne voli da prica besmislice.

OK, lepo je kad covek nije ogranicen, ali covek koji nije ogranicen a prica nesto bez ikakvog smisla (tj. ako prica nesto sto nema nikakve logike) je nezreo, lud ili slicno. Pa i najmastovitiji pisci, kakvi su npr. pisci SF, zasnivaju svoje price na LOGICI svoje price. Da to ne rade, njihove price bi bile prazno lupetanje koje niko ne bi citao.
Ne bi da bilo ciju stranu drzim ali zvanican stav nauke je da je Svemir beskrajan i da nista izvan njega ne postoji a takav stav zvanicna nauka ima zbog toga sto NE ZNAJU da li ima nesto iza Svemira,a logika nam govori da je uvek nesto u necemu [zemlja je u suncevom sistemu, suncev sistem je u mlecnom putu, mlecini put......itd], jednog dana iznenadicemo se kad saznamo nesto sto sada ne mozemo ni da zamislimo.

Sasa

Quote... zvanican stav nauke je da je Svemir beskrajan i...


Ne, to nije tacno. Nauka tako nesto ne kaze. Mozda se nesto slicno tome moze cuti u popularnim emisijama i u odredjenom kontekstu, ali nauka ne kaze da je svemir beskrajan - naprotiv, on je vrlo konacan.

2.
QuoteLogika nam govori da je uvek nesto u necemu
-pa ni to nije tacno. To je samo nase sasvim skromno svakodnevno iskustvo koje ne mora i koje vrlo cesto nije  tacno. Nauka smatra da je prostor osobina kosmosa. Izvan kosmosa ne postoji kosmos, kao sto recimo, izvan Meseca ne postoji Mesec. Isto tako, izvan prostora ne postoji prostor (nije logicno, je li)

Preporucujem ovaj tekst http://www.astronomija.co.rs/teorije/nauka/nauka.htm je je u njemu na pojednostavljen nacin objasnjena nauka i kako ona radi.
.

SUPERHEROJ

Cinjenica: "Vasiona nema kraj i nista ne postoji izvan nje,pa ni prazan prostor" je uokviren podatak iz knjige "cinjenice nadohvat ruke" - www.mladinskaknjiga.co.yu, u sta ja naravno ne verujem, ali isto tako ne verujem da bi se jedan takav podatak ubacio u neku knjigu ukoliko nije zvanican stav nauke. Znam da sada mozes da mi kazes da i na tarabi pise nesto ali...taraba i knjiga? Nije mi jasno zbog cega unositi takav podatak u knjigu ukoliko nije zasnovan na nekom naucnom radu?

Pavdu

Quote from: SUPERHEROJ on February 14, 2008, 08:58:03 am
Cinjenica: "Vasiona nema kraj i nista ne postoji izvan nje,pa ni prazan prostor" je uokviren podatak iz knjige "cinjenice nadohvat ruke" - www.mladinskaknjiga.co.yu, u sta ja naravno ne verujem, ali isto tako ne verujem da bi se jedan takav podatak ubacio u neku knjigu ukoliko nije zvanican stav nauke. Znam da sada mozes da mi kazes da i na tarabi pise nesto ali...taraba i knjiga? Nije mi jasno zbog cega unositi takav podatak u knjigu ukoliko nije zasnovan na nekom naucnom radu?


E, to ti je pogrešno mišljenje...

Ima svakakvih knjiga... Knjige su svedočanstvo svega (i onog naučnog i onog pseudonaučnog). A u nekim situacijama je jako teško razaznati da li je u pitanju pseudonauka ili su u titanju stvarni naučni podaci.

I koliko samo ima primera pseudonauke kod kojih većina ljudi veruje da su istiniti... H zraci, neke vrste hladne fuzije, polivoda, memorija vode, Kirilijanova fotografija, klasterisana voda, deklasterisana voda, etc...

I za sve ovo se štampaju knjige i te knjige se kupuju u velikom tiražu.

Isto je sa astrologijom. Normalno je da će se bolje prodati "Sanovnik" nego "Fermaova poslednja teorema" ili "Teorija svega" i normalno je (a nije normalno) da će se bolje prodati "Biblijski kod" nego, šta znam, lupam, neka knjiga Nikolaja Velimirovića...

Zato treba pažljivo čitati i pažljivo birati knjige...

A isto je i sa naučnim radovima. Evo, primer je ovo sa međugalaktičkim meteorima. taj rad se nalazi na arXiv-u, koji bi trebao da okuplja radove koji su provereni i da ih čak dodatno proverava, ali eto, potkrala im se jedna greška (a sigurno ih ima i više). I oni koji nisu dovoljno upoznati sa tom tematikom mogu da pročitaju to i da shvate kao da je istina (čak, nažalost, dešava se, ali možda retko, ali dešava se, da ljuti u takvim situacijama toliko prime k'srcu takve radove da kasnije ne žele da veruju u one koji su pravi; susretao sam se sa raznim ljudima koji pokušavaju da obore OTR itd... na osnovu nekih radova koji su čiste nebuloze, ali ljudi toliko žele da promene nešto i onda se javlja ovaj problem, menjaju se dobre stvari na osnovu loših).

Eto...
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

SUPERHEROJ

Hmmm, ne znam da li si dobro procitao sta sam ja napisao? Ako nisi ja se slazem s'tobom, samo mi nije jasno zasto to sve pisu? ?Pa vise bi para uzeli za neku knjigu ako unesu tacne podatke? Ili eventualno isto toliko, zar ne?
Znaci nije moje misljenje pogresno[procitaj ponovo sta mislim]

burga

У књизи ,,Живот и прикљученија Динитрија Обрадовића у маштву нареченога Доситијем", аутор каже
QuoteМлад човек чита једну књигу, коју за разумети или би ваљало да има више искуства, или да је читао друге књиге пре, да може ту која му је у руци, разумети, с вишим вниманијем него се злато мери на теразијама ума и расужденија измерити, истину од притворности и лажљивобасновити' измишљења распознати, имајући всегда на памети, да није све што се жути злато, нити све што се сија и блиста драги камен. Ми би се ужаснули кад би добро могли и хотели расудити, колико су хиљада година неке велике лажи за истину, и лукава лицемерија и преласне притворности за праву светињу држате биле! Ово све безлобна и слаба младост није кадра расудити, и није јој за зло примити: потребује руковођења и настављенија; ако ли тога нема, остаје у тами и у превари. Ко се је научен родио на свет?


Толико о књигама.

Што се пак самог текста тиче, он је савршено коректан. Уопште, у науци није престала да важи Окамова оштрица. Зашто бисмо бајали или гледали у пасуљ шта се налази ,,изван граница" познате Васионе, када се она (колико за сада знамо) понаша као изолован, или у најмању руку затворен систем.

И на крају, није битно да ли неко од нас ,,верује" у 10-димензиони простор-временски систем, квантну теорију или ОТР, све док примењени математички апарат даје резултате који се поклапају са експерименталним. (Добра теорија мора да задовољи још неке критеријуме, али о томе другом прилико, ако буде заинтересованих да прочитају нешто на ту тему)

NShappy

Quote from: SUPERHEROJ on February 14, 2008, 11:02:03 am
....Pa vise bi para uzeli za neku knjigu ako unesu tacne podatke? Ili eventualno isto toliko, zar ne?...

Auuu... ...ovo je opasno netačno. Pa pogledaj samo gomile knjiga odštampanih kod nas. Pogledaj samo sajam knjiga. Gomile kvazinaučnih baljezgarija a NIJEDNA ozbiljna naučna knjiga. Čast izuzecima ali ni to nema baš svuda da se kupi. Mislim na izuzetke. Recimo, od kreacionista kod nas imaš bar 10-ak knjiga. A o evoluciji ni jedna. Nedavno je u NS na Spensu bio taj mali sajam knjiga. Pored beletristike, izbor zanimljive naučne literature je mučan. Devojka koja je biolog je odmah kupila knjigu koju je samo prelistala. Bila je puna fantastičnih mikroskopskih snimaka kakvi se retko viđaju, 3D mikroskopija, snimci sa atomskog mikroskopa, snimci veoma rektih preparata i to sve vrhunski odštampano a pošto se tima bavi knjigu je uzela posle dve tri prelistane strane. Nije ni bila skupa. A kada smo knjigu pažljivo zagledali, napisana je od strane kreacionista koji sve te "neverovatne stvari koje funkcionišu" pripisuje.... bla bla. bla... o čemu već kreacionisti lupetaju.  >:(

A recimo Ajdačića, ili "Molim te objasni mi" nemaš nigde ovako slobodno da kupiš. Sramota!

sale11472

De de ne treba padati u vatru, trolovi to najvše vole i to im je duševna hrana.
Što se cele situacije tiče to je bar jednostavno. Od vajkada je bilo lakše zagnjuriti glavu u pesak (tj u nedokazive kvazinaučne baljezgarije) i u raspravama iz tople sobe pričati koješta a sve to začinjavajući obilnim količinama žargona oblasti o kojoj se raspreda kako bi se stvorio utisak stručnosti, nego stvarno se truditi da se nešto nauči i razume, da ne pominjem suludu aktivnosti da izađeš napolje po ciči zimi i da sediš i buljiš u neko stakalce upereno u nebo, pokušavajući da svojim očima vidiš neku bledu mrljicu a sve to dok se smrzavaš do koske, oči ti suze od hladnog vetra a i džukele lutalice te posmatraju na agresivno sumnjiv način......

Ili kako je to lepo davnih dana (dok je još bio pri čistoj) rekao Bora Đorđević " O kako je lepo biti glup" a tek kako je lako......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

SUPERHEROJ

Quote from: sale11472 on February 14, 2008, 05:18:21 pm
De de ne treba padati u vatru, trolovi to najvše vole i to im je duševna hrana.
Što se cele situacije tiče to je bar jednostavno. Od vajkada je bilo lakše zagnjuriti glavu u pesak (tj u nedokazive kvazinaučne baljezgarije) i u raspravama iz tople sobe pričati koješta a sve to začinjavajući obilnim količinama žargona oblasti o kojoj se raspreda kako bi se stvorio utisak stručnosti, nego stvarno se truditi da se nešto nauči i razume, da ne pominjem suludu aktivnosti da izađeš napolje po ciči zimi i da sediš i buljiš u neko stakalce upereno u nebo, pokušavajući da svojim očima vidiš neku bledu mrljicu a sve to dok se smrzavaš do koske, oči ti suze od hladnog vetra a i džukele lutalice te posmatraju na agresivno sumnjiv način......

Ili kako je to lepo davnih dana (dok je još bio pri čistoj) rekao Bora Đorđević " O kako je lepo biti glup" a tek kako je lako......
OK onda zasto svi ovde pisu o kosmosu i poznatim stvarima u njemu ono sto su vec negde procitali? Zasto se niko ne bavi odgovorom koji je Kizza postavio, nego pokusavaju jedan drugog da opstruisu po svaku cenu?

sale11472

Quote from: SUPERHEROJ on February 16, 2008, 11:32:56 pm
Zasto se niko ne bavi odgovorom koji je Kizza postavio, nego pokusavaju jedan drugog da opstruisu po svaku cenu?


Pomenuti nije postavio nikakav odgovor a na "pitanja" koje pokušavao da postavi dobio je više puta jasan odgovor samo što kao svaki dobri trol nije ni čitao odgovore nego je nastavljao i dalje da se ponavlja u nedogled......
E sada kako trola samo trol može da brani i tebi Pa pa :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sashastar

Mislim da je dosta bilo.  >:(

Molim moderatore da zakucaju ovaj topik pod hitno.  >:(

Pavdu

Quote from: sashastar on February 17, 2008, 12:24:58 am
da zakucaju ovaj topik pod hitno>:(


Mislim da ga treba obrisati sa lica Zemlje.  ;)

Ma kakve Zemlje... Svemira, Vaseljene (kako god da izgleda)...  :D ;) 8) :P :-X
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Pozdrav za SUPERHEROJA i za one koji su nesto pametno rekli o ovoj temi!
Zalosno je da ovakvi likovi budu na ovom sajtu ne zato sto su takvi kakvi su,nego sto im sve smeta.Ne znam da li su pametni,duboko verujem u to,a mogli bi da budu konstruktivni ali nisu. Mozda bi trebalo njih Extarminirati?Zasto zakljucati ovu temu?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?