• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vidojevica - astroklimatski uslovi

Started by stefan_m, December 05, 2011, 08:20:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stefan_m

December 05, 2011, 08:20:02 pm Last Edit: December 05, 2011, 08:25:54 pm by stefan_m
Quote from: Sekula on December 05, 2011, 03:21:16 am
Nebo nad Vidojevicom je bilo sjajno. Apsolutni kontrast na gustu maglu i smog gradova u dolini. Apsolutno mesto za astrosnimanja u Srbiji! Prosto, morate biti tamo i videti tako nešto.


Nevezano za fotografije,tvrditi da je Vidojevica najbolje mesto za astrofotografiju u Srbiji je najblaze receno smesno.SMESNO!!!(Ogradjujem se ako je tada bila prisutna meteo invezija,uostalom tada je svako brdo dobro,cim se izdignete iznad magle pa bilo to i pored nekog veceg mesta)
To mi je dobro poznato jer sam bio na pomenutoj planini par puta a baveci se astronomijom (kako astrofotografski tako i vizuelno) mogu da navedem dosta mnogo boljih lokacija od ove. Vidojevica je totalni promasaj kada se ima u vidu odabir mesta za respektabilnu observatoriju koja je napravljena. Svetlosno zagadjenje je ogromno,najvise od Nisa i Leskovca a i LP Prokuplja nije mali. Nocu moze da se pesaci bez upotrebe bilo kakve lampe-PROVERENO.Uostalom,svakog kog put nanese jednom na ovu lokaciju neka pogleda ka istoku i videce "grozdove" gradova pa i manjih mesta koji se protezu od Nisa pa sve do samog juga Srbije. Po mojoj slobodnoj proceni oko 50% neba je manje-vise "napadnuto" od LP okolnih mesta.
Ako vec pominjete ovu lokaciju kao najadekvatniju prvo se malo raspitajte,prosetajte Srbijom uzduz i popreko,procenite uticaj LP-a ,pa tek onda donesite sud. Obidjite malo planine istocne i zapadne Srbije,Homolje, Levac isl pogodne astro lokacije pa cemo onda da pricamo koliko je dobra Vidojevica....

Sekula

Quote from: stefan_m on December 05, 2011, 08:20:02 pm
Quote from: Sekula on December 05, 2011, 03:21:16 am
Nebo nad Vidojevicom je bilo sjajno. Apsolutni kontrast na gustu maglu i smog gradova u dolini. Apsolutno mesto za astrosnimanja u Srbiji! Prosto, morate biti tamo i videti tako nešto.


Nevezano za fotografije,tvrditi da je Vidojevica najbolje mesto za astrofotografiju u Srbiji je najblaze receno smesno.SMESNO!!!(Ogradjujem se ako je tada bila prisutna meteo invezija,uostalom tada je svako brdo dobro,cim se izdignete iznad magle pa bilo to i pored nekog veceg mesta)
To mi je dobro poznato jer sam bio na pomenutoj planini par puta a baveci se astronomijom (kako astrofotografski tako i vizuelno) mogu da navedem dosta mnogo boljih lokacija od ove. Vidojevica je totalni promasaj kada se ima u vidu odabir mesta za respektabilnu observatoriju koja je napravljena. Svetlosno zagadjenje je ogromno,najvise od Nisa i Leskovca a i LP Prokuplja nije mali. Nocu moze da se pesaci bez upotrebe bilo kakve lampe-PROVERENO.Uostalom,svakog kog put nanese jednom na ovu lokaciju neka pogleda ka istoku i videce "grozdove" gradova pa i manjih mesta koji se protezu od Nisa pa sve do samog juga Srbije. Po mojoj slobodnoj proceni oko 50% neba je manje-vise "napadnuto" od LP okolnih mesta.
Ako vec pominjete ovu lokaciju kao najadekvatniju prvo se malo raspitajte,prosetajte Srbijom uzduz i popreko,procenite uticaj LP-a ,pa tek onda donesite sud. Obidjite malo planine istocne i zapadne Srbije,Homolje, Levac isl pogodne astro lokacije pa cemo onda da pricamo koliko je dobra Vidojevica....


Nema šta da nam se tu svidja i ne svidja nečija tvrdnja, uzdisanje pod zvezdama i umiranje u lepoti istih kada ih vidimo. Ovo što je u citatu napisano je bez ikakvih realnih osnova. Kako je neko davno napisao da je sve u meri i merenju, elem, za ovo mora da budu navedeni egzaktni podaci. Na Vidojevici su mereni realni astroklimatski uslovi. Čitav projekat tog merenja je radjen u prvoj polovini '80 godina prošloga veka, pod pokroviteljstvom AOB-a i rukovodjenjem gospodina Kubičele našeg čuvenog astronoma. Napravljena je astroklimatska karta Srbije, upravo iz razloga jer se još tada planiralo izmeštanje tj izgradnja izdvojene stanice te pomenute institucije, svakako, van Beograda.

Seeing na ovom mestu zna da bude oko 0,5 lučne minute što spada u red opservatorija negde na Havajima. Naravno, zna da bude i lošiji. Onome ko zna o čemu pričam, sama maglina u Orionu se vidi nakon potpuno akomodacije maltene u crevenom delu, golim okom. Ja sam Srbiju obišao posmatrački, ali ovako nešto nisam video nigde drugde. Naravno, pretpostavljam lokacije koje vrede, a to je prvenstveno Stara planina. To konstatovanje "išao sam bez lampe", "svetlosno zagadjenje drugih gradova" je vrlo odakativno napisano. Išao sam i ja bez lampe nakon akomodacije oka. Da li očekujete uslove mračne komore na posmatračkom mestu? A što se tiče pomenutih LP zagadjenja gradova ona se vide ali se u posmatračkoj ravni na toj visini (1155 m) uopšte ne registruju. Naravno, na ovo moje sad može da se kaže - nije tako. Ali, nećemo se ubedjivati.

Druga dovoljno mračna mesta svakako da postoje. Sve što je 1000 m pa iznad, je super za svakog od nas.

Dakle, nadjite drugo dobro mesto, pošaljite slike da vidimo, a još bolje merenja.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

Posto sam dovoljno informacija cuo hoce li biti pasulja u kazanu kad dodjem na astro session (bilo homolje bilo hawai-vidojevica)?
p.s. nosim svoj teleskop i napajanje

Yagodinac

Ovde moram da se složim sa Sekulom; nadmorska visina je jedini provereni lek za LP.
S druge strane sigurno postoje i druge lokacije vredne obilaska (Tara, Stara planina) ali moram da vas podsetim da sve je to potpuno džabe ako atmosfera ne bude veoma transparentna. Takvih izuzetno transparentnih večeri (po pravilu udruženih sa izuzetnom turbulencijom) ima možda 4-5 godišnje. To je verovatno korisnije od izbora lokacije  ;D
Inače, deo opreme svakog ozbiljnog astrofotografa (tj ne i mene  ::)) je i LP broadband filter. Tu onda i iz centra grada možeš dobiti neke rezultate. Da bih sve ove nabrojane tvrdnje povezao u jednu celinu reći ću da izmaglica (vodena para) koja lebdi u atmosferi naprosto prirodno odbija zrake koje emituju gradovi. Čim se malo izdignete vidite da najveći deo te izmaglice i reflektujućeg LP-a ostaje ispod 1000m.
Uostalom, Vojvođani znaju da je njima najbolji pogled na nebo sa Fruške Gore, koja je 10km od centra Novog Sada. Čim siđeš u podnožje iste Mlečni Put nestaje  >:(

stefan_m

Naravno da nećemo da se ubedjujemo...samo da vidimo argumente i iskustva ...
Yagodinac,slazem se za nadmorsku visinu ali sta ti vredi nadmorska visina ako nisi udaljen od izvora LP-a.  Menjao bi ja prvi uslov za drugi...bolje i na manjoj nv udaljenoj od naseljenih mesta, nego na vecoj nv u blizini veceg izvora LP-a. Eto konkretno ako mislis na Frusku Goru koja je brdo a ne planina naravno (oko 500mnv),tamo cela severna polovina neba przi od LP-a,zbog blizine Novog Sada. A ono sto me najvise zanima jesu upravo ta merenja koja su vrsena tj uporedjivanje Vidojevice sa drugim alternativnim lokacijama. Po cemu je to specificna ta lokacija? Da li kao na Radan planini,kola izbacena iz brzine idu sama izbrdo:-) Salu na stranu....
Sta vrede ta ,predpostavljam, specificna vazdusna strujenja zbog kojeg je seeing dobar ako ceo istok bljesti do besvesti. Pa mislim,nismo mi ludi i ćoravi koji smo tamo bili pa da ne vidimo da je celih 30-40 stepeni iznad istočnog,severnog i delimično juznog horizonta NARANDZASTO...
I da,moze da se pesaci bez lampe i bez neke potpune akomodacije sto je nemoguce na nekim drugim lokacijama...

Sekula

Quote from: Yagodinac on December 06, 2011, 01:51:19 pm
Ovde moram da se složim sa Sekulom; nadmorska visina je jedini provereni lek za LP.
S druge strane sigurno postoje i druge lokacije vredne obilaska (Tara, Stara planina) ali moram da vas podsetim da sve je to potpuno džabe ako atmosfera ne bude veoma transparentna. Takvih izuzetno transparentnih večeri (po pravilu udruženih sa izuzetnom turbulencijom) ima možda 4-5 godišnje. To je verovatno korisnije od izbora lokacije  ;D
Inače, deo opreme svakog ozbiljnog astrofotografa (tj ne i mene  ::)) je i LP broadband filter. Tu onda i iz centra grada možeš dobiti neke rezultate. Da bih sve ove nabrojane tvrdnje povezao u jednu celinu reći ću da izmaglica (vodena para) koja lebdi u atmosferi naprosto prirodno odbija zrake koje emituju gradovi. Čim se malo izdignete vidite da najveći deo te izmaglice i reflektujućeg LP-a ostaje ispod 1000m.
Uostalom, Vojvođani znaju da je njima najbolji pogled na nebo sa Fruške Gore, koja je 10km od centra Novog Sada. Čim siđeš u podnožje iste Mlečni Put nestaje  >:(


Svakako da si u pravu jer u astroklimat ne spada samo seeing već i ostali parametri koji utiču na ukupnu ocenu za mereno posamtračko mesto (evo primera: http://www.eso.org/gen-fac/pubs/astclim/paranal/asm/verif/longverif.html). Za Vidojevicu takodje znam podatak da je tamo na opservatoriji uvek merena prosečna granična magnituda oko 21,5. Da li je to možda nekome od ovdašnjih amatera pogotovu, malo? Toliko o paušalnim tvrdnjama kako ta lokacija ne valja ništa i toliko i o kredibilnosti suprotnih tvrdnji i procenama na osnovu video sam, i hodanja sa ili bez lampi.

Kako je ove godine na skoro završenoj konferenciji na opservatoriji prezentovan astroklimatski rad i rezultati, zamolio sam lično direktora opservatorije, da se prezentuju podaci ukoliko je to moguće o ovom mestu, u formi u kojoj je to prihvatljivo.

@ Kruška

Hoće, ako se prethodno najaviš da organizujemo kazan, makar ga ja doneo sa sve pasuljom. Za Homolje ne mogu da ti obećam jer nisam tamo.  ;)

@Svi
Ova rasprava ide u novu temu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: stefan_m on December 06, 2011, 03:13:39 pm
Naravno da nećemo da se ubedjujemo...samo da vidimo argumente i iskustva ...
Yagodinac,slazem se za nadmorsku visinu ali sta ti vredi nadmorska visina ako nisi udaljen od izvora LP-a.  Menjao bi ja prvi uslov za drugi...bolje i na manjoj nv udaljenoj od naseljenih mesta, nego na vecoj nv u blizini veceg izvora LP-a. Eto konkretno ako mislis na Frusku Goru koja je brdo a ne planina naravno (oko 500mnv),tamo cela severna polovina neba przi od LP-a,zbog blizine Novog Sada. A ono sto me najvise zanima jesu upravo ta merenja koja su vrsena tj uporedjivanje Vidojevice sa drugim alternativnim lokacijama. Po cemu je to specificna ta lokacija? Da li kao na Radan planini,kola izbacena iz brzine idu sama izbrdo:-) Salu na stranu....
Sta vrede ta ,predpostavljam, specificna vazdusna strujenja zbog kojeg je seeing dobar ako ceo istok bljesti do besvesti. Pa mislim,nismo mi ludi i ćoravi koji smo tamo bili pa da ne vidimo da je celih 30-40 stepeni iznad istočnog,severnog i delimično juznog horizonta NARANDZASTO...
I da,moze da se pesaci bez lampe i bez neke potpune akomodacije sto je nemoguce na nekim drugim lokacijama...


Merenja na Radan planini nisu vršena već na Jovanoj glavi. Toliko o ovoj dezinformaciji sa Radan planinom.

Jedino alternativno mesto koje je moglo da bude na prvom mestu izbora je bila Stara planina. Izbor je bio napravljen na osnovu merenja, još jednom.

Homolje, Debelo brdo, Vlasina, Furška gora, Mali mokri lug - egzaktne astroklimatske podatke  i rezultate merenja na Sunce! Sve ostalo je samo naklapanje.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

I bez merenja neba izvedite sledeći www eksperiment. Krenite na google maps i proučavajte malo Srbiju po regionima. Videćete da je planinski masiv Stare Planine em visok em prostran; desetinama km unaokolo nema baš nikakvih naselja. Te dve stvari su presudne.
Homoljski masiv je višestruko manji po površini i prilično niži, isto važi i za Taru. Mada... meni je dovoljan i Crni Vrh iznad Jagodine  ;D

cola

Nije samo to, opet dzaba i to ako nemas put, ako su ceste magle, ako ima dosta izvora, onda ti se optika znoji ko luda. ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

spadej

Ima jedna poslovica o necemu rdjavom i dlakama. Ne mogu sad da je citiram, obrisace je moderator ali odlicno se uklapa u ovu diskusiju :) .
Trebalo bi da preispitate svoju naklonost ka posmatrackoj astronomiji, kad vam toliko toga smeta. Meni licno ne smeta cak ni ulicna svetiljka iznad glave, samo da imam vremena da izadjem napolje, i sednem pored teleskopa. Ako mi treba savrsena slika nekog objekta, potrazicu na net-u. Uzitak je u tome da taj objekat nadjes, i vidis onoliko dobro koliko ti oprema, vremenski i ostali uslovi dozvoljavaju.

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com