• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Perseidi 2005

Started by NeLeO, August 04, 2005, 04:58:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

 Joj nocas je bilo stvarno vedro nebo da sam golim okom video plejade
kako to da niko nije iskoristio kristalno nebo da napravi dobru fotku



gucic

QUOTE (vanillasky @ 8. Aug. 2005., 21:22)
Pazi nabavio sam aparat sad samo da uspem da se snadjem. Ako bude nesto zanimljivo odmah cu da postujem. Pozelite mi srecu kao   :D
Sto se tice fotke nemam reci , fotke je strava .......... [/quote]
Nema sta da se snadjes...samo put na planinu, sto dalje od svetlosnog zagadjenja i pusti aparat da snima...mada...ja imam isti problem kao i ti. Retko ko je spreman za akcije te vrste. Treba se snaci, stvarno. Iskreno, cak i kada sam u drustvu, nije svejedno dok camis na nekoj planincugi, gde nema ni trunke svetla.  :P  

gucic

 
QUOTE (sashastar @ 9. Aug. 2005., 14:10)
Joj nocas je bilo stvarno vedro nebo da sam golim okom video plejade
kako to da niko nije iskoristio kristalno nebo da napravi dobru fotku [/quote]
E juce sam planirao da idem na Suvobor ali se drugar razboleo...rekoh ajde...nema veze. Ionako danas putuje na more.
Zovem danas drugog coveka i sta cujem? "Ja sam bolestan"!

Bas mi se ne da... :D
Mozda sutra odem ali vreme ne obecava.  :(

vanillasky

  Gucicu moze samo kratak kurs za snimanje milky way-a (analognom). Kad vec pokusavam da uslikam pleiades da pokusam i milky way.

THX

sashastar

 TO TO vanillasky
slikaj moj omiljeni astro objekt mislim na plejade  :)
Prema meteo satelitskom snimku video sam da ce samo jos nocas kako tako
biti vedro a za ostale dane dolaze astro neprijatelji OBLACI  :angry:



gucic

QUOTE (vanillasky @ 9. Aug. 2005., 19:46)
Gucicu moze samo kratak kurs za snimanje milky way-a (analognom). Kad vec pokusavam da uslikam pleiades da pokusam i milky way.

THX [/quote]
Pa za svako snimanje treba da imas dobro useveren teleskop. To je jedan, u pocetku, komplikovan proces ali kad se uvezbas, to je stvar od 10-15 minuta. Ako koristis objektive tipa 35mm, 50, 58mm, ne treba ti neko posebno useveravanje. Naravno, treba da imas ekvatorijalnu montazu.
Mozes i da probas da uzmes film od 800 asa i socivo sto manje zizne duzine ( od 35mm pa do 18mm ) pustis ekspoziciju na 15, 20 sec. Naravno, zatvori blendu bar za jedan korak jer takve kratke zizne duzine imaju izrazite sferne aberacije pa ce zvezde pri krajevima izgledati kao stapici. Mislim da bi Mlecni put trebalo da se vidi posle 20-ak sec. Ako imas pracenje, opet, za takve kratke zizne duzine ne moras da nesto posebno uredno pratis zvezdu vodilju. Plejade ce ti se videti i posle 10 sec.

Ne znam tacno kakvu opremu imas? Ako imas motorce u RA, odlicno. Vise ti ne treba. Cak se moze voditi i rucno, ali to je malo teze.

Ali stvarno ne bi bilo lose da ljudi kod nas malo krenu da fotografisu nebo.
Ne znam otkud tolika zatvorenost po tom pitanju. Cuo sam da neki slikaju uveliko ali ne zele da objavljuju svoje fotke...da li se stide ili misle da mogu bolje.... Od nekud mora da se krene - bilo lose ili dobro - napredak je siguran posle nekog vremena.

sashastar


vanillasky

  Pa ja sam poceo kao nesto da se trudim i to ste mogli da vidite u topicu ASTROFOTOGRAFIJA, ali sta da se radi kad jos nemam dobru opremu. Nadam se da cu jednog dana skupiti lovu i kupiti sve sto mi treba ...  :(  
Pre nego sto sam se ulogovao bio sam napolje i mogu da vam kazem da su perseidi aktivni za 5 min. sam video tri kom.

sashastar

 vanillasky samo jos nisi rekao sa cim si video
golim okom ili pomocu nekog optickog astro oruzja



vanillasky


vanillasky

  Pa golim okom sashastar. Sad idem na terasu pa da vidim da li cu upecati jos kojeg.
Sta bi za pleiades ?

vanillasky


vanillasky

  Ali to su proslogodisnji sa canonom ixus 4000 i etx-70

sashastar

 odo i ja da ih pokusam videti
nego nezman sto pitas za plejade ja nemam sa cime da snimim to sam
ocekivao nekog od vas
sad su plejade 8 stepena iznad horizonta uskoro ce se videti

sashastar

 E j... .. oblaci su se natakarili valjda cu uspeti ovih noci da nesto vidim
uostalom 12stog je glavno

nego gde su ostali astrofotografi