• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Posmatranje u Vojvodinu

Started by Miki FR, July 10, 2020, 04:45:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Quote from: Yagodinac on October 25, 2021, 12:43:29 pmŠteta što nemamo (ko)lektora na forumu.

Ja svojeg vodim stalno sa sobom. Ne daj Bože da sednem u kafanu i posle par piva da promašim šta od izgovora ili gramatike. Šta će ljudi reći?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boki Aristarh

Dragi moji astronomi,
mislio sam da je dupli smajli na kraju mog gramatičkog posta dovoljan... ali izgleda da ipak nije...
Već duže vreme većina mojih prijatelja koji su nekada bili jako aktivni na AM forumu ne objavljuje ovde apsolutno nikakve komentare ili postove. Ja sam to kritikovao smatrajući da treba ovako malu astronomsku zajednicu ipak podržavati. Oni se nekako nisu osećali prijatno, jer svaka reč vuče svoj rep...
Trudio sam se da poštenim i detaljnim savetom uputim svakoga u pravcu ispravnog (po mom mišljenju) bavljenja amaterskom astronomijom, bez sujete, cepidlačenja i sitnih prepucavanja.
Gotovo svaku našu fotografiju sa svim tehničkim detaljima publikovao sam na AM-u u želji da na taj način doprinesemo istom cilju...Ako nisam pomogao, nisam sigurno odmagao, ali izgleda da došlo vreme da i ja malo smanjim svoje aktivnosti na AM forumu.
Ne ljutim se, svratiću po nekad da vidim kako ide...
Vedro nebo

Yagodinac

Boki, ne treba odustajati od druženja na ovom forumu, uprkos tome što ne misle svi članovi isto. Uvek je tako bilo i biće. Meni ne smeta ta šarolikost stavova, astronomskih, jezičkih, nacionalnih, pa i političkih - dok se ne vređamo međusobno. Naravno, degutantno je da ovde raspravljamo o etničkim/političkim pitanjima, ali je činjenica da smo mi svi ljudi sa svojim izgrađenim stavovima koji ponekad i malo više provejavaju kroz postove (a ne bi trebalo).
Ja ljude delim na dobre i loše, a njihova nacionalnost ili gramatika koju (ne) koriste mi je najnebitnija osobina jednog čoveka. Kad neko nema nikakve ljudske kvalitete zadnje čega se dohvati je etnička pripadnost - kao da je to sad neka mnogo pozitivna osobina biti Srbin, Albanac, Španac, Portorikanac... A ovi što to nisu, e onda je to njima minus, kako da ne... Vidiš, to je mnogo manje bitno od toga kakav si ti čovek u suštini, i da li si uopšte. Kad nisi šmeker i kad te svi zaobilaze onda jedino što ti ostane je nacionalističko kukumavčenje.

Pošto zbog daljine nemamo svi mogućnost da se često viđamo i družimo lično, bar treba ovaj forum da bude mesto za tako nešto - ali bez nekakvih nepotrebnih gramatičko-nacionalnih rasprava, što je zadatak pre svega moderatora da, po potrebi, saseče u korenu. U tom smislu se i ovaj moj post može smatrati oftopičarenjem, pa ako proradi metla neću se ljutiti ako i on bude obrisan  ::)

Danijel

Ne treba se ljutiti. Bitno je da se razumijemo. A sad, kako tko piše ili govori, sve je to dio bogatstva jezika, narječja, naroda, civilizacije... Važno je da se informacija podijeli i da ju ljudi razumiju i ispravno protumače.

Pismo je jedno, a govor drugo. S obzirom da ovdje imamo pismo, a ne govor, ponekada je nezgodno prenijeti kontekst i očekivati da ga ljudi prepoznaju. Zato imamo smajliće koji nam pokazuju raspoloženje i otkrivaju u kakvom je kontekstu napisana ta misao. Ako je čovjek koji je napisao naslov ove teme stranac, onda je za pretpostaviti da mu nije bila namjera posvađati nas zbog padeža.

S druge strane, ispalo je baš simpatično, a mene podsjetilo kako je to bilo u JNA 1985/86 godine u Štipu kada sam se susreo s ljudima s kojima ranije nisam imao nikakvog kontakta niti sam znao da postoje takva narječja koja su mi djelovala "smiješno". Čak, štoviše, svi smo se šalili na takav način i nitko se nije niti malo ljutio. Postalo nam je normalno zafrkavati se tako. I opet, što je najvažnije, svi smo se sasvim razumjeli kako god da smo govorili. A to je bit svega.

Ovaj forum je slabo aktivan. Šteta, jer mislim da imamo puno toga zajedničkoga i mnogo stvari za podijeliti jedni s drugima. Kako privući ljude ovdje? Nemam pojma, ali znam da ako ćemo se ljutiti jedni na druge zbog jezika, narječja, nacionalnosti, politike, pisma, sebičnosti... sigurno nećemo pridonijeti tome da ljudi dođu. Naprotiv, rastjerat ćemo i onih nekoliko, koji smo tu da povremeno "bacimo oko" i vidimo što ima novoga ili se pohvalimo onime što smo napravili, doživjeli, snimili... A gdje ćemo drugdje nego ovdje? Sigurno je da nećemo otići na štajaznam, sportski ili politički portal i tamo staviti snimak Mjeseca u prvoj četvrti i reći, glete ljudi šta sam snimio. Znamo kako bi to završilo jer tamo nema puno ljudi koji se time bave, ali zato ima puno onih koji bi nam pisali ono što ne želimo čitati.

I zato, trebamo imati više tolerancije i razumijevanja prema ljudima ovdje, jer sve nas veže ta astronomija zbog koje smo i došli ovamo i zbog koje noćima (neki i danima, hehe...) "blejimo u nebo", snimamo, nabavljamo opremu, dijelimo informacije, savjete, iskustva, jer to nam je zajedničko. Trebamo ulagati više u to što nas veže, a što manje u ono što nas razdvaja. Barem ja to tako vidim. Eto.  :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Sve je 200% onako kako je Danijel opisao.
Samo još da dodam da kad god sam nešto pisao na Zvjezdarnica forumu, na srpskom jeziku, niko me nikad i nizašta nije gramatički ispravljao; ne daj bože da me neko vređao na nacionalnoj osnovi. A zapazite da Hrvatska ima i neki zakon koji kaže da sve tamo zvanično napisano mora biti na hrvatskom jeziku - možda čak i svaki medij (ovo pretpostavljam) mora imati lektora ili sličnu osobu, tako sam nešto bio pročitao. I opet nisam imao nikakvih problema.
Imati širinu je vrlina. Mi se ovde okupljamo zbog ljubavi prema prirodi, nebu, astronomiji, cilj je da to uživanje podelimo jedni sa drugima - to nikad ne treba da zaboravimo.

Danijel

October 25, 2021, 11:16:26 pm #65 Last Edit: October 25, 2021, 11:24:12 pm by Danijel
Ne znam sad za zakone, ima ih i previše. Lektor i urednik na Astroforumu sam ja. I garantiram, nitko nikoga neće vrijeđati tamo ne samo zbog jezika, pravopisa ili nacionalnosti, nego ni zbog čega drugoga. Isto tako, kako Zorkić na Astronomskom magazinu objavljuje tekstove nas koji pišemo na hrvatskom, tako ni na portalu Zvjezdarnica, dok je bila otvorena, nije uskraćen niti jedan tekst pisan na srpskom jeziku. Niti se itko ikada žalio na to.

I što se mene tiče, dok sam ja tamo "bog i batina" tako će biti i ubuduće. Štos je u tome da tamo, baš kao i ovdje, borave ljudi koji su svega toga svjesni, koji su na visini zadatka kako bi se reklo, nema primitivaca pa ni njihovih prizemnih ponašanja. Tu i tamo se zna dogoditi da netko zaluta, no to se brzo i efikasno riješi odmah i život ide dalje. Jednostavno, poštujmo i cijenimo jedni druge, sve naše različitosti, budimo svjesni da nema dva jednaka čovjeka i da svi mi imamo svoje mane i slabosti, nitko od nas nije savršen pa ne možemo očekivati da smo uvijek u pravu u svemu.

Na Astroforumu smo se davno bili dogovorili da nema veze kako tko piše. Ne znaju svi ispravno pisati gramatiku, imamo i nekoliko stranaca koji pišu najbolje što znaju, nitko im se ne smije niti ih kritizira zbog toga. Ako nekome nešto nije jasno, pita slobodno bez bojazni da će ga se ismijavati. Jednostavno prihvaćajmo ljude takve kakvi su, sve dok god su fer i korektni. Bitno je da se razumijemo.

Trolovi naravno nisu dobrodošli, pa oni koje zanima astrologija, odmah ih upozorimo da su došli na krivo mjesto i slično. Neki ljudi recimo uopće ne razumiju razliku između astronomije ili astrologije. Nekima je to isto, neki misle da se bavimo horoskopima, drugi da se astrolozi bave proučavanjem svemira. Zna tu  biti i komičnih situacija zbog toga. No, dok god smo korektni, nema razloga za srdžbu.

Osim toga, ljudi vrlo brzo shvate na kakvom se mjestu nalaze. Brzo vide da ovdje nema budala, da jedni druge ne podj**avamo, ne ogovaramo i slično tome. To je dobar temelj za dalje. Svako malo stasaju novi ljudi koje zanima astronomija. Tražit će ovakva mjesta gdje se okupljaju astronomi s kojima će moći razmjenjivati mišljenja. Tako da je ovaj forum jedna mirna oaza u kojoj borave ljudi koji se žele odmaknuti od svakodnevne životne ludnice i ovdje pronaći svoj dio mira i umne relaksacije u astronomiji. Možda nas sada nema puno aktivnih, no ne znači da se to neće promijeniti. Siguran sam da ima onih koji ništa ne pišu jer smatraju da nemaju što reći, ali nas prate, vole pročitati ono što ovdje stavimo. Osim toga puno puta sam nešto tražio na Googleu, a dovelo me ovdje. To znači da ipak nekog vraga korisno radimo, zar ne.  :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT