• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koamos - kao deo zivog bica?

Started by SUPERHEROJ, February 18, 2009, 06:16:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

SUPERHEROJ

Svi ste na ovom forumu dosta dugo, i razmenjujete misljenja koja ste vec negde procitali ili culi, a da li Vam je nekada palo napamet da je nama poznati kosmos samo deo necega? Npr. deo zivog bica koje mi nemozemo ni da pojmimo u najludjoj masti [ ni po velicini ni obliku ni po sastavu....]. Interesuje me da li mislite da postoji mogucnost da je tako ili mislite da "lupam"? U svakom slucaju bilo bi mi drago da cujem sta mislite o tome [a bilo bi dobro i  da obrazlozite svoje misljenje] 

Predrag

To je vec mnogima palo na pamet. Kao i da smo mi deo nekog eksperimenta ili da je neko kap necega prosuo u neki sud sa necim i izazvao reakciju(veliki prasak)...i jos puno takvih prica.
Mada...ko zna! 8)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

NShappy

Lupati na ovaj način se može do beskonačnosti...

Kizza

Ma sve je moguće!Razmišljo sam da ako je sam Svemir ŽIVO BIĆE procesi koji se dešavaju ZVEZDAMA  bi imali neki smisao.Ne vidim drugi razlog gde se neke materije grupišu i postaju Zvezde i pritom imaju svoj životni ciklus a druge postaju Planete.Meseci....Mora da sve ovo ima neku SVRHU  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Quote from: NShappy on February 18, 2009, 06:48:19 pm
Lupati na ovaj način se može do beskonačnosti...
Bilo bi dobro i da obrazlozis svoje misljenje [ koje ustvari i nije neko misljenje], jer zivotni ciklus u kosmosu postoji, posto se sve "radja i umire" u njemu, i ne zaboravi da svako zivo bice raste i razvija se bas kao i kosmos?

Kizza

Zanima me zašto se kaže "UMIRUĆA ZVEZDA"  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Izvinjavam se zbog možda grube reči. Peace!  :)

Hteo sam reći ovo (citat sa druge teme):
Quote from: NShappy on February 19, 2009, 01:29:01 pm
...problem je što iznosiš teorije za koje još ne postoje metode da se provere ili dokažu. Ni matematičke ni eksperimentalne. Takvih teorija se može postaviti beskonačno mnogo i sve su potencijalno moguće (osim ako nisu u suprotnosti sa nekim do sada izmerenim/dokazanim/uočenim/izračunatim rezultatima ili zakonima).

Uz teoriju, da bi uopšte bila uzeta u razmatranje, moraš ili predložiti matematički model koji bi je opisao, ili predložiti (i uspešno obaviti) eksperiment koji bi ukazao na neke aspekte tvoje teorije i na taj način je podržao.

Mislim, nije problem ovako logički postaviti teoriju, ali takvom metodom možemo postaviti gotovo neograničen broj teorija.


Znači svako može da izjavi bilo šta što nije u suprotnosti sa zakonima prirode. I sve je potencijalno moguće. Ali toga potencijalno mogućeg ima beskonačno mnogo. Da, možda je svemir deo nečega nezamislivog, možda je deo zivog bića (iako još nemamo pravu definiciju šta je živo biće), a možda je nešto prostije, možda je beskonačno mali posmatrano iz viših dimenzija, možda je singularitet za više dimenzije, možda će da se rascepi, možda će da se ponovo zgusne, možda ima polja koja još nismo detektovali (a koja utičnu na kretanje svetlosti na velikim rastojanjima (pa stvaraju privid crvenog pomaka)), možda se preklapa sa svemirom vižih dimenzija, možda se sudara sa svemirom viših dimenzija, možda postoji svemir u dve dimenzije čija se zakrivljena ravan kao opna nalazi oko našeg svemira, a možda nije opna nego ravna ravan koja prolazi kroz nas a mi je nevidimo jer je beskonačno tanka, ili prolazi pored nas, a možda bla. bla. bla. Raspravljati o ovome je u principu gubljenje vremena. Prava stvar je smisliti metodu, ili matematički model koji će omogućiti proveru neke od gornjih teza.

Da li nam je palo na pamet da je svemir živo biće? Pa jeste. I to je to. Ne znam šta još tu može da se kaže. Nekom jeste palo na pamet, nekom nije. I niko ne može nikako da utvrdi jeli u pravu ili ne. Korisnije bi bilo prvo defiisati šta je živo biće.

SUPERHEROJ


Uz teoriju, da bi uopšte bila uzeta u razmatranje, moraš ili predložiti matematički model koji bi je opisao, ili predložiti (i uspešno obaviti) eksperiment koji bi ukazao na neke aspekte tvoje teorije i na taj način je podržao.
Da li je i covek matematicki model? Da li treba izvrsiti eksperiment da bi se dokazalo da covek [ili krava] postoji? Izvinjavam se ako ova tema nije interesantna, ja sam na ovom forumu ponekad, ne cesto kao vecina tako da su moja interesovanja i znanja jos uvek na laickom nivou, ali ipak  da je nas kosmos kao deo [npr zeludac] zivog bica vrlo moguca stvar

Jethro

Inercija, u najprostijem tumačenju, kao težnja da se zadrži prethodno stanje je uzrok i smisao nastanka i postojanja života. Drugim rečima život je samo inercija. Stoga nije uopšte čudno što se prave paralele između živog i neživog na takav način. Teorija sistema se odnosi i na žive i na nežive sisteme.
A što se tiče želuca tog megabića, izgleda da ono ima problem sa nadimanjem, i to ubrzanim. Tako da će uskoro problem nedostajuće mase u našem univerzumu postati još veći.

aviss

Želim da vas pozdravim, i ukažem na činjenicu da je svaka vrsta razmišljanja dobra i služi razvoju (samo) svesti, što je naš, trenutno, primarni zadatak kao (samo) svesnih bića. Tome služi i ovaj kao i mnogi drugi FORUMI. Nije nužno uvek postavljati naučno relevantne teorije i njih samo razmatrati (iako je to vrlo važno), već pustiti mašti na volju pa ko zna... Ne bi bilo prvi put da mašta nasluti pravac razvoja nauke. Inače se slažem (bez razmatranja teorije živog bića) da je kosmos (univerzum) jedan ogromni organizam koji nas je u krjnjoj liniji i iznjedrio pa bi bilo "malo" pretenciozno smatrati da smo svesniji od njega iako smo tek shvatili da smo (samo) svesni. Toliko od mene za sada. Pozdrav.

NShappy

Quote from: SUPERHEROJ on February 19, 2009, 11:18:39 pm
Da li je i covek matematicki model? Da li treba izvrsiti eksperiment da bi se dokazalo da covek [ili krava] postoji?

U principu jeste. Nismo uspeli sve da modeliramo, ali doći će i do toga. A razlika je što je čovek tu, kao i krava, možemo mnogo toga da vidimo, isprobamo, modeliramo pa proverimo model na živo. A kod svemira to ne možemo.

Već sam rekao, teorija koja ne može da se proveri ni eksperimentalno ni matematički ni empirijski, i na koju ništa od do sada uočenih i izmerenih fenimena ne ukazuje, je korisna koliko i neka druga ista takva, a te dve su korisne koliko i neka treća ista takva, a te tri koliko i ostale iste takve... ...hiljade njih.

r2d2

February 20, 2009, 01:24:24 pm #11 Last Edit: February 20, 2009, 01:35:08 pm by r2d2
Ako je svemir zivo bice onda je i grad Beograd sa svojom strukturom i stanovnistvom(sve zajedno s psima lutalicama) zivo bice ili selo Simanovci ili Fabrika rakovica ili celokupan mravinjak s svim mravima. Moze biti i kamen zivo bice samo sto "zivi" milionima godina pa nevidimo njegov "zivot". Pa i planeta ili bilo sta na ovom svetu. Vidis, definicija zivog bica mora da ide pre postavljenog pitanja. Slavko definisi malo bolje pojam zivog bica, na cega si mislio kada si se to upitao, ako moze. Ako bi nekom religioznom coveku na primer postavio isto pitanje za njega ziva bica prestavljaju i nevidljivi andjeli i fantomi i sta ti ja znam. Filozofi opet zavisi od pravca mogu tvrditi da nista nije zivo do da je apsolutno sve zivo. Itd itd, itd, itd.

Matematicar ce da ti da svoju definiciju, ali takve stvari se daju proveriti i dokazati, jer matematika lezi u korenu gotovo svih ostalih nauka.Kod nje nema cile-mile barem za sada.
E sada bilo bi lepo da pricamo samo o naucnom stanovistu, pa ako imas neke zanimljive ideje objasni ih.

SUPERHEROJ

Quote from: r2d2 on February 20, 2009, 01:24:24 pm
Ako je svemir zivo bice onda je i grad Beograd sa svojom strukturom i stanovnistvom(sve zajedno s psima lutalicama) zivo bice ili selo Simanovci ili Fabrika rakovica ili celokupan mravinjak s svim mravima. Moze biti i kamen zivo bice samo sto "zivi" milionima godina pa nevidimo njegov "zivot". Pa i planeta ili bilo sta na ovom svetu. Vidis, definicija zivog bica mora da ide pre postavljenog pitanja. Slavko definisi malo bolje pojam zivog bica, na cega si mislio kada si se to upitao, ako moze. Ako bi nekom religioznom coveku na primer postavio isto pitanje za njega ziva bica prestavljaju i nevidljivi andjeli i fantomi i sta ti ja znam. Filozofi opet zavisi od pravca mogu tvrditi da nista nije zivo do da je apsolutno sve zivo. Itd itd, itd, itd.

Matematicar ce da ti da svoju definiciju, ali takve stvari se daju proveriti i dokazati, jer matematika lezi u korenu gotovo svih ostalih nauka.Kod nje nema cile-mile barem za sada.
E sada bilo bi lepo da pricamo samo o naucnom stanovistu, pa ako imas neke zanimljive ideje objasni ih.

Izvinjavam se ali nije svemir zivo bice nego DEO zivog bica, a posto me malo uvodis u filozofiju sa onim kamenom od milion godina, onda moram da ti kazem  da ponekad razmislis da li je zivo bice samo ono sto nasa civilizacija odredjuje nama kako da mislimo? Mislis li da je zivo bice "ono" sto trosi kiseonik? I zasto?
A ja sam samo pitao na pocetku teme da mi kazu ljudi svoje misljenje i da ga obrazloze [ako hoce] a  ne da se drze zvanicne nauke koja usput nista ne zna, ni da li postoji vanzemaljski zivot, sta je tamna energija ni materija....u svakom slucaju vise ne zna nego sto zna. Razmislite o kosmosu kao delu necega

I izvinjavam  sto me poduze nije bilo da odgovorim, ispadam malo neozbiljan

Yagodinac

Ovo je astronomski a ne filozofski forum. Bilo je kojekakvih filozofa i sociologa koji su društvenu zajednicu opisivali kao živi organizam (pa npr. policiju opisuju kao bela krvna zrnca, ali majke mi) ali to je ionako dokonost bez granica.
Mislim da ono što možemo da zaključimo na osnovu bilo kakvih dokaza može da se tretira kao hipoteza a ovo gore ne može. Možda je svemir deo nečeg još većeg ali to je nebitno dok to ne možemo da dokažemo. Inače bi Veliki prasak mogao da bude deo eksplozije kašikare, analogno s prethodnim...
P.S.
Ne bih da se shvati moje pisanje kao negiranje tuđeg mišljenja

bear

Kao sto se to provlacilo vise puta po forumima, problem je sto imamo jednu jedinu referencu sto se tice zivota, nas (=Zemlju). Tako da, sve van toga je pitanje mozda cak ne toliko filozofije koliko terminologije, sta ko zove zivotom - koji je nezgodan pojam sam po sebi s obzirom da je nastao kao prirodna potreba da se razlikuju zivotinje i biljke od zemlje i kamenja.